Felsőoktatás az elitnek

A rendes felvételi eljárásban a felsőoktatásból kimaradt 33 ezer diák túlnyomó többségének a pótfelvételi eljárás során már nem lesz lehetősége tovább tanulni, a kínált kurzusok elsöprő többsége ugyanis tandíjas, sok helyen pedig még évi egymillió forintnál is többet kell fizetni. Egy orvosi diploma például egy jobb lakás árába kerül.

2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legdrágább képzések
1. Fogorvos (Semmelweis Egyetem): 2,71 millió forint/év
2–3. Történelem (mesterképzés, CEU): 2,47 millió forint/év
Politikatudomány (mesterképzés, CEU): 2,47 millió forint/év
4. Master of Business Administration (mesterképzés, Budapesti Corvinus Egyetem): 2 millió forint/év
5. Általános orvos (Semmelweis Egyetem): 1,95 millió forint/év
6–7. Általános orvos (Szegedi Tudományegyetem): 1,9 millió forint/év
Fogorvos (Szegedi Tudományegyetem): 1,9 millió forint/év
8–9. Általános orvos (Debreceni Egyetem): 1,7 millió forint/év
Fogorvos (Debreceni Egyetem): 1,7 millió forint/év
10–11. Gyógyszerész (Debreceni Egyetem): 1,46 millió forint/év
Gyógyszerész (Semmelweis Egyetem): 1,46 millió forint/év


Szinte semmi esélyük sincs a kevésbé jómódú diákoknak arra, hogy a pótfelvételi eljárás során bekerüljenek a felsőoktatásba, az úgynevezett slágerszakok pedig csak a leggazdagabb diákok számára elérhetők – derült ki a lapunk rendelkezésére bocsátott, nyilvánosságra eddig nem hozott képzési jegyzékből. Alapképzésen egyáltalán nem, mesterképzésen pedig elvétve szerepel egy-egy ingyenes kurzus, a többi képzés tandíjas. A slágerszakok – az orvosi, illetve a gazdasági képzések – pedig olyan drágák, hogy a magyar családok 99 százaléka számára elérhetetlenek.
A lapunk által összeállított rangsor szerint az idén a legköltségesebb fogorvosnak tanulni a Semmelweis Egyetemen: itt egy tanévre 2,71 millió forintot kérnek. A képzés tíz féléves, vagyis a fogorvosi diploma megszerzése összesen 13,55 millió forintba kerül. A dobogó második és harmadik fokán két mesterképzés (másoddiplomás képzés) áll, mindkettő a Közép-európai Egyetemen (CEU) indul, tandíjuk évente 2,47 millió forint. A negyedik helyen a Budapesti Corvinus Egyetem Master of Business Administration elnevezésű angol nyelvű mesterképzése áll évi kétmillió forintos tarifával. Egy átlagos jövedelmű családon ugyan sokat nem segít, de tény, hogy a négy féléves mesterképzéseken a horribilis tandíjat jóval rövidebb ideig kell fizetni, mint az alapképzéseken. Igaz, itt oklevelet csak a szakirányú diplomával rendelkezők szerezhetnek.
*
A rangsor ötödik helyén a Semmelweis Egyetem általános orvosi képzése áll évi 1,95 millió forintos tandíjjal. A képzés 12 féléves, vagyis diploma ára – 11,7 millió forint – egy jobb lakás árával vetekszik. A Semmelweis orvosi kurzusát szorosan követi a Szegedi Tudományegyetem hasonló képzése évi 1,9 millió forintos tarifával.
Még a magyar elitnek is érdemes körülnéznie, hova járatja a gyerekét, hiszen például a legdrágább és a legolcsóbb fogorvosi képzés ára között évente több mint egymillió forintos eltérés van, vagyis ugyanannak a diplomának a megszerzése Debrecenben ötmillió forinttal kevesebbe kerül, mint a fővárosban. Az általános orvosi képzések tarifája között már nincs ekkora differencia: „csupán” évi kétszázötvenezer forint a különbség. Itt is Budapesten a legdrágább és Debrecenben a legolcsóbb a képzés. A gyógyszerész szakma megszerzése Szegeden a legolcsóbb: a tarifa évi 1,02 millió forint, míg Budapesten és Debrecenben évente 1,46 millió forintot kell ugyanezért fizetni. Az üzleti képzések piacán is érdemes körülnézni: a BCE Master of Business Administration mesterképzése például évi 780 ezer forinttal kerül többe, mint ugyanez a Budapesti Műszaki Egyetemen. Ezt a kurzus egyébként a Pannon Egyetem államilag támogatott formában is meghirdette.
A legolcsóbb alapszakokat általában vidéki főiskolák kínálják évi 170-180 ezer forintért. Ennyi pénzért az alulfizetettsége miatt jelenleg népszerűtlen tanító, óvópedagógus vagy szociális munkás képesítés szerezhető meg. Az alapképzések átlagos ára 3-400 ezer forint/év. A mesterképzések ennél drágábbak, átlagosan 500 ezer forintot kell fizetni értük évente. Rendkívül drágák az egészségügyi képzések: a mentőtiszt vagy a betegápoló kurzusért évente 650 ezer forintot kell fizetni. Szintén nagyon költségesek a zeneművészeti szakok, ezek átlagos tandíja évente 700 ezer forint.
Idén sokkal nagyobb verseny várható a pótfelvételin, mint a korábbi években, mivel a rendes felvételi eljárásban 32 ezer fiatal kimaradt a felsőoktatásból, és most is csak mintegy tízezer helyet osztanak majd szét. Az eljárás során csak egy intézménybe és egy szakra lehet jelentkezni. Azok jelentkezhetnek, akiket nem vettek fel, vagy a rendes felvételi eljárásban nem vettek részt. A pótfelvételihez külön jelentkezési lap készült, amelyet felsőoktatási intézményekben, illetve az Educatio Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatán lehet beszerezni. A jelentkezési lapot az Oktatási Hivatalnak kell elküldeni (a cím: 1443 Budapest, Postafiók 220). Az eljárás díja 5000 forint, a jelentkezési határidő augusztus 10. Ha az intézmények úgy döntenek, behívhatják a fiatalokat alkalmassági, szóbeli felvételi vizsgára, ám az idő rövidsége miatt erről külön értesítést nem küldenek, csak a pótfelvételi hirdetményben teszik közzé annak időpontját. A ponthatárokat augusztus 29-én állapítják meg. A ponthatár nem lehet alacsonyabb, mint az adott szakon a rendes felvételi eljárás során megállapított költségtérítéses ponthatár. Ha a szakon eddig nem indult költségtérítéses képzés, akkor a ponthatár nem lehet kisebb a jogszabályi minimumnál, 160 pontnál.

Késlekedés a diákok kárára. Bár a Hiller-tárca háttérintézménye, az Educatio Kft. belső szabályzatában múlt szombatra, július 25-re írta elő a pótfelvételis képzések nyilvánosságra hozását, ez csak négy nappal később, tegnap késő délután történt meg. A diákoknak így jóval kevesebb idejük maradt arra, hogy kiválasszák a megfelelő képzést, és az amúgy is rendkívül szűkre szabott határidőig jelentkezni tudjanak. Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke szerint ők időben jóváhagyták a képzéseket. Hozzátette: az Educatio Kft. technikai problémákkal indokolta a késést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.