Egyetemista lett, de dolgozni megy

Több mint tízezer felvételt nyert fiatal maradhat ki idén a felsőoktatásból. Ötezer felvett diák biztosan nem iratkozik be, mert nincs pénze tanulmányai megkezdésére, a többiek még nem döntöttek. Az egyetemek bajba kerülhetnek, mert a be nem töltött helyeket szeptemberben már nem tölthetik fel.

2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 15 ezerre rúghat azoknak a fiataloknak a száma (a felvettek 15 százaléka), akik bár felvételt nyertek valamelyik egyetemre vagy főiskolára, mégsem kezdik meg tanulmányaikat szeptemberben a felsőoktatásban – derül ki az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) felméréséből. A 31 ezer jelentkező megkérdezése alapján készített elemzés szerint vannak olyan diákok, akik már jelentkezésük pillanatában tudták: ha sikerül a felvételi, akkor sem kezdik meg tanulmányaikat, mert nincs pénzük a költségek fedezésére. A felmérés szerint a felvételizők 5,5 százaléka (hétezer diák) mondta azt, hogy sikeres felvételi esetén biztosan nem iratkozik be, hanem dolgozni megy, mert nincs pénze a tanulásra.
További 6,6 százalék (8500) attól tette függővé a beiratkozását, hogy a megjelölt helyek közül hova veszik fel.
*
Ha nem az általuk leginkább vágyott képzési helyre kerülnek be, hanem csak a második, harmadik helyre, akkor inkább kihagynak egy évet, és jövőre újra próbálkoznak. Ijesztően magas azoknak a fiataloknak a száma, akik ugyan nagy valószínűséggel megkezdik szeptemberben a tanulmányaikat abban az iskolában, ahová felvételt nyertek, ám ha ez nem az általuk leginkább vágyott hely, akkor jövőre újra felvételiznek. A felvételizők közel fele nyilatkozott így, ami azért aggasztó, mert ez jelenti a legnagyobb pénzkidobást az államnak: ha ugyanis egy diák idén megkezdi a tanulmányait mondjuk az ELTE bölcsészkarán, ám jövőre felveszik a jogra, akkor az állam egy éven keresztül feleslegesen finanszírozta a diák több százezer forintos tanulmányi költségeit.
A felvételt nyert fiatalok 5–15 százaléka (maximum 14 000 diák) lesz az, aki a fent említett okok valamelyike miatt biztos egyetemi helye ellenére sem kezdi meg tanulmányait. A siralmas helyzeten csak az enyhít valamelyest, hogy lesznek olyanok, akik tavaly maradtak ki, idén viszont beiratkoznak.
Az intézmények óriási bajba kerülhetnek, ha a felvett diákok ezrei mégsem kezdik meg tanulmányaikat, így ugyanis az intézmény elesik a diákok után járó állami támogatástól, illetve az általuk fizetendő költségtérítéstől, az üresen maradt helyeket pedig ősszel már nem tölthetik fel. A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) már tavaly kérte az oktatási minisztériumot, hogy tegye lehetővé a helyek őszi feltöltését, a szakminisztérium azonban nem volt partner. Sándorné Kriszt Éva, a BGF rektora akkor a Magyar Nemzetnek kijelentette: 2008 szeptemberében a BGF-en a felvettek közel 14 százaléka nem kezdte meg tanulmányait. A rektor asszony szerint nagy baj, hogy az így üresen maradt helyeket a jelenlegi jogi szabályozás miatt nem tölthetik fel. Ez egyrészt igazságtalan azokkal a diákokkal szemben, akik a felvételi eljárás során éppen csak kiszorultak a képzésről, és szívesen tanulnának, ám ezt az üres helyek ellenére sem tehetik meg. Másrészt az egyetemek, főiskolák gazdálkodásában is óriási problémát jelent, hiszen csak a beiratkozott hallgatók után kapnak állami támogatást, így minden egyes hallgató hiánya érzékenyen érinti az iskolák büdzséjét. A tervezettnél alacsonyabb létszám az oktatás színvonalát, minőségét is veszélyeztetheti, létszámhiány miatt kurzusok maradhatnak el.
Tíz idén érettségiző diákból kilenc jövőre újra felvételizik, ha idén nem vették fel sehová – derült ki a felmérésből. Ismert: a rendes felvételi eljárás során a 127 500 jelentkezőből 94 ezer fiatalt vettek fel, vagyis 33 ezer felvételiző nem került be sehová. Egy évet sem vár mindenki: lesz, aki már az augusztusi pótfelvételin újrapróbálkozik, és olyanok is akadnak, akik ősszel jelentkeznek a jövő februárban induló keresztféléves képzésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.