Csődhullám a kereskedelemben?

Dübörög a józsefvárosi piac Budapesten, miközben a bolti kereskedők a lakossági fogyasztás drasztikus visszaesésétől és az áfaemeléstől szenvednek. Míg a hagyományos üzletek már május végétől akciózzák nyári kínálatukat, addig a családok elszegényedése miatt a feketéző piacok sokadik virágkorukat élik.

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cipő ezerkettőszázért, póló háromszázért, farmer kétezerért. Óriási a nyüzsgés szombat délelőtt a Négy Tigris elnevezésű józsefvárosi piacon Budapesten, ahol szűk, folyosószerű pavilonsorokban kínai árusok kínálják portékájukat messze a bolti árak alatt. Töméntelen mennyiségű ruhanemű, cipő, parfüm, napszemüveg, játék, ékszer, mobiltelefon, műszaki eszköz a tipikus termékek sorában, de bátrabbaknak árulnak itt különféle okmányokat is, mint például vezetői engedélyt, sőt készpénzfizetési számlát.
– Mi havonta járunk ide vásárolni, mert sok mindent megvehetünk a családnak. Sajnos nem engedhetjük meg magunknak, hogy plázában költekezzünk, mert amit ott eladnak nyolcezerért, ugyanazt itt fillérekért megkapom – mondta kérdésünkre egy vásárló, hozzátéve: neki még az sem fontos, hogy vásárlásáért számlát kapjon, mivel pontosan tudja, hogy a józsefvárosi piac azért is olcsó, mert az itteni árusok nem fizetnek adókat s akkora bérleti díjat, amik miatt egy bolti kereskedő drágább.
– Hiába van gazdasági válság, virágzik a piac – jegyezte meg lapunknak az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos Györgytől megtudtuk: a józsefvárosi vásárlók 70-80 százalékát ráadásul nem is a kispénzűek adják, hanem rengeteg kereskedő is itt szerzi be az árut, amit később továbbad saját üzletében. Egy piacos szerint például az olyan napokon, amikor boltosok lepik el a placcot, egy-egy árus négy-öt millió forintos adózatlan forgalmat is bonyolíthat, míg csendesebb napokon „csupán” egymilliót zsebel. – Csak a józsefvárosi piac forgalma becslések szerint évente százmilliós nagyságrendű, s mivel itt nincs nyugtaadás, ki lehet számolni, mekkora adóbevételtől esik el az állam. Nem beszélve a környékbeli raktárakról, ahol elképzelhetetlen mennyiségű illegális árut halmoznak – mondta a főtitkár, aki szerint nem az a baj, hogy léteznek ezek a politikusok által szociális kérdésként kezelt piacok, hanem az, hogy az ott működőkkel nem tartatják be az egyébként valamennyi hazai kereskedőre érvényes szabályokat. – A kormány és a hatóságok igazából félnek nekimenni ezeknek a vásároknak, mert az rendkívül népszerűtlen intézkedés lenne – véli a szakember. Megjegyezte: eközben a cégek jelzései alapján a júliusi áfaemelés negatív hatása már most érződik a bolti eladásokban. Ugyanis már a nagy láncok is panaszkodnak, hogy visszaesett a forgalmuk, holott az áfaemelés terhe még nem is jelent meg teljes egészében a fogyasztói árakban. A műszaki és a tartós fogyasztási cikkek azonban máris két számjegyű visszaesést mutatnak, s nem túl jók a kilátások az élelmiszer-eladások terén sem. Vámos szerint az már biztosnak tűnik, hogy a remélt költségvetési többletbevételt nem érik el az áfaemeléssel. Helyette sokkal inkább csődhullámra lehet számítani, hiszen jó néhány kereskedőnek már most beletört a bicskája a versenyképességet tönkretevő adóterhekbe és az elszegényedett lakosság spórolásába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.