Kína és Amerika egy hajóban

Kína és az Egyesült Államok egy hajóban evez, és a XXI. század kihívásait egyetlen ország sem tudja egyedül megoldani – állapították meg a résztvevők azon a konferencián, amelyen a két nagyhatalom vezető tisztségviselői tárgyaltak a lehetséges együttműködésről. A beszélgetés alapján kiderült, a látszólag egymással versengő hatalmak ezer szállal kötődnek egymáshoz.

2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína 150 fős delegációval képviseltette magát a washingtoni eseményen, köztük 24-en voltak miniszteri szinten vagy afelett. Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök azonban nem volt közöttük, de egy hangzatos általánosságot tartalmazó levelet elküldött a tanácskozásra, amelyben az „emberiség fejlődését” szolgáló lépéseket szorgalmazza. Az asztal másik oldalán 12 miniszteri szintű tisztviselő foglalt helyet, köztük Hillary Clinton külügyi és Timothy Geithner pénzügyminiszter. Barack Obama amerikai elnök is személyesen vett részt a tanácskozáson, és szintén az együttműködés fontosságát emelte ki. Clinton egy kínai mondással támasztotta alá véleményét, miszerint „ha egy hajóban ültök, békében kell átérnetek a túlpartra”.
Ezt az ősi bölcsességet alátámasztja az a tény is, hogy jelenleg Kína az Egyesült Államok legnagyobb hitelezője 801,5 milliárd dolláros kölcsönnel. A két ország valóban egy hajóban evez a gazdasági válság leküzdésében, épp a két nagyhatalom érdekeit sérti leginkább a súlyos recesszió. A kínai kölcsön főként államkötvényekben van, Peking számára pedig rendkívül fontos, hogy befektetése megtérüljön, ezért is tesz meg mindent az amerikai gazdaság újjáépítéséért.
Kína azt akarja, hogy Amerika védje meg a dollár értékét, ezért nem is nézi jó szemmel a gazdaságélénkítő csomagot, amely Peking szerint inflációgerjesztő hatású lehet, így befektetései kevesebbet érnek majd. A kínai termékek első számú felvásárlópiaca szintén Amerika, így Pekingnek és Washingtonnak is elemi érdeke a kiváló kereskedelmi kapcsolatok fenntartása, amellyel együtt persze mindkét hatalom szem előtt tartja saját céljait. A gazdasági érdekek jelenleg elemzők szerint felülírnak minden politikai nézeteltérést, így Amerika sem kritizálja nyíltan Kína emberi jogi politikáját, sőt további javulás várható a felszínen, ugyanis Obama elfogadta Hu meghívását Pekingbe még ebben az évben. Ettől eltekintve a mostani tárgyalások nem hoztak komoly eredményeket, ám hírelemzők szerint erre nem is lehetett számítani. A lényeges inkább a tárgyalások megtartása és a párbeszéd folytatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.