Veszélyes lehet a nyugat-európai „tanárexport”

Amennyiben nem történik a lehető legrövidebb időn belül fordulat a tanárok anyagi és erkölcsi megbecsülésében, néhány éven belül óriási tanárhiány lesz Magyarországon – állítják szakemberek. A németek már meg is kezdték a magyar tanárok elcsábítását a hazai fizetés öt-tízszeresével.

2009. 08. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre égetőbb a tanárhiány Nyugat-Európában. Főként természettudományos szakemberekből, illetve matematika- és informatikatanárokból van kevés, ahogy Magyarországon is. Ha a meglévőket is elcsábítják, veszélyes helyzet alakulhat ki a hazai oktatásban – jelentette ki lapunknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke annak kapcsán, hogy tudomása szerint például a németek égető tanárhiányukat Kelet-Európából toborzott pedagógusokkal pótolnák. Kerpen szerint itthon is hiány van a reáltárgyakat tanítókból. Ha a tanári pályáról való elvándorlás nem áll meg, sőt, az külföldre áramlással párosul, akkor tíz éven belül súlyos, általános pedagógushiány lesz Magyarországon.
A szakember szerint a gondok forrása az alacsony társadalmi megbecsültség és az üzleti szférával szembeni versenyképtelen fizetések, s az, hogy a tanár szakos hallgatók jelentős része a diploma megszerzése után más munka után néz. Szakértői becslések szerint Magyarországon rendkívül gazdaságtalan a pedagógusképzés: mintegy kétszer annyi tanárt képezünk az adófizetők pénzén, mint amennyi ténylegesen elhelyezkedik az iskolákban. Sokakat tántoríthat el a pályától a túl hosszú, hároméves gyakornoki idő is.
A természettudományos területen nemcsak az elvándorlók száma nagy, hanem kevés fiatalt is képeznek. Az elmúlt években annyira kevesen jelentkeztek erre a pályára, hogy az egyetemeken több ezer ingyenes férőhely maradt üresen. Kerpen szerint az oktatási kormányzatnak népszerűsítenie kell a reáltanári pályát, versenyképes fizetést kell adnia, és visszaállítani a jogcsorbításokkal elvett tanári tekintélyt. Ellenkező esetben a közeljövőben a tanári pályán is olyan súlyos helyzet állhat elő, mint az egészségügyben az orvosok tömeges elvándorlása miatt.
Németországban mintegy negyvenezres a tanárhiány. Heinz-Peter Meidinger, a Német Filológusok Szövetségének elnöke szerint évente tizenötezerrel nő a betöltetlen pedagógusi helyek száma, amit rövid távon csak kelet-európai tanárok alkalmazásával lehetne megoldani. Legnagyobb a hiány a matematika, az informatika és a természettudományok szakterületein. Jelenleg hétszázhetvenezer tanár tanít, közülük a következő tíz évben előreláthatólag csaknem háromszázezren mennek nyugdíjba. Meidinger ezért hirdetett kelet-európai „tanártoborzót”, és a Bild című lapnak adott interjújában felszólította a német tartományokat, hogy indítsanak külön tanfolyamokat a térségből pályázók számára.
A bérek a magyar tanárok számára igen csábítóak: Bajorországban például havi két-háromezer eurót keresnek. Az ország keleti részén a legkevesebb a fizetés, ám az 1800 eurós apanázs még így is a hazai bér csaknem ötszöröse. A hazai tanárok mobilitását mutatja, hogy a szintén súlyos pedagógushiánnyal küzdő Amerikai Egyesült Államokba egy program keretében még ebben a hónapban elutaznak tanítani hazai pedagógusok. Dr. Gaál István, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok oktatási és tanárképzési elnökhelyettese szerint a Chicago Public Schools vendégtanár- programban a jelentkezők közül kiválasztottak már augusztusban utazhatnak. Az első fél évben mentortanár mellett tanulmányozzák a magyarok az ottani körülményeket, és csak utána tanítanak önállóan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.