Eredménytelen magyar–szlovák csúcs

Konkrétumok nélkül, eredménytelenül, de egy tizenegy pontos nyilatkozattal zárult a magyar–szlovák kormányfői találkozó tegnap Szécsényben. A megállapodás többször is utal az 1995-ben uniós nyomásra elfogadott kétoldalú alapszerződésre, arról azonban nem tesz említést, hogy a szlovák nyelvtörvény sérti a dokumentumot. – Legyen a nyilvánosság a kontrollja, hogy megvalósítjuk a most elhatározott nyilatkozatban foglaltakat – jelentette ki Bajnai Gordon.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miniszteri bocsánatkérés. A szlovák közlekedési és távközlési miniszter, Lubomír Vázny tegnap délután nyilvánosan bocsánatot kért azért, hogy a szlovák posta hibásan alkalmazta az államnyelvtörvényt. A szlovák posta szeptember elején körlevélben utasította alkalmazottait a szlovák nyelv kötelező használatára, miközben nem vette figyelembe, hogy azokon a településeken, ahol a kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, a hivatali érintkezésben a kisebbség nyelve is használható. A posta erre csak egy későbbi, szeptember 8-án szétküldött körlevélben figyelmeztette alkalmazottait, miután a hibát a Magyar Koalíció Pártja már nyilvánosan kifogásolta. (MTI)


A magyar kormányfő elmondta, a nézetkülönbségek feloldása egyelőre nem történt meg, ám most elkezdődött a vitás ügyek tárgyalásos rendezése. Robert Fico többször hangsúlyozta, a sajtó igaztalan vádakat fogalmazott meg országával kapcsolatban, szerinte példátlan médiakampány folyik Szlovákia ellen a nyelvtörvény kapcsán. Leszögezte, hogy a magyar kisebbség tagjai az óvodától az egyetemig anyanyelvű oktatásban részesülhetnek, és fontos pozíciókat töltenek be, többek között az ő testőrségében is vannak magyarok. A nyelvtörvény védelmében számos alkalommal idézte Knut Vollenbaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) elnökének ajánlásait, azokból azt emelve ki, hogy a jogszabály összhangban van az európai normákkal. Fico azt javasolta, hogy egy év múlva a két fél ellenőrizze a törvény végrehajtását, amelyet Bajnai Gordon megnyugtató ajánlatnak nevezett. A nyilatkozat szerint a két állam az EBESZ elnökének javaslatait elfogadja, és számos közös bizottság munkáját felgyorsítja.
*
A közös nyilatkozatban helyet kapott Sólyom László köztársasági elnök meghiúsult révkomáromi látogatásának ügye is, amellyel kapcsolatban a két kormány „sajnálkozását fejezi ki a kialakult körülmények miatt”. Az elképzelés szerint egy új testület, a Magyar–Szlovák Együttműködési Tanács tovább erősítené az országok közötti kapcsolatok fejlesztését, emellett kidolgozna egy, a vezető politikusok látogatására vonatkozó közös protokollszabályzatot.
A nyilatkozatban foglaltak betartására Fico a stabil szlovák gazdaságot jelölte meg garanciaként. Utólag megjegyezte, „maguk talán azt várták, ez a találkozó botrányos lesz, és megnyúlt képpel fogunk itt állni”, és örömét fejezte ki, hogy nem így történt; a megbeszélést sikeresnek nevezte. A szlovák kormányfő egyébként szlovákiai látogatásra hívta meg a magyar miniszterelnököt, hangsúlyozva, hogy az ország bármely területét választhatja, de javasolta Révkomáromot, ahol reményei szerint a város vezetése méltó helyet talál Cirill és Metód szláv hittérítők szobrának, ott és a Szent István-szobornál pedig a két miniszterelnök tiszteleghetne. Emellett leszögezte, szívesen kiáll egy nyílt tévévitára Bajnai Gordonnal, amelyet a szlovák – és érdeklődés esetén a magyar – televízió közvetíthetne.
A két miniszterelnök számos alkalommal visszatért a szélsőségesség elleni küzdelem fontosságára. Robert Fico ezzel kapcsolatban tiltakozott, hogy Szlovákiában magyarok demonstrálnak a nyelvtörvény ellen számára elfogadhatatlan módon, megkérdőjelezve az állam szuverenitását, Nagy-Magyarország-térképek felmutatásával. Sérelmezte azt is, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselői ma Budapestre utaznak, és részt vesznek a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán.
A két kormányfő egyébként a tervezettnél nagyjából fél órával hosszabb időt töltött a szécsényi kastélyban, ahová egyébként a szlovák delegáció – az eredeti tervének megfelelően – Balassagyarmaton keresztül jutott el, nem zavartatva magát a város vezetőségének lépésétől. A szlovák delegáció úgy érkezett, mint „a nagyok”: több mint tíz perccel Bajnai Gordon érkezése után méltóságteljesen begördült Robert Fico amerikai elnököket idéző autókonvoja. A magyar rendőrség mindent megtett, hogy a Forgách-kastély bejárata előtt gyülekező tüntetők se a magyar, se a szlovák miniszterelnökhöz ne jussanak közel. Ennek megfelelően kerülő úton jött Bajnai Gordon kicsiny és Robert Fico hatalmas konvoja, a szécsényi tüntetőknek pedig maradt a rohamrendőrök sorfala.
A tegnapi közös nyilatkozatban – amelynek 4. pontja leszögezi, Magyarország és Szlovákia nemzetközi kötelezettséget vállal a két országban élő nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartására és biztosítására, csakúgy, mint az 1995-ben aláírt alapszerződés – a szlovák államnyelvtörvény alkalmazásának visszavonása, konkrét, a nyelvhasználatot a hivatali életben diszkrimináló módosítása szóba sem került. Pedig a szeptember 1-jén életbe lépett szlovák nyelvtörvény nincs összhangban az 1995-ös magyar–szlovák alapszerződésben foglaltakkal.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.