Ezerötszáz ember ül az influenzaszolgálat telefonjainál, hogy az új típusú influenzáról tájékoztassák az érdeklődőket. Mindanynyian szakemberek, akik, miután alaposan kikérdezték a telefonálót, a tünetek alapján felállítják a diagnózist. Ha úgy vélik, hogy a H1N1-fertőzésről van szó, arra kérik a beteget, hogy ne menjen közösségbe, és ismeretségi köréből verbuváljon segítőket magának, olyanokat, akik például bevásárolnak neki vagy elmennek a patikába helyette. A beteg kap egy kódszámot, amelynek bemondásával másnak is kiadják a gyógyszerét, azaz sem orvoshoz, sem tömegbe nem kell mennie, így nem fertőzi meg a váróban lévőket, a buszon utazókat – tájékoztatta lapunkat Kupper András, a Fidesz országgyűlési képviselője, az egészségügyi bizottság tagja.
Mindez természetesen nem Magyarországon, hanem Nagy-Britanniában történik, ahol az egészségügyi hatóságok már minden háztartásba eljuttattak egy-egy sokoldalas információs füzetet arról, miként kell viselkedni a járvány terjedésének megelőzéséhez.
Járványügyi zöldszám (06-80/ 204-217) persze Magyarországon is van, hétfőtől péntekig munkaidőben, a hét végén pedig délelőtt egyetlen ember fogadja a hívásokat, naponta harmincat-negyvenet, ezért nem csoda, hogy egyik olvasónknak három órájába telt, míg beszélhetett az ügyeletessel.
Kupper András szerint a magyar egészségügyi kormányzat az influenza elleni védekezésként legfeljebb az oltóanyag gyártásának éppen aktuális fázisaival foglalkozik, miközben ugyanilyen fontos lenne részletesen tájékoztatni a lakosságot a betegség mibenlétéről és főként a védekezés módjáról.
Angliában például az iskolaigazgatók tudják, mit kell tenniük akkor, ha az egyik gyerekről kiderül, hogy valamelyik fertőzött területről tért haza. A tájékoztatás kiterjedt arra is, hogy az óvodákban, iskolákban hogyan kell csíramentesíteni a játékokat, s a plüssjátékokat ideiglenesen nem veszik elő, mert nem lehet fertőtleníteni. A zsebkendő használatáról ugyan szó esik az ÁNTSZ honlapján, Nagy-Britanniában azonban egész kampányt indítottak erről, úgy, hogy közben azt is elmagyarázzák, miért kell kezet mosni orrfúvás után, vagy hogy miért nem szabad a használt papír zsebkendőt zsebre tenni.
Kupper szerint elképesztő a különbség a magyar és a brit egészségügyi kormányzat pandémiát megelőző tevékenysége között; míg nálunk káosz uralkodik, addig ott pontosan kidolgozott lépésekben intézkednek. Emlékeztetett az Info Rádió munkatársának esetére, aki orvosi tanácsra két rendelőben meg egy patikában is megfordult lázasan, ízületi fájdalmakkal, köhögve, holott már első perctől kezdve az új típusú influenza tüneteiről számolt be a szakembereknek.
Pedagógusok kérése. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kérte Székely Tamás egészségügyi minisztert, hogy az elsők között részesülhessenek a H1N1-vírus elleni ingyenes védőoltásban a közoktatás és a gyermekvédelem dolgozói is. Indoklásuk szerint munkatársaik fokozott veszélynek vannak kitéve, s védettségük elősegítheti, hogy intézményeikben kevésbé törjön ki ilyen típusú influenzajárvány. A tárca nemzetközi szervezetek ajánlására hivatkozva nem vette fel a pedagógusokat a prioritást élvezők listájára.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le