A bolgár választásokon nyertes jobbközép GERB párt elnöke, a Batmannek és Borisz bátyónak hívott Boriszov azzal húzta meg az orosz medve bajszát, hogy választási ígéretének megfelelően moratóriumot rendelt el a korábban Oroszországgal megkötött szerződésekbe foglalt három energetikai beruházásra, a Déli Áramlat gázvezeték, az orosz Atomsztrojexport közreműködésével épülő Belenei Atomerőmű és a Burgasz-Alexandropolis kőolajvezeték építésére. Nyár derekán még úgy tűnt, hogy a kis balkáni ország engedmények reményében csapdába ejtette Oroszországot a Déli Áramlat tervének felülvizsgálatával, a Putyin ankarai látogatásán megkötött energetikai szerződések azonban azzal fenyegetik Bulgáriát, hogy elkerülheti a gázvezeték.
A választások óta beállt kínos csendet múlt heti telefonhívásával Putyin törte meg. „Tudom, hogy ön fekete öves karatéban, én pedig dzsúdóban. Ennek alapján szeretnék önnel megbeszélni minden egyes részletet” – szólította meg kollégáját. A bolgár kormányfő elmondta, számukra fontos a Déli Áramlat és a Nabucco is, s a két projekt nem konkurense egymásnak. A Burgasz-Alexandropolis vezetéknek az lenne a feladata, hogy a Kaukázusból és Közép-Ázsiából szállítson kőolajat a Fekete-tengeren át az európai piacokra. Itt a tengerparti régiók ökológiai biztonsága a legfőbb vitás kérdés. Hasonló a helyzet a Belenei Atomerőmű építésével kapcsolatban, amely kapcsán Bulgária garanciákat akar kapni arra, hogy az EU nem fogja leállítani a működését.
A két politikus ma Gdanskban folytatja a tárgyalásokat. A kérdés az, hogy képes lesz-e Bulgária engedményeket kicsikarni, marad-e politikai mozgástere, vagy kénytelen lesz meghajolni Moszkva akarata előtt. A végkifejlet tanulsággal szolgálhat az új magyar kormánynak is, amely orosz viszonylatban hasonló külpolitikai örökséget kap majd, mint amilyet a bolgár szocialisták hagytak hátra maguk után.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet