Az első asszony az iráni kabinetben

2009. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marzie Vahid Dasztdzserdi lesz az első nő az iráni kormányban az 1979-es iszlám forradalom óta, derült ki a teheráni szavazást követően. Bár Mahmúd Ahmadinezsád kormánya nem számít különösebben radikálisnak – az argentínai zsidó központ elleni merénylet miatt körözött Ahmad Vahidi tábornok védelmi miniszteri kinevezése mondjuk nem szokványos –, a női egészségügyi miniszter épp a szigorúan konzervatívok közé tartozik. Régi résztvevője az iráni politikai életnek, 1993-ban másokkal együtt megalapította az Iszlám Orvosok Szervezete nevű politikai pártot, miután egy éve már a parlamentben ült Teherán egyik képviselőjeként. Mandátumát 1996-ig megtartotta. Ezután felvetette azt az ötletét, hogy kidolgozza a nemek alapján kettéválasztott egészségügyi rendszert, amely így szerinte jobban alkalmazkodik az iszlám törvénykezés kívánalmaihoz. A tervet végül – főként anyagi okokból – elutasították, ám később elővették, és 2007-ben meg is nyílt az első, kizárólag női személyzettel, csakis nőket ellátó egészségügy az ötletet borzasztónak tartotta, Hosszein Ali Sahrijari, az egészségügyi bizottság alelnöke előremutatónak nevezte, mivel így az iráni hagyományokat megtartó asszonyokat is meg lehet gyógyítani, akik esetleg nem hajlandók férfi orvossal megvizsgáltatni magukat.
A gondot azonban a kevés női szakorvos jelenti. Míg Iránban az egyetemi hallgatók mintegy 60 százaléka nő, megszerzett tudásukat és képesítéseiket nehezen tudják kamatoztatni, hiszen a munkaerőpiacon egyértelműen háttérbe szorulnak férfitársaikkal szemben. Jellemző módon a parlamentben helyet foglaló síita papság egyes képviselői is aggodalmukat fejezték ki a miniszterekről való szavazás előtt. Mohammad-Taki Rahbar szerint a nők miniszteri jelölése előremutató ötlet, ám „vannak vallási bizonytalanságok képességeik korlátait illetően”. Az Ahmadinezsád által jelölt három női aspiránsból ketten nem is kaptak többséget, az oktatásért, valamint a szociális ügyekért felelős Fatemeh Ajorlou, illetve Sussan Keshavarz elvérzett a szavazás során. A térségben valóban ritkán jelölnek nőket miniszternek, ám még a legkonzervatívabb Szaúd-Arábiában is van női miniszterhelyettes, Nora al-Fajez a nők oktatásáért felelős.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.