Dermesztő megszorítások az iskolákban

Újabb 120 milliárd forintos megszorítócsomagot kapnak a nyakukba az iskolák. A Hiller István vezette oktatási tárca minden fejlesztő-, tehetséggondozó programot megszüntetne – jelentette ki lapunknak Pokorni Zoltán, aki ezzel szemben arra készül, hogy bársonyszékbe kerülése esetén egész napos iskolát vezet be.

2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb hatalmas ütést mér a kormány a közoktatásra. A szakterületről a jövő évi büdzsé tervezete 120 milliárd forintot készül elvonni – jelentette ki lapunknak Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Hozzátette: Hiller István már elkészítette azt a törvénymódosítási javaslatot, amely megteremti a brutális elvonás fedezetét. Mivel a kivéreztetett önkormányzatok nem terhelhetők tovább, ezért a pénzt az iskolák nevelési és fejlesztési feladataitól veszi el. A módosítás szinte teljesen megszünteti az iskolákban zajló szabadidős tevékenységeket, fejlesztő és tehetséggondozó foglalkozásokat, ismeretterjesztő kirándulásokat, és pusztán a tanórákat hajlandó finanszírozni.
Pokorni szerint a morális válságból való kilábaláshoz éppen ennek az ellenkezőjére lenne szükség, vagyis az egész napos iskolára. Az új modellben a kisdiákok tanóráit nem zsúfolnák be délelőttre, hanem egész nap, egymást követnék a keményebb és a lazább foglalkozások.
*
Az iskola a tanórakeretében tartana újra sportfoglalkozásokat, tehetséggondozó és -fejlesztő órákat, szakköröket. Az egész napos iskolák létrehozására pluszpénzt kapnának az önkormányzatok, és a többletmunkát vállaló tanárokat is kiemelten bérezné az állam. A Fidesz egykori oktatási minisztere szerint ez az intézménytípus jelentős eredményeket hozhatna a cigány gyerekek felzárkóztatásában, ahogyan az ő fejlesztésüket segítené elő a családi pótlék iskolába járáshoz kötése is.
Pokorni a Fidesz kormányra kerülése esetén emellett teljesen új alapokra helyezné a pedagógusok bérezését. Szerinte az oktatás színvonala csak úgy állítható helyre, ha a tanárokat motiváltabbá teszik. A pedagógus életpályamodell bevezetésével hatévente külső szakértői bizottság minősítené őket. Az a pedagógus, aki nem felelne meg a minősítési eljáráson, nem kaphatna központilag finanszírozott tanári státust. A minősített pedagógusokat az állam finanszírozná az önkormányzatok helyett, a jelenleginél jóval magasabb fizetéssel. A minősítésen elbukókat az önkormányzat – ha van rá pénze – alkalmazhatná ugyan, de bérük jóval alacsonyabb lenne a többiekénél, és nem tölthetnének be osztályfőnöki, igazgatói pozíciót, ahogy nem is vizsgáztathatnának. A minősített pedagógusok a kiégés elkerülése érdekében 8-10 évente fél év finanszírozott pihenőidőt kapnának. Ebben az időszakban a bérüket megkapnák, de feltöltődés céljából pedagógiai munkát nem kellene végezniük.
Lapunknak arra a kérdésére, hogy a Fidesz választási győzelme esetén ki tölti majd be az oktatási miniszteri posztot, Pokorni így felelt: erről majd a győztes párt miniszterelnöke dönt, de tény, hogy neki személy szerint mindig is voltak és jelenleg is vannak ez irányú ambíciói. Hozzátette, hogy az oktatási miniszteri pozíciójával egy időben természetesen nem töltené be a hegyvidéki polgármesteri posztot is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.