Ha az egész lexikonra nem is, de legalábbis a fontosabb zeneszerzők életrajzára mindenképp szélesebb réteg kíváncsi, ezért is indult el az Új Grove-monográfiák sorozat, amelynek egyre több darabját érhetjük el magyarul. A Haydn-év alkalmából az említett lexikon 2001-es kiadásának James Webster és Georg Feder által jegyzett Joseph Haydn szócikkéből jelent meg magyarra fordítva Haydn élete és művei címmel egy apró változtatásokat tartalmazó verziója. James Webster és Georg Feder zeneszerző-életrajza a Haydn-irodalom alapműve, a kutatások origója, egyfajta iránytű a zeneszerzővel kapcsolatos különböző feltevések és tények erdejében. Éppen ezért kritikai megjegyzést fűzni képtelenség hozzá, értékét jelezve azonban egy elemzést megér.
A lexikonokkal ellentétben a Grove szócikkei sokkal inkább tanulmányok, mint száraz definíciók, így az életrajzok is olvasmányosak, történetekkel, anekdotákkal kiegészítve, ugyanakkor mindig pontosan jelezve a bizonyított tényeket, a valószínűsíthető eseményeket és a korábbi, manapság inkább tévesnek gyanított feltevéseket, legendákat. Ha egy kérdésben, mondjuk egy dátumban az eltérő adatok miatt nem lehet pontosan igazságot tenni, mindegyik forrást megjelölik, és ha lehet, különböző tanulmányokra, kutatásokra és egyéb kikövetkeztethető ok-okozati összefüggésekre hivatkozva utalnak arra, amelyik minden bizonnyal a legközelebb állhat az igazsághoz. Bármit is állít a szöveg, alátámasztják korabeli dokumentumokkal, levelekkel, kéziratokra írt dátumokkal, kortársak visszaemlékezéseivel. Éppen ezért az olvasó gondolkodását is a tudományos megközelítés irányába viszik, ugyanakkor az egész nyelvezete – és ebben szerepe van Malina János kitűnő magyar fordításának – könnyen emészthető, és mellőz minden felesleges szakzsargont.
A mindenre kiterjedő életrajz után a művek sora következik. Nemcsak a Haydn-művek teljes jegyzékét találjuk meg függelékben, beleértve a különböző változatokat és a töredékeket is, hanem egy külön fejezet foglalkozik ezek alapelemzésével, az egyes korszakok stílusjegyeivel. Ugyanígy jellemét és személyiségét is igyekszik a szerzőpáros megfejteni, zeneszerzői stílusát és módszerét is bemutatja, és összegzést ad Haydn pályaképéről. Egy teljességre törekvő bibliográfia és egy, a tájékozódást és a keresést segítő név- és tárgymutató zárja a közel kétszáz oldalas kiadványt, amelyik egyetlen Haydn-rajongó és zenész házi könyvtárából sem hiányozhat.
(James Webster–George Feder: Haydn élete és művei. Rózsavölgyi és Társa, Budapest, 2009, 3990 Ft.)
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése