Budavári irodalom Kalász Mártonnal

A Budavári Önkormányzat és a Litea Könyvesbolt a hét végén hetedik alkalommal rendezte meg a magyar nyelv és a magyar könyv ünnepét Budavár visszafoglalásának szeptember 2-i emléknapja tiszteletére.

2009. 09. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken Cseh Tamás, szombaton Püski Sándor emlékét idézték meg a városházán. Az első napon vastapsot váltott ki a Magyar vigasság című műsor, amelyben Karinthy- és Molnár Ferenc-műveket mutatott be a nagyváradi Kiss Stúdió Színház. Sokan keresték fel a Magyar Napló sátránál a hetvenöt éves Kalász Mártont, aki összes versét, és Ferdinandy Györgyöt, aki Az amerikai menekült című prózakötetét dedikálta. A könyvkarnevál egyik rendezője, a Litea Irodalmi Könyvszalon és Kiadó igazgatója, Bakó Annamária elmondta: a legkeresettebb és legkülönlegesebb könyv egy erdélyi házaspár, Borbély Bartis Júlia és Borbély Bartis Endre Budapest – utcanevekben mesélő történelem című kötete. Ebben a történelmi Magyarország elcsatolt részeinek emlékét idéző utcanevek szerepelnek a hozzájuk kapcsolódó történelmi áttekintéssel.
Értékes kiadványok börzéjére talált az olvasó a Nap Kiadó pavilonjánál is. Sebestyén Ilona igazgató egy új sorozat, az Egy vers első darabját ajánlotta az olvasóknak, ennek ötletadója és megvalósítója Pomogáts Béla irodalomtörténész. A sorozatnyitó kötet az Egy mondat a zsarnokságról című Illyés Gyula-költemény összes megjelenési formáját és a teljességre törekvő kritikai visszhangot tartalmazza. Már készül a következő kötet, amely Radnóti Miklós Hetedik eclogájának alakváltozásait és utóéletét öleli fel. Csoóri Sándor legújabb verseit tartalmazza a Harangok zúgnak bennem című kötet. Az utolsó napon a félmúltba vitt bennünket Ambrus Lajos író, aki egy 1988-ban kiadott nagy sikerű kötet, az Eldorádó újrakiadásáról beszélt lapunknak a Kortárs Kiadó sátránál. E könyv az akkori nemzedék közérzetét jeleníti meg, s 1988-ban megkapta az Év könyve díjat. Az ember nem mindig örül régi műveinek, de ezt nem kell véka alá rejtenem, keze-lába megmaradt a mondatoknak – tűnődik az író. Szeretné tudni, hogy most mennyire élő és hatásos a könyv akkor műfajmegújító nyelve.
Az üzenet ma is időszerű, hiszen a hatalom szerkezete ugyanolyan, mint a Kádár-korszakban. A könyv analógiát von a Bach-korszak és a kései Kádár-korszak között. Hogy az immár három kor, a Bach-, a Kádár- és a jelenlegi közül melyik a legroszszabb, melyikben lehet jobban élni, nehezen eldönthető. – Könyvem szempontjából nem az a lényeg, hogy a Kádár-korszak elmúlt-e vagy nem, hanem a szöveg van-e annyira egyetemes, hogy kiemelje a különbségeket. A válasz az olvasóra van bízva – fejezte be Ambrus Lajos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.