A civil jogi szakvélemények után Jóri András adatvédelmi ombudsman is megállapította, hogy törvénytelenül titkolják az egyetemeket vezető rektorok, mennyit keresnek. Jóri a közszolgálati televízióban kijelentette: a rektorok közpénzből kapják a fizetésüket, ezért annak összegét kérésre nyilvánosságra kell hozni. Az ombudsman állásfoglalása után a Fidesz fel is szólította erre a rektorokat.
– Elképesztő, amit a rektorok művelnek. Abban reménykednek, senki sem jut odáig, hogy jogi eszközökkel kényszerítse ki az arcpirító bérlistát – mondta lapunknak Pósán László a rektorok titkolózásáról. A Fidesz oktatáspolitikusa – aki egyben a Debreceni Tudományegyetem docense – leszögezte: azonnal nyilvánosságra kell hozni, hogy ki mennyit keres, és jogszabályban kell maximálni a rektori fizetéseket. Pósán szerint súlyosan aránytalan és a többi oktatóra nézve rendkívül sértő, hogy egyes rektorok a professzorok fizetésének hatszorosát teszik zsebre. Vannak, akik még a miniszterelnöknél is többet keresnek. A docens szerint azért különösen felháborító, hogy az utóbbi három évben drasztikusan emelkedett az egyetemi vezetők fizetése, mert eközben pluszforrások helyett folyamatos elvonások sújtották az intézményeket. A rektori fizetések növelését így csak létszámleépítésekből lehetett finanszírozni. Vagyis az intézményvezető béremelése öt professzor vagy hét-nyolc docens elbocsátásába került. Pósán leszögezte: az első számú felelős Hiller István oktatási miniszter, aki annak ellenére hagyja jóvá minden évben a rektori csúcsfizetéseket, hogy tisztában van az egyetemek súlyos pénzügyi gondjaival. A politikus szerint Hiller nem véletlenül nem akar ujjat húzni a rektorokkal. Emlékeztetett: a tárcavezető volt az, aki 2006-ban – Magyar Bálint ajánlása nyomán – csillagászati magasságokba emelte a rektorok bérét, majd nem sokkal ezután bejelentette a tandíj bevezetését és a felsőoktatási megszorítások szükségességét. Az agyonfizetett rektorok szó nélkül hajtották végre a tömeges oktatói elbocsátásokat és a népszavazási bukásig kampányoltak a diákokat megsarcoló tandíj mellett. Pósán leszögezte: amennyiben kormányra kerülnek, jogszabályban határozzák meg a rektori fizetéseket. Arányosnak azt tartaná, ha a vezetőket a jövőben a professzori illetmény kétszeresével (927 ezer forint) honorálnák a jelenlegi, akár ötszörös illetménnyel (2,3 millió forint) szemben.
Szabó Gábortól, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnökétől szerettük volna megtudni, hogy az adatvédelmi biztos állásfoglalása ellenére tovább titkolják-e fizetésüket, ám a főrektor lapunk neve hallatán annyit mondott: szabadságon van, majd lecsapta a telefont. Dubéczi Zoltán, az MRK főtitkára pedig közölte: nem tud arról, hogy az ombudsman kijelentése ellenére változott volna a rektorok álláspontja.
Emlékezetes: Klinghammer István, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke először lapunknak árulta el, egy rektor maximális havi bére 2 317 500 forint, ami éves szinten – a 13. havi fizetéssel együtt – több mint 30 millió forint. Ehhez jön a prémium, legfeljebb 24 millió. A rektor havi átlagjövedelme így a 4,52 millió forintot is elérheti.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek