Garázsboltokba menekül az ország

A kényszervállalkozások elszaporodását hozta a gazdasági válság, legalábbis a kereskedelemben. Sorra nyitják a garázsboltokat, apró árudákat az elmúlt hónapokban utcára került polgárok, akik októbertől még könnyebben választhatják a jövedelemszerzés e kétségbeesett módját.

2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Garázsboltokba menekülnek a megélhetés reményében azok, akik a válság kirobbanása után elveszítették a munkájukat – adta hírül nemrég a Beol.hu Békés megyei internetes újság. Egyre több békéscsabai lakótelepen jelennek meg ugyanis olyan kiskereskedések, amelyeket garázsokban nyitnak meg, innen az apró üzlet elnevezése. A portál információi szerint a közelmúltban megszaporodtak a büfék, a vegyeskereskedések, a ruházati kisüzletek, a kisgépjavítók és a kulcsmásolók is. A Kisalföld.hu pedig arról számolt be, hogy az elmúlt egy-másfél hónapban ugrásszerűen megnőtt Győrben is az érdeklődés az olcsó kereskedelmi célú ingatlanok iránt. A megyeszékhelyen havonta 20-50 ezer forint körüli bérleti díjat kérnek garázsonként. Úgy tűnik tehát, országos jelenségről van szó, mivel a cégbírósági adatok szerint szinte minden térségben – főképp május óta – folyamatosan emelkedik a kereskedelemmel foglalkozó betéti társaságok száma. A kényszervállalkozások elterjedésére utal az is, hogy a Dunántúlon például 2009 második negyedévében húsz százalékkal több vállalkozói igazolványt váltottak ki, mint egy évvel korábban.
Nem kizárt, hogy az ősszel még többen próbálkoznak majd meg az apró üzletek üzemeltetésével, mivel a kereskedelmi törvény módosításával október elsejétől egyszerűsödnek idehaza az üzletnyitás feltételei. Így például nem kötik működési engedéllyel rendelkező üzlethez a kereskedelmi tevékenységet, hanem annak formáját a vállalkozó maga választhatja meg. Ez azt jelenti, hogy a jövőben akár mozgó boltokban is árulhatnak majd különféle árucikkeket, nem kell hozzá működési engedély a jegyzőtől, mert egyszerűbbé válik az eddigi szigorú eljárás. Az új szabályok szerint a kereskedési, boltnyitási szándékot csupán be kell jelenteni a nyilvántartást vezető kereskedelmi hatóságnál, ezután megkezdhető az árusítás. Akadnak ugyanakkor olyan termékek, amiket továbbra is engedéllyel rendelkező üzletben lehet csak eladni, ilyenek például az élelmiszerek, a cigaretták vagy a szeszes italok.
– A kereskedelmi törvény módosítását egy 2006-os uniós irányelvvel összhangban végezték el a jogalkotók. A cél az, hogy szabadabbá tegyék a vállalkozást, könynyítsék az adminisztrációs terheket, rövidebb legyen a procedúra, és nem kell annyi illetéket sem fizetni egy boltnyitás miatt – mondta el lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint ezzel együtt a fogyasztókra nem jelent majd veszélyt a működési engedély hiánya, mert a szakhatóságok kötelesek ezután is ellenőrizni a megfelelő árusítási körülményeket. Nem lehet tehát trükközni például azzal, hogy valaki nem jelenti be, mégis élelmiszert árusít a boltjában, mert legkésőbb egy hónapon belül lebukik, amikor megjelennek az ellenőrök.
A működési engedélyre vonatkozó kötelezettségét egyébként egy évtizeddel ezelőtt azért vezették be, hogy a feketegazdaság felszámolását segítsék, ugyanakkor körül lehet nézni például a józsefvárosi piacon, ahol engedélyt legfeljebb az árusok kínálatában találunk – jegyezte meg Vámos György, hozzátéve: azok, akik feketéznek, eddig sem mentek az önkormányzathoz.
A garázsboltok elterjedéséről a kereskedelmi szövetség is értesült már. Vámos György szerint a kényszervállalkozások hada általában akkor vág bele a kereskedelembe, amikor bajban van a gazdaság, de sokan elfelejtik, hogy mindehhez szaktudásra is szükség van, és igazán a piac és a környékbeliek határozzák majd meg, hogy hosszú távon talpon maradnak-e ezek a boltok. A garázsboltok előnye, hogy mivel általában egy-két ember dolgozik bennük, a bérköltség kicsi, ugyanakkor nagyon jól kell megválasztani a termékkínálatot, és természetesen az olcsó árak is döntők lehetnek. – A sikerhez idő kell és vásárlóerő, éppúgy, ahogy a hagyományos boltok esetén – mondta Vámos, akitől azt is megtudtuk: a garázsbolt valójában népies kifejezés, nincs szakmai vagy jogszabályi meghatározása. – A kis üzletek terjedése jól mutatja, hogy ma a legtöbben ismét kényszerhelyzetben vannak, mint például közvetlenül a rendszerváltás után, amikor szintén az apró boltok virágzása volt a jellemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.