Kutyaszorítóban a rektorok

A rektori fizetések azonnali nyilvánosságra hozatalát és azok drasztikus csökkentését követeli a Fidesz. A párt szerint vérlázító, hogy az egyetemek vezetői professzorok elbocsátásából fedezik saját béremelésüket, Hiller István miniszter pedig érdekből aszszisztál ehhez. Jóri András adatvédelmi ombudsman szerint is törvénytelen a csúcsfizetések eltitkolása.

2009. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A civil jogi szakvélemények után Jóri András adatvédelmi ombudsman is megállapította, hogy törvénytelenül titkolják az egyetemeket vezető rektorok, mennyit keresnek. Jóri a közszolgálati televízióban kijelentette: a rektorok közpénzből kapják a fizetésüket, ezért annak összegét kérésre nyilvánosságra kell hozni. Az ombudsman állásfoglalása után a Fidesz fel is szólította erre a rektorokat.
– Elképesztő, amit a rektorok művelnek. Abban reménykednek, senki sem jut odáig, hogy jogi eszközökkel kényszerítse ki az arcpirító bérlistát – mondta lapunknak Pósán László a rektorok titkolózásáról. A Fidesz oktatáspolitikusa – aki egyben a Debreceni Tudományegyetem docense – leszögezte: azonnal nyilvánosságra kell hozni, hogy ki mennyit keres, és jogszabályban kell maximálni a rektori fizetéseket. Pósán szerint súlyosan aránytalan és a többi oktatóra nézve rendkívül sértő, hogy egyes rektorok a professzorok fizetésének hatszorosát teszik zsebre. Vannak, akik még a miniszterelnöknél is többet keresnek. A docens szerint azért különösen felháborító, hogy az utóbbi három évben drasztikusan emelkedett az egyetemi vezetők fizetése, mert eközben pluszforrások helyett folyamatos elvonások sújtották az intézményeket. A rektori fizetések növelését így csak létszámleépítésekből lehetett finanszírozni. Vagyis az intézményvezető béremelése öt professzor vagy hét-nyolc docens elbocsátásába került. Pósán leszögezte: az első számú felelős Hiller István oktatási miniszter, aki annak ellenére hagyja jóvá minden évben a rektori csúcsfizetéseket, hogy tisztában van az egyetemek súlyos pénzügyi gondjaival. A politikus szerint Hiller nem véletlenül nem akar ujjat húzni a rektorokkal. Emlékeztetett: a tárcavezető volt az, aki 2006-ban – Magyar Bálint ajánlása nyomán – csillagászati magasságokba emelte a rektorok bérét, majd nem sokkal ezután bejelentette a tandíj bevezetését és a felsőoktatási megszorítások szükségességét. Az agyonfizetett rektorok szó nélkül hajtották végre a tömeges oktatói elbocsátásokat és a népszavazási bukásig kampányoltak a diákokat megsarcoló tandíj mellett. Pósán leszögezte: amennyiben kormányra kerülnek, jogszabályban határozzák meg a rektori fizetéseket. Arányosnak azt tartaná, ha a vezetőket a jövőben a professzori illetmény kétszeresével (927 ezer forint) honorálnák a jelenlegi, akár ötszörös illetménnyel (2,3 millió forint) szemben.
Szabó Gábortól, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnökétől szerettük volna megtudni, hogy az adatvédelmi biztos állásfoglalása ellenére tovább titkolják-e fizetésüket, ám a főrektor lapunk neve hallatán annyit mondott: szabadságon van, majd lecsapta a telefont. Dubéczi Zoltán, az MRK főtitkára pedig közölte: nem tud arról, hogy az ombudsman kijelentése ellenére változott volna a rektorok álláspontja.
Emlékezetes: Klinghammer István, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke először lapunknak árulta el, egy rektor maximális havi bére 2 317 500 forint, ami éves szinten – a 13. havi fizetéssel együtt – több mint 30 millió forint. Ehhez jön a prémium, legfeljebb 24 millió. A rektor havi átlagjövedelme így a 4,52 millió forintot is elérheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.