origo.hu
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak
Miniszteri bocsánatkérés. A szlovák közlekedési és távközlési miniszter, Lubomír Vázny tegnap délután nyilvánosan bocsánatot kért azért, hogy a szlovák posta hibásan alkalmazta az államnyelvtörvényt. A szlovák posta szeptember elején körlevélben utasította alkalmazottait a szlovák nyelv kötelező használatára, miközben nem vette figyelembe, hogy azokon a településeken, ahol a kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, a hivatali érintkezésben a kisebbség nyelve is használható. A posta erre csak egy későbbi, szeptember 8-án szétküldött körlevélben figyelmeztette alkalmazottait, miután a hibát a Magyar Koalíció Pártja már nyilvánosan kifogásolta. (MTI)
A magyar kormányfő elmondta, a nézetkülönbségek feloldása egyelőre nem történt meg, ám most elkezdődött a vitás ügyek tárgyalásos rendezése. Robert Fico többször hangsúlyozta, a sajtó igaztalan vádakat fogalmazott meg országával kapcsolatban, szerinte példátlan médiakampány folyik Szlovákia ellen a nyelvtörvény kapcsán. Leszögezte, hogy a magyar kisebbség tagjai az óvodától az egyetemig anyanyelvű oktatásban részesülhetnek, és fontos pozíciókat töltenek be, többek között az ő testőrségében is vannak magyarok. A nyelvtörvény védelmében számos alkalommal idézte Knut Vollenbaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) elnökének ajánlásait, azokból azt emelve ki, hogy a jogszabály összhangban van az európai normákkal. Fico azt javasolta, hogy egy év múlva a két fél ellenőrizze a törvény végrehajtását, amelyet Bajnai Gordon megnyugtató ajánlatnak nevezett. A nyilatkozat szerint a két állam az EBESZ elnökének javaslatait elfogadja, és számos közös bizottság munkáját felgyorsítja.
*
A közös nyilatkozatban helyet kapott Sólyom László köztársasági elnök meghiúsult révkomáromi látogatásának ügye is, amellyel kapcsolatban a két kormány „sajnálkozását fejezi ki a kialakult körülmények miatt”. Az elképzelés szerint egy új testület, a Magyar–Szlovák Együttműködési Tanács tovább erősítené az országok közötti kapcsolatok fejlesztését, emellett kidolgozna egy, a vezető politikusok látogatására vonatkozó közös protokollszabályzatot.
A nyilatkozatban foglaltak betartására Fico a stabil szlovák gazdaságot jelölte meg garanciaként. Utólag megjegyezte, „maguk talán azt várták, ez a találkozó botrányos lesz, és megnyúlt képpel fogunk itt állni”, és örömét fejezte ki, hogy nem így történt; a megbeszélést sikeresnek nevezte. A szlovák kormányfő egyébként szlovákiai látogatásra hívta meg a magyar miniszterelnököt, hangsúlyozva, hogy az ország bármely területét választhatja, de javasolta Révkomáromot, ahol reményei szerint a város vezetése méltó helyet talál Cirill és Metód szláv hittérítők szobrának, ott és a Szent István-szobornál pedig a két miniszterelnök tiszteleghetne. Emellett leszögezte, szívesen kiáll egy nyílt tévévitára Bajnai Gordonnal, amelyet a szlovák – és érdeklődés esetén a magyar – televízió közvetíthetne.
A két miniszterelnök számos alkalommal visszatért a szélsőségesség elleni küzdelem fontosságára. Robert Fico ezzel kapcsolatban tiltakozott, hogy Szlovákiában magyarok demonstrálnak a nyelvtörvény ellen számára elfogadhatatlan módon, megkérdőjelezve az állam szuverenitását, Nagy-Magyarország-térképek felmutatásával. Sérelmezte azt is, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselői ma Budapestre utaznak, és részt vesznek a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán.
A két kormányfő egyébként a tervezettnél nagyjából fél órával hosszabb időt töltött a szécsényi kastélyban, ahová egyébként a szlovák delegáció – az eredeti tervének megfelelően – Balassagyarmaton keresztül jutott el, nem zavartatva magát a város vezetőségének lépésétől. A szlovák delegáció úgy érkezett, mint „a nagyok”: több mint tíz perccel Bajnai Gordon érkezése után méltóságteljesen begördült Robert Fico amerikai elnököket idéző autókonvoja. A magyar rendőrség mindent megtett, hogy a Forgách-kastély bejárata előtt gyülekező tüntetők se a magyar, se a szlovák miniszterelnökhöz ne jussanak közel. Ennek megfelelően kerülő úton jött Bajnai Gordon kicsiny és Robert Fico hatalmas konvoja, a szécsényi tüntetőknek pedig maradt a rohamrendőrök sorfala.
A tegnapi közös nyilatkozatban – amelynek 4. pontja leszögezi, Magyarország és Szlovákia nemzetközi kötelezettséget vállal a két országban élő nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartására és biztosítására, csakúgy, mint az 1995-ben aláírt alapszerződés – a szlovák államnyelvtörvény alkalmazásának visszavonása, konkrét, a nyelvhasználatot a hivatali életben diszkrimináló módosítása szóba sem került. Pedig a szeptember 1-jén életbe lépett szlovák nyelvtörvény nincs összhangban az 1995-ös magyar–szlovák alapszerződésben foglaltakkal.
Vezércikk a 7. oldalon
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak
Szoboszlai Dominik a legjobb? Az angolok sem tudják, mit gondoljanak + videó
Ezzel a lépéssel akár el is ronthatod a kelt tésztát
Váratlan szövetségest kaptunk a visszatartott pénzek ügyében
"Ki leszel rúgva, Tillám!" - Marics Peti keményen beszólt Till Attilának
Odesszát orosz ballisztikus rakétatalálat érte (VIDEÓ)
Se ki, se be: lezárták a Déli pályaudvart
Nem a tejszíntől lesz krémes a tésztaszósz, sosem találnád ki, mi kell bele helyette
Szoboszlai csapatánál lezárulhat egy korszak, a kulcsember továbbra is szerződés nélkül áll
Kuncze Gábor szégyenteljes kirohanása borzolja a kedélyeket
Óriási meglepetést hozott a romániai választás
Meggyőző fölénnyel vezet a Fidesz–KDNP, a DK nem jutna a parlamentbe
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.