
origo.hu
Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten
A legdrágább képzések
1. Fogorvos (Semmelweis Egyetem): 2,71 millió forint/év
2–3. Történelem (mesterképzés, CEU): 2,47 millió forint/év
Politikatudomány (mesterképzés, CEU): 2,47 millió forint/év
4. Master of Business Administration (mesterképzés, Budapesti Corvinus Egyetem): 2 millió forint/év
5. Általános orvos (Semmelweis Egyetem): 1,95 millió forint/év
6–7. Általános orvos (Szegedi Tudományegyetem): 1,9 millió forint/év
Fogorvos (Szegedi Tudományegyetem): 1,9 millió forint/év
8–9. Általános orvos (Debreceni Egyetem): 1,7 millió forint/év
Fogorvos (Debreceni Egyetem): 1,7 millió forint/év
10–11. Gyógyszerész (Debreceni Egyetem): 1,46 millió forint/év
Gyógyszerész (Semmelweis Egyetem): 1,46 millió forint/év
Szinte semmi esélyük sincs a kevésbé jómódú diákoknak arra, hogy a pótfelvételi eljárás során bekerüljenek a felsőoktatásba, az úgynevezett slágerszakok pedig csak a leggazdagabb diákok számára elérhetők – derült ki a lapunk rendelkezésére bocsátott, nyilvánosságra eddig nem hozott képzési jegyzékből. Alapképzésen egyáltalán nem, mesterképzésen pedig elvétve szerepel egy-egy ingyenes kurzus, a többi képzés tandíjas. A slágerszakok – az orvosi, illetve a gazdasági képzések – pedig olyan drágák, hogy a magyar családok 99 százaléka számára elérhetetlenek.
A lapunk által összeállított rangsor szerint az idén a legköltségesebb fogorvosnak tanulni a Semmelweis Egyetemen: itt egy tanévre 2,71 millió forintot kérnek. A képzés tíz féléves, vagyis a fogorvosi diploma megszerzése összesen 13,55 millió forintba kerül. A dobogó második és harmadik fokán két mesterképzés (másoddiplomás képzés) áll, mindkettő a Közép-európai Egyetemen (CEU) indul, tandíjuk évente 2,47 millió forint. A negyedik helyen a Budapesti Corvinus Egyetem Master of Business Administration elnevezésű angol nyelvű mesterképzése áll évi kétmillió forintos tarifával. Egy átlagos jövedelmű családon ugyan sokat nem segít, de tény, hogy a négy féléves mesterképzéseken a horribilis tandíjat jóval rövidebb ideig kell fizetni, mint az alapképzéseken. Igaz, itt oklevelet csak a szakirányú diplomával rendelkezők szerezhetnek.
*
A rangsor ötödik helyén a Semmelweis Egyetem általános orvosi képzése áll évi 1,95 millió forintos tandíjjal. A képzés 12 féléves, vagyis diploma ára – 11,7 millió forint – egy jobb lakás árával vetekszik. A Semmelweis orvosi kurzusát szorosan követi a Szegedi Tudományegyetem hasonló képzése évi 1,9 millió forintos tarifával.
Még a magyar elitnek is érdemes körülnéznie, hova járatja a gyerekét, hiszen például a legdrágább és a legolcsóbb fogorvosi képzés ára között évente több mint egymillió forintos eltérés van, vagyis ugyanannak a diplomának a megszerzése Debrecenben ötmillió forinttal kevesebbe kerül, mint a fővárosban. Az általános orvosi képzések tarifája között már nincs ekkora differencia: „csupán” évi kétszázötvenezer forint a különbség. Itt is Budapesten a legdrágább és Debrecenben a legolcsóbb a képzés. A gyógyszerész szakma megszerzése Szegeden a legolcsóbb: a tarifa évi 1,02 millió forint, míg Budapesten és Debrecenben évente 1,46 millió forintot kell ugyanezért fizetni. Az üzleti képzések piacán is érdemes körülnézni: a BCE Master of Business Administration mesterképzése például évi 780 ezer forinttal kerül többe, mint ugyanez a Budapesti Műszaki Egyetemen. Ezt a kurzus egyébként a Pannon Egyetem államilag támogatott formában is meghirdette.
