Bánhatják, hogy még nem váltották be a receptjüket azok, akiknek valamilyen gyógyászati segédeszközt rendelt az orvos. Mától ugyanis jelentősen változik ennek a termékkörnek a társadalombiztosítási támogatása. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) tájékoztatása szerint az új feltételek érvényesek minden olyan eszközre, amelyet augusztus 16-tól adnak ki a betegnek. Ez független attól, hogy a vényt mikor állították ki. Hiába írt fel tehát az orvos a múlt héten valamilyen gyógyászati segédeszközt az akkor érvényes tb-támogatás mellett, s hiába érvényes elvileg egy hónapig a recept, mától csak az új szabályok szerint lehet kiadni a terméket. Sok esetben új receptet is kell íratni, például akkor, ha az adott eszköznek megszűnt a tb-támogatása.
Lapunknál többen is érdeklődtek a változásokról, közülük sokan nem voltak tisztában azzal, hogy augusztus 16. után már csak az új
– a legtöbb esetben alacsonyabb – támogatási kulccsal kaphatják meg az árut, függetlenül attól, hogy mi áll a korábban felírt receptjükön.
Mint arról már korábban beszámoltunk, megszűnik az eddigi 100 százalékos támogatási kategória. Az ebbe a körbe tartozó eszközök a jövőben 98 vagy 90 százalékos támogatást kapnak, igaz, az eddigi 300 forintos „receptdíj” megszűnik. Bevezettek egy „kiegészítő szabályt is”, mégpedig azt, hogy a 98 százalékos támogatásnál – ebbe a kategóriába kerültek például a végtagprotézisek – a beteg által fizetett térítési díj nem lehet több 5000 forintnál. Változás az is, hogy a 95 és a 85 százalékos támogatási kulcsot 90, illetve 80 százalékos váltja fel. Több terméknek is megszűnik a támogatása, például a 6 dioptria alatti szemüveglencséé, a papírvattáé, a nem steril kötszeré, a méretsorozatos sarokéké, az akut bokasérülésnél használt „polcról levehető” bokamerevítőé, több, egyszer használatos inkontinenciabetété, a sztómások által használt bőrvédő és bőrtisztító termékeké, s a mull-lapok is kizárólag a végleges tra-
cheosztómás betegeknek rendelhetők a jövőben támogatással.
Csökken például bizonyos kompressziós harisnyák vagy ülőpárnák, matracok és alátétek támogatása. Hasonlóképpen kevesebb állami hozzájárulást – 80 százalékot – kapnak a betegek a legtöbb kerekes szék után, igaz, a joystick irányítású elektromos fajta után viszont az eddiginél többet, 90 százalékot.
Sok esetben változik a felírható mennyiség is. Egyes kötszerfajtákból például havi 30 darab helyett már csak 20-at kaphatnak a betegek. Igaz, lesz olyan is, amelyből az eddigi 10 helyett 20-at. A sztómásoknak az úgynevezett maxizsákból havonta 180 helyett csak 150 darabot rendelhet az orvos. Az is változik a nagy értékű eszközöknél, hogy milyen hosszú a „kihordási idő”, azaz az illető hány évente kaphat új terméket tb-támogatással. A mechanikus kerekes széknél és tartozékainál ez például 5 évről 6-ra nő, az elektromos kerekes széké viszont 10-ről 8 évre csökken.
Az egészségbiztosító azzal indokolja a változásokat, hogy eddig nem ésszerűen használták fel a rendelkezésre álló pénzkeretet. Sok esetben olyan eszközöket támogattak, amelyek már nem korszerűek, máskor pedig olyan alacsony öszszeget adtak hozzájárulásként, hogy az a betegnek minimális segítséget jelentett, miközben a közös kasszából több milliárd forintot vitt el.
Az új szabályozást rengeteg tiltakozás előzte meg. A betegeket képviselő szervezetek különösen nagy felháborodással fogadták például a sztómásokat, azaz a hasfalra kivezetett végbéllel élőket érintő kedvezőtlen változásokat. Nagy volt a felháborodás a szemüvegekhez járó támogatás megszüntetése, illetve a műfogsor és a fogszabályozóra vonatkozó szigorítások miatt is. Ez utóbbiakat ugyanis a jövőben csak fejlődési rendellenességek és daganatos betegségek esetén lehet majd tb-támogatással rendelni.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit