Meglepő nyilatkozatot tett a hét végén Seffer István, az őssejtbotrány egyik gyanúsítottja. A jelenleg házi őrizetben lévő ismert plasztikai sebész azt állította az MTV Nap-kelte című műsorában, hogy az őssejtek terápiás célú felhasználására is volt engedélye. Ennek ellentmondanak az eddigi nyilatkozatok. Az ÁNTSZ például azt közölte korábban: a Seffer résztulajdonában álló vállalkozás, az IRM Magyarország Zrt. a „csontvelői, perifériális és köldökvérsejt, valamint őssejt” gyűjtésére, tárolására kért és kapott engedélyt. Két alkalommal őssejtkutatásra is folyamodott engedélyért a cég, de az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) etikai bizottsága ezt visszautasította. A vállalkozásnak őssejtterápiára nem volt engedélye. Székely Tamás egészségügyi miniszter is azt hangsúlyozta, hogy az őssejtkutatáshoz az ETT engedélye szükséges, de az ETT ilyen engedélyt nem adott ki.
Ismert: a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) emberi test tiltott felhasználásának gyanúja miatt nemrégiben három embert vett őrizetbe a fővárosi Nyírő Gyula Kórház területén – az ukrán származású Julij Baltajtisz professzort, egy ukrán biológust és a Seffer István ismert plasztikai sebész érdekeltségébe tartozó IRM Magyarország Zrt. vezetőjét –, mert úgy találták, hogy egy őssejtkutató-labor és egy magánklinika szervezésében végeztek illegális őssejtkezeléseket 2007-től, anyagi ellenszolgáltatás fejében. Az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer USA-dollárt vagy ötmillió forintot fizettek. A negyedik gyanúsítottat, Seffer Istvánt vidéken fogták el, őt néhány napja helyezték szabadlábra. Most házi őrizetben van, szabadlábon védekezhet.
Senki nem tudott semmit?
Egyelőre mindenki más tagad az ügyben, s azt állítja: semmit sem tudott a feltételezett illegális orvosi beavatkozásokról. A Nyírő Gyula Kórház azt közölte: a Róbert Károly körúti Egészségügyi Szolgáltató Kft.-nek (Róbert Kft.) adták bérbe a kórház azon területét, amelyen a rendőrség rajtaütött az érintetteken, éppen akkor, amikor egy beavatkozásra készültek. Közleményükben azt írták: fogalmuk sem volt, mi zajlik a szóban forgó területen. A bérlő viszont a kórház orvos igazgatójára, Ruff Györgyre hárítja a felelősséget. A Róbert Kft. azt állítja, intézetükben őssejtkezelés soha nem zajlott, a rendőri rajtaütéskor végzett orvosi beavatkozást, a beteg elhelyezését, a vérvételt, az infúzió beadását is a Nyírő Gyula Kórház orvos igazgatója, a nőgyógyász végzettségű Ruff György rendelte el. Úgy tudjuk, az orvos igazgató az őssejtterápiára készülőkkel együtt a letartóztatás helyszínén volt. Információink szerint őt a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója felfüggesztette állásából.
Mindenki vizsgálódik
A rendőrség mellett a fővárosi önkormányzat mint a Nyírő Gyula Kórház tulajdonosa is próbálja tisztázni, mi történt. A közgyűlés egészségügyi bizottsága ma hallgatja meg a kórház és a magánklinika képviselőjét. Az Egészségügyi Minisztérium nem indít vizsgálatot, a tárcavezető szerint ugyanis nincs nyomozati jogkörük. Állítólag a Nyírő Gyula Kórházban is belső vizsgálat zajlik, a főigazgató erre hivatkozva utasítja vissza a válaszadást az újságírók kérdéseire. A rendőrségi eljárás egyébként az emberi test tiltott felhasználása mellett másra is kiterjed. Például arra, hogy történt-e csalás az ügyben. Elképzelhető ugyanis, hogy a gyanúsítottak egyes betegeknek nem őssejtet, hanem egyszerű sóoldatot adtak be az elkért ötmillió forint vagy 25 ezer amerikai dollár ellenében. A rendőrségi vizsgálat kiterjed továbbá arra, hogy a betegeknél okozott-e egészségkárosodást az elvégzett kezelés. Egy férfi esetében pedig azt vizsgálják, hogy a kezelésnek köze lehetett-e a halálához.
Bizonyítékok az őssejtkezelésre
A hazai betegek között szájról szájra terjedt az abortumokból, azaz elhalt magzatokból nyert őssejtekkel végzett „csodaterápia” híre. Még nem tudni, hány beteg fizette ki a kétes eredményű gyógykezelésért a hatalmas összeget, de akár több százra is rúghat a számuk.
Az illegális magyarországi őssejtkezelés híre az elmúlt hónapokban James Watsonig, a DNS társfelfedezőjéig is eljutott. Őt a Népszabadság szerint egy barátja kereste meg, aki hallott egy Julij Baltajtisz nevű „magyar” orvosról, aki Kaposvárott csodás gyógyulásokkal büszkélkedik – és 25 ezer dollárt kér a terápiáért. Watson – hogy tájékozódjon az ügyben – levelet írt a szintén világhírű magyar származású professzornak, Klein Györgynek, aki tovább kutakodott. Végül egy neve elhallgatását kérő személy közvetlenül James Watson titkárságának válaszolt: tájékoztatta, hogy egy nem engedélyezett eljárásról van szó.
Hogyan került az ügybe Pákh Imre?
– Miután a BBC riportjai nyomán be kellett zárni a Jurij Baltajtisz professzor nevével fémjelzett Vita Nova klinikát Barbadoson, több ázsiai és európai klinika is felajánlotta, hogy megszerzi a szükséges engedélyeket, és átveszi a programot. Én akkor úgy döntöttem, hogy inkább a hazámat segítem, ezért hoztam ide a projektet – mondta Pákh Imre, az őssejtbotrány kapcsán az elmúlt napokban sokat emlegetett magyar származású üzletember. Pákhot Fásy Ádám mutatta be egy általa szervezett szépségverseny alkalmával Seffer István plasztikai sebésznek. Nem sokkal később Pákh hozta össze Seffert és Jurij Baltajtisz professzort, aki Ukrajnában szerezte az őssejtekkel kapcsolatos tapasztalatait. A BBC riportja szerint a barbadosi klinika nem titkolt módon ukrán forrásból származó őssejtjei feketeiparágat generáltak Harkovban és Kijevben. Úgy találták, hogy sokan pénzért vállalkoztak abortuszra – az embrionális őssejt „alapanyagát” biztosítva –, s feltűnően magas volt azok száma is, akiknél a kezelőorvosok súlyos betegnek mondták a magzatot, művi vetélést javasolva.
A Seffer–Renner magánklinika, illetve a Seffer István résztulajdonában lévő IRM Magyarország Zrt. kaposvári laboratóriuma több kórházból is kapott elhalt magzatokat, úgynevezett abortumokat.
Orbán Viktort Elon Musk társaságában hívta fel Donald Trump - videó