A legolcsóbb alapszakokat általában vidéki főiskolák kínálják évi 170-180 ezer forintért. Ennyi pénzért az alulfizetettsége miatt jelenleg népszerűtlen tanító, óvópedagógus vagy szociális munkás képesítés szerezhető meg. Az alapképzések átlagos ára 3-400 ezer forint/év. A mesterképzések ennél drágábbak, átlagosan 500 ezer forintot kell fizetni értük évente. Rendkívül drágák az egészségügyi képzések: a mentőtiszt vagy a betegápoló kurzusért évente 650 ezer forintot kell fizetni. Szintén nagyon költségesek a zeneművészeti szakok, ezek átlagos tandíja évente 700 ezer forint.
Idén sokkal nagyobb verseny várható a pótfelvételin, mint a korábbi években, mivel a rendes felvételi eljárásban 32 ezer fiatal kimaradt a felsőoktatásból, és most is csak mintegy tízezer helyet osztanak majd szét. Az eljárás során csak egy intézménybe és egy szakra lehet jelentkezni. Azok jelentkezhetnek, akiket nem vettek fel, vagy a rendes felvételi eljárásban nem vettek részt. A pótfelvételihez külön jelentkezési lap készült, amelyet felsőoktatási intézményekben, illetve az Educatio Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatán lehet beszerezni. A jelentkezési lapot az Oktatási Hivatalnak kell elküldeni (a cím: 1443 Budapest, Postafiók 220). Az eljárás díja 5000 forint, a jelentkezési határidő augusztus 10. Ha az intézmények úgy döntenek, behívhatják a fiatalokat alkalmassági, szóbeli felvételi vizsgára, ám az idő rövidsége miatt erről külön értesítést nem küldenek, csak a pótfelvételi hirdetményben teszik közzé annak időpontját. A ponthatárokat augusztus 29-én állapítják meg. A ponthatár nem lehet alacsonyabb, mint az adott szakon a rendes felvételi eljárás során megállapított költségtérítéses ponthatár. Ha a szakon eddig nem indult költségtérítéses képzés, akkor a ponthatár nem lehet kisebb a jogszabályi minimumnál, 160 pontnál.
Késlekedés a diákok kárára. Bár a Hiller-tárca háttérintézménye, az Educatio Kft. belső szabályzatában múlt szombatra, július 25-re írta elő a pótfelvételis képzések nyilvánosságra hozását, ez csak négy nappal később, tegnap késő délután történt meg. A diákoknak így jóval kevesebb idejük maradt arra, hogy kiválasszák a megfelelő képzést, és az amúgy is rendkívül szűkre szabott határidőig jelentkezni tudjanak. Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke szerint ők időben jóváhagyták a képzéseket. Hozzátette: az Educatio Kft. technikai problémákkal indokolta a késést.
Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten
Mi Ukrajna legnagyobb problémája?
Ma feketébe borul a csatorna: váratlanul elhunyt a Dancing With the Stars zsűritagja
Ez volt Ferenc pápa utolsó üzenete a világnak
Egyetlen misét sem hagy ki, a hite segíti a világbajnok magyar olimpikont
Elfogyott Japánban a rizs
A Diósgyőr ultrái nekimentek a bulizós sportigazgatónak, akinek van más „bűne” is + videó
Húsvéti locsolóversek, amiket a gyerekek is könnyen megtanulnak
Nemzeti gyásznap lesz Magyarországon Ferenc pápa temetésekor
Világháború jöhet, megmondták mennyi időnk van felkészülni
Közülük kerülhet ki Ferenc pápa utódja
Dárdai Pál bizalmasa kitálalt – mi a fene történik a feltámadó Herthánál?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.