Megalázott, kiszolgáltatott sztómás betegek

Elfogadhatatlannak és megalázónak tartják a sztómás betegek, hogy az egészségbiztosító eredeti javaslata szerint a jelenlegi 100 százalékról 90-re csökkentenék a számukra nélkülözhetetlen gyógyászati segédeszközök tb-támogatását. A Fidesz bejelentette: Alkotmánybírósághoz fordul, ha fizetőssé teszik az eddig térítésmentesen kapott eszközöket.

2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélybe került a mintegy tízezer hazai sztómás beteg európai szintű ellátása – vélekedtek a szakmai szervezetek képviselői az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) eredeti javaslatáról, amely az érintettek mindennapi életéhez nélkülözhetetlen eszközök tb-támogatását 100 százalékról 90-re csökkentené. – Ez receptkiváltásonként, azaz háromhavonta 11 ezer és 17 ezer forint közötti térítési díjat jelentene, ami a többségében rokkantnyugdíjas betegnek elviselhetetlen teher – mondta Horváth Gyula, a Magyar ILCO Szövetség tiszteletbeli elnöke. Ha a betegek nem jutnak hozzá elegendő mennyiségű eszközhöz – például sztómazsákhoz vagy a rögzítéshez szükséges alaplaphoz –, akkor vagy nem esznek, mert akkor nincs salakanyag-termelés, vagy nem mozdulnak ki otthonról. Egyiket sem kívánhatják – tette hozzá.
A betegségnek különböző típusai vannak, de közös bennük, hogy a hasfalon keresztül kivezetve egy cserélhető zsákba távozik a széklet vagy a vizelet.
Az OEP nemcsak a sztómások által használt termékek, hanem minden, eddig térítésmentesen biztosított gyógyászati segédeszköz (gyse) támogatását csökkentené augusztustól. Létrehoznának egy speciális, 98 százalékos támogatási kategóriát, ahová főként a maradandó egészségromlást okozó, csonkolásos betegségek segédeszközeit, így például a protéziseket sorolnák. Horváth szerint a sztóma is csonkolásos állapot, ezért az általuk használt eszközöket is 98 százalékos támogatási kulcs alá kell sorolni. Erről – eredménytelenül – egyeztettek. A rossz megoldások közül a 90 százalékos besorolás helyett a 98 százalékosat választanák, a mennyiség csökkentése mellett. De ezt is csak differenciáltan, mondván: egyes betegeknek mindenképpen szükségük van a 180, azaz a napi két zsákra.
Jóbai Zsolt, a Magyar Orvostechnikai Szövetség alelnöke érthetetlennek nevezte a térítésmentesség megszüntetését. Megjegyezte: hiába javasolja az OEP, hogy az érintettek váltsák ki a közgyógyigazolványt, ez hónapokat vesz igénybe, s sokan nem jogosultak rá.
A Fidesz tegnap bejelentette: Alkotmánybírósághoz és az ombudsmanhoz fordul, ha az eddig ingyenes segédeszközökért fizetniük kell a rászorulóknak. Kupper András, a párt képviselője közölte: a kormány súlyosan megkülönbözteti a rászorultakat.
Az egészségügyi tárca válaszul közölte: elszomorító, hogy Kupper a betegek kiszolgáltatottságából próbál politikai tőkét kovácsolni. A gyse-támogatásra a tavalyihoz képest a válság ellenére is 600 millió forinttal többet fordítanak – közölték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.