Dől a status quo

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japánnak át kell gondolnia a status quót politikai és gazdasági szempontból egyaránt, hogy egy sikeresebb jövő felé vegye az irányt – mondták ki a szentségtörőnek számító szavakat Hatojama Jukio, a Japán Demokrata Párt (DPJ) vezetőjének tanácsadói. A győzelemre számító ellenzéki politikai erő ezzel azt mondta, hogy nem amerikai szemüvegen keresztül kell nézni a világot. A DPJ szerint mivel az Egyesült Államok már nem az egyetlen szuperhatalom a világon, Tokiónak is át kell gondolnia, miképp kell részt vennie a nemzetközi kapcsolatokban. Hatojama az Amerika-barátság fenntartása mellett ázsiai szomszédaival, elsősorban Kínával építene szorosabb kapcsolatokat, mivel a Washingtontól való függés túlzottá vált az Liberális Demokrata Párt irányítása alatt.
Ez utóbbi nem is csoda, hiszen maga az örökös kormánypárt sem más, mint az Egyesült Államok által kiépített politikai erő a háborús vereséget szenvedett Japán élére. Az amerikaiak az 1955-ös alapítással azt akarták elérni, hogy egy erős párt irányítsa a velük feltétlenül barátságos országot, és minden legális és illegális eszközzel letörték a kommunizmus elterjedését. Ez a törekvés vezetett oda, hogy az LDP egyeduralkodóvá vált, és semmi mást nem tud elképzelni, mint az amerikai javaslatok kritikátlan átvételét. A DPJ azt tervezi, hogy sikere esetén felülvizsgálná az országa és Amerika között fennálló katonai együttműködési megállapodást is, újabb tabut döntve le. Az ezt követő legnagyobb tabu az alkotmány felülvizsgálata lenne, amelyről azonban egyelőre senki sem ejtett szót.
A gazdaság jelenlegi, továbbra is erős, de a régi dinamizmusát már jórészt elveszítő állapotán a DPJ új üzleti lehetőségek feltárásával javítana, mint például a környező tengerfenéken található ásványkincsek kiaknázásával. A tervek azonban nem feltétlenül veszélytelenek, hiszen a galamblelkű Japán mindössze két területen áll örök harcban számos szomszédjával: a bálnavadászat és a tengeri szigetecskék-sziklák tulajdonjogának ügyében. Kína azonnal vissza is utasította nemrég, hogy Japáné lehessen az Okinotori-sziget, amely Peking szerint csupán egy pici szikla, ráadásul 1700 kilométerre található Tokiótól délre. Oroszország szintén másként néz Japánra, a két ország ugyanis máig háborúban áll a Kuril-szigetek évtizedek óta húzódó viszálya miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.