Újabb hatalmas lépést tenne Barack Obama az Egyesült Államok megrendült gazdaságának helyretételére, ez azonban a legkevésbé népszerű a lakosság körében. Az amerikai elnök a gazdaságélénkítő program részeként az egészségügyi rendszer reformját határozta el, és azt a tervei szerint még az idén végre is hajtja. Az amerikai egészségügyi hálózat valóban nagyon kusza, s míg meghökkentően magas a biztosítással nem rendelkezők száma – a 300 milliós lakosságból 47 millióan élnek így –, az állam számos helyen vesz részt a főként öngondoskodásra épülő rendszer működtetéséből. Ez persze hatalmas költségekkel jár, amelyet azonban rendre alulbecsülnek. Az Index által írt összefoglaló szerint a rászorulóknak, azaz a biztosítás nélkülieknek segítő Medicare 1965-ös bevezetése óta nem egy esetben százszorosára nőttek a költségek az eredetileg tervezettnél.
Az amerikai rendszer költségei az elmúlt tíz évben megduplázódtak, a világméretű gazdasági válság pedig tovább súlyosbítja a helyzetet, ezért is döntött úgy Obama, hogy nem vár, hanem megkezdi a gigareformot. Az új terv a republikánusok szerint valójában „szocialista” lenne, csökkentve a saját erőt és növelve az állami szerepvállalást az egészségügyben. A teljes rendszert persze nem dobnák ki, de megjelenne egy új, állami tulajdonú biztosító, amely beszállna az ellátottakért folyó versenybe. Ez azonban kissé fából vaskarikának tűnik, hiszen a nagy magáncégek ellenében ez az új szervezet adódollárokból működne, mesterségesen alacsonyan tartva bizonyos szolgáltatások árát, így éppenséggel ellehetetlenítené a versenyt és számos régóta működő egészségügyi vállalatot.
Az elsősorban hosszú távon költséghatékonyabb program így nagyon sokba kerül, mégpedig főként a biztosítottaknak, így az elnök politikai ellenfelei nem igazán támogatják azt, még saját pártján belül is megoszlanak a vélemények.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást