Magáncégek a Forma–1 körül

Az Országos Mentőszolgálat egyik vezető tisztviselőjének családi vállalkozása is megbízást kapott a hazai Forma–1 egészségügyi biztosítására. A feladatra azért szerződtettek magáncégeket, mert a mentőszolgálat azt állította, hogy egymaga nem képes ellátni a munkát.

2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), hanem több magáncég is megbízást kapott a hétvégi Forma–1-es Magyar Nagydíj egészségügyi biztosítására. Ezek között található az OMSZ egyik felső vezetőjének családi vállalkozása. A hatályos céginformációból kiderül: a 150 ezer forintos jegyzett tőkéjű eMer-Med Bt. kültagja Pék László, az OMSZ Oxiológiai Módszertani Központjának vezetője, míg beltagja a felesége, Pékné Repper Regina, aki szintén az OMSZ-nak dolgozik.
A hazai Forma–1-es verseny nemzeti sajtófőnöke, Petán Péter is megerősítette lapunk információját, miszerint az eMer-Med Bt. kapott megbízást az egészségügyi ellátás biztosítására. Kérdésünkre elmondta: a teljes mentőszolgálati tevékenységet, csakúgy, mint 1986 óta minden évben, ezúttal is az OMSZ végezte, ám valóban volt számos olyan feladat, például az úgynevezett ambulancia, a gyorsbeavatkozó orvosi kocsik szakszemélyzetének, vagy éppen a mellkassebésznek a biztosítása, amivel más cégeket, illetve magánszemélyeket bíztak meg. Arra a kérdésre, hogy ki kezdeményezte a magánvállalkozások bevonását, s ki ajánlotta az eMer-Med Bt.-t, úgy felelt: az OMSZ-szal történt közös megbeszélés, értékelés alapján biztosították a szakorvosokat és a specialistákat. Szerettük volna megtudni, hogy mennyi pénzt költöttek az idei futam egészségügyi biztosítására, de Petán Péter tájékoztatása szerint a jogtulajdonossal, Bernie Ecclestone-nal kötött szerződés alapján a verseny lebonyolításával kapcsolatos szerződésekre és azok anyagi vonzataira titoktartási záradék vonatkozik, ezért azt nem közölhetik.
Így nem tudtuk meg pontosan, mennyit kapott a munkáért az OMSZ és mennyi jutott a magáncégeknek. Petán Péter annyit azért elárult, hogy az eMer Mednek kifizetendő összeg az OMSZ díjának öt százalékát sem éri el. Ebből azonban nem derül ki, hogy mennyit kapott az eMer Med Bt., sem pedig az, hogy mennyi pénz került más vállalkozásokhoz, illetve magánszemélyekhez. Tehát nem tudni, az egészségügyi ellátás díjának mekkora része vándorolt magánzsebekbe, kikerülve az amúgy állandó anyagi gondokkal küzdő, közpénzből működő mentőszolgálatot.
Az Országos Mentőszolgálatnak egyébként számos dolgozója vett részt a hétvégi Forma–1-es Magyar Nagydíj egészségügyi biztosításában. Közülük sokan nem az OMSZ-munkatársaként, hanem más cégeken keresztül, vagy magánszemélyként kötöttek szerződést a Hungaroringgel.
Megkérdeztük a mentőszolgálatot, nem tartják-e összeférhetetlennek mindezt, mire Győrfi Pál szóvivő írásban úgy felelt: „Mivel az OMSZ-nak nincs lehetősége saját dolgozóival vállalkozási szerződést kötni, továbbá egyes feladatok ellátásához szükséges szakképzettségű alkalmazottakkal – például mellkassebésszel vagy aneszteziológussal – sem rendelkezik, ezért az olyan dolgozók esetében, akik csak vállalkozói jogviszonyban vállalják a feladatot, a szerződéskötés a dolgozó és a Hungaroring Zrt. között történik.”
Kérdés azonban, hogy ha valóban nem lehetett erre a speciális feladatra vállalkozói szerződést kötni, akkor miért nem rendelt el például túlmunkát az OMSZ? Kérdés továbbá az is, hogy miért nem az OMSZ bízta meg a speciális képzettségű szakembereket, miért kellett ehhez a mentőszolgálat egy felső vezetőjének családi vállalkozása. A Hungaroring tájékoztatása szerint ez a cég biztosította ugyanis a hiányzó szakembereket a versenyre.
Az eMer Med Bt.-vel kapcsolatos érdeklődésünkre Győrfi Pál csak annyit jegyzett meg: „Az érintett dolgozók vállalkozói számlái nem egyetlen bt.-hez kapcsolódnak, mindegyikük saját egyéni vállalkozói vagy cégnévén számláz.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.