Telt ház előtt zajlottak a nyári fertődi Haydn-koncertek, amelyeket többnyire fesztiválok, sorozatok keretében tartottak meg abban az Eszterházy-kastélyban, ahol maga a zeneszerző is hosszú ideig alkotott. A Vendégségben Eszterházán elnevezésű fesztivált a Haydn-év egyik kiemelt programjának szánták, és a Haydnhoz is kapcