Legalább ne tegyen keresztbe a felelős minisztérium az egyetemeknek, ha már az érdekükben nem tud tenni semmit – fakadt ki lapunknak Klinghammer István, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke annak kapcsán, hogy a Hiller István vezette oktatási tárca hónapok óta nem adja meg az engedélyt a Kőrösi Csoma Sándor kollégium felújításához, pedig az egyetem egy fillért sem kér a minisztériumtól. A több mint 800 férőhelyes épület annyira lerobbant, hogy annak további működését az ÁNTSZ sem engedélyezte, ezért a diákokat ki kellett költöztetni. A beruházás 1,2 milliárd forintba kerülne, és az egyetem az Ajtósi Dürer sori épületeinek értékesítéséből befolyt összegből saját erőből finanszírozni tudná a felújítást. A közbeszerzési eljárást azonban nem hirdethetik meg a Hiller-tárca engedélye nélkül. Az egyetem már májusban kérte a miniszter hozzájárulását, ám Hiller az elmúlt két és fél hónapban válaszra sem méltatta az intézményt.
A tárca nemtörődömsége súlyos károkat okoz az egyetemnek. A közbeszerzési eljárás lebonyolítása és felújítás összesen egy évig tart. A most ősszel kezdődő tanévre az intézmény 250 millió forintért bérli a budai Griff Szállót a kiköltöztetett kollégistáknak, és ha a miniszter napokon belül nem adja meg az engedélyt, a következő tanévre is hotelt kell bérelni.
Egyesek szerint Hiller nem véletlenül késlekedik az engedély kiadásával. Sokan bosszút sejtenek a háttérben, amiért az ELTE visszautasította a kollégium PPP-konstrukcióban történő felújítását, a közelmúltban pedig Hillerék javaslata ellenére nem volt hajlandó előtörleszteni a Trefort-kerti egyetemi épületének felújítási költségeit, mert az ajánlatot pénzügyileg hátrányosnak találta. A Kőrösi kollégiumot már 2006-ban fel akarták újítani PPP-konstrukcióban, ám a vállalkozók olyan magas árajánlatot adtak, hogy az egyetem elutasította azt. Klinghammer szerint a befektető egyetlen ágyhely havi működtetéséért havi hetvenezer forintot kért volna. Ha a hatszáz ágyas kollégiumért húsz éven keresztül ágyanként havi hetvenezer forintot fizetnek, a beruházás tízmilliárd forintba került volna, míg a saját erőből történő felújítás csupán 1,2 milliárdot emészt fel.
Az oktatási miniszter vélhetőleg sérelmezte azt is, hogy egy másik egyetemi épület esetében az ELTE visszautasította a tárca előtörlesztésre vonatkozó javaslatát. Klinghammer szerint a PPP-konstrukcióban felújított Trefort-kerti épületegyüttes működtetési díját az egyetem vagyonfelélés nélkül tudta fizetni, mert az Ajtósi Dürer sori ingatlanok eladásaiból származó pénzt állampapírokba fektette, és a hozamokból törlesztett. A Hiller-tárca azonban azt javasolta, hogy a tőkét felhasználva törlesszenek előre milliárdokat. Az egyetem által készíttetett szakértői elemzés szerint gazdaságtalan a tárca javaslata, mert indokolatlan elkölteni a tőkét, ha a hozamokból is fedezni tudja a törlesztést. Az elemzők azzal sem értettek egyet, hogy az intézmény előre fizesse ki évekre az épület működtetési díját, amikor a szolgáltatás még meg sem valósult.
Somogyi Botond, az OKM beruházási főosztályának helyettes vezetője ezzel szemben azt állítja: négy évvel ezelőtt Klinghammer – még az ELTE rektoraként – maga kérte a minisztériumtól, hogy az Ajtósi Dürer sori ingatlanok eladásából származó pénzt a Trefort-kerti épület felújítási költségeinek előtörlesztésére fordíthassa. Somogyi szerint az egyetem nem tisztázta megfelelő módon a tárca felé, hogy milyen mértékű saját bevételekkel rendelkezik, ezért most azt vizsgálják, hogy ha az egyetem a kollégium felújítására költi az ingatlaneladásokból befolyt pénz egy részét, tudja-e majd fizetni egyéb kötelezettségeit. Hozzátette: egyelőre nem született döntés az ügyben, és azt sem tudja, hogy erre mikor kerül sor.
Emlékezetes: a PPP- konstrukciós beruházásokat még Magyar Bálint korábbi szabad demokrata oktatási miniszter erőltette rá az intézményekre. A program keretében magánbefektetők építettek, illetve újítottak fel egyetemi épületeket és kollégiumokat, amiért az iskolák húsz éven keresztül törlesztenek. A magánbefektetők legtöbb esetben maguk is kölcsönből finanszírozták az építkezést, vagyis a banki hitelre még ők is rárakták a hasznukat, így szakemberek szerint az egyetemek két évtized alatt a beruházási költség háromszorosát fizetik ki a befektetőnek.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit