Legalább hatvan katalán település tervezi, hogy október 15-én követi Arenys de Munt példáját, ahol vasárnap függetlenedési népszavazást tartottak. A Barcelonához közeli nyolcezer lelkes kisváros szavazópolgárai közepes részvétel mellett 96 százalékos támogatottsággal elfogadta, hogy Katalónia az Európai Unió részeként független, demokratikus és szociális jogállam legyen. A katalán legfelsőbb bíróság betiltotta az eseményt a spanyol alkotmányra hivatkozva, azt mégis megtartották egy magánterületen.
A madridi szocialista kormány egyik tagja közölte, hogy mivel betiltották az eseményt, annak nem lehet jogkövetkezménye. De két befolyásos katalán párt, az Összetartás és Unió, illetve a Radikális Köztársasági Baloldal már az egész tartományban meg akarja tartani ezt a népszavazást. A hatóságok ugyanakkor szintén az alkotmányra hivatkozva engedélyezték, hogy a kisvárosban felvonulhasson a spanyol szélsőjobboldali Falange, a Franco-diktatúra pártjának mintegy száz tagja. A szóbeli sértegetéseken kívül csak azért nem került sor tettlegességre a függetlenségpártiakkal, mert erős rendőri kísérettel érkeztek, és a katalánok jóval többen voltak.
A népszavazásra egyébként két nappal a Diada nacional, vagyis a katalánok nemzeti gyásznapja után került sor. Ezen a napon még Joan Laporta, a Barcelona labdarúgócsapatának elnöke is felvonult a katalán országrész székhelyén a függetlenséget követelők menete élén. A felvonulás végén radikálisok elégették a spanyol és a francia állami lobogót, majd mint 2007 óta mindig, a spanyol uralkodó, I. János Károly király képmását is.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében