Kémvádak Pekingből

2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking aggódik. A világűr felfegyverzésének egyre fenyegetőbb veszélyére figyelmeztetett a kínai külügyminiszter az ENSZ Genfben zajló leszerelési konferenciáján. „Az országoknak nem lenne szabad fegyvereket telepíteni a világűrbe, és olyan rakétavédelmi rendszereket kifejleszteni, amelyek alááshatják a globális biztonságot” – mondta Jang Csie-cse (Yang Jiechi). Az orosz légierő főparancsnoka egy nappal korábban bejelentette, hogy Moszkva új lég- és űrvédelmi rendszert fejleszt ki, tekintettel arra, hogy – szerintük – az Egyesült Államok 2030-ra várhatóan képes lesz Oroszország bármely pontjára csapást mérni az űrből. (MTI)


Letartóztatásba helyezték Kínában a Rio Tinto angol–ausztrál bányaipari vállalat majdnem hat héttel ezelőtt őrizetbe vett négy alkalmazottját gazdasági kémkedés és kenőpénzek elfogadása gyanújával – jelentette az Új Kína hírügynökség, amelyet az MTI idézett. A lépés valószínűleg összefügg azzal, hogy Ausztrália és Kína viszonya egyre rosszabb. A négy alkalmazott – köztük az ausztrál állampolgárságú Stern Hu – tisztességtelen úton jutott hozzá kereskedelmi titkokhoz a kínai acél- és vasiparban – idézte a hírügynökség a sanghaji ügyészség közleményét, de a vádakat részletesebben nem ismertette. A jelentés nem említi azt a korábban felmerült súlyosabb gyanút, hogy az illetők kínai államtitkokat szereztek meg.
A canberrai külügyminisztérium szóvivője a hírre reagálva azt mondta: azt szeretnék, ha Kína a lehető leggyorsabban lefolytatná az ügyet. Az Új Kína szerint már néhány nappal korábban letartóztattak az ügyben több kínai acélipari vezetőt, akiket kereskedelmi titkok kiszolgáltatásával gyanúsítanak. Az államtitkok védelméért felelős kínai hatóságnak a hét végén közzétett jelentésében az szerepelt, hogy a Rio Tinto hat éve folytatott gazdasági kémkedést Kína ellen, és ezzel hatalmas kárt okozott az államnak, mert az acélipari vállalatok a kelleténél 102 milliárd dollárral többet fizettek a Kínának szállított vasércért. A cég tagadja a vesztegetési vádakat, és azt állítja, hogy munkatársai nem tettek semmi elítélendőt.
Emlékezetes, hogy Ausztrália nemrégiben vízumot adott annak a Rebija Kadírnak, akit Peking a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Tartományban történt zavargások fő felelősének tart, annak ellenére, hogy Kína hivatalosan is tiltakozott emiatt. Az ausztrál kormány rövid vizsgálatot követően elutasította a kínai kérést, Kadír pedig beszédet tartott az ausztrál nemzeti sajtóklubban. Ezt a előadást a canberrai kínai nagykövetség megpróbálta megakadályozni, ám az ausztrálok a próbálkozást elhárították. Kadír meghívása és egy, az ujgurokról szóló dokumentumfilm miatt Kína visszaléptette a három versenyfilmjét a melbourne-i nemzetközi filmfesztiválról, ám előtte megpróbálta letiltani a Rebija Kadír életét és törekvéseit bemutató filmet. A filmszemle teljesen átpolitizált lett emiatt, a hagyományoknak megfelelően kínai internetezők pillanatok alatt feltörték a hivatalos honlapot, megpróbálták felvásárolni az összes jegyet, és elérhetetlenné próbálták tenni a telefonvonalakat és a faxgépeket végtelen hosszú üzenetek küldésével. Richard Moore, a fesztivál igazgatója a sajtónak be is mutatott egy nagyon hosszú kínai faxüzenetet, amelynek első oldalára az volt írva: Egy rakás szánalmas kenguru vagytok!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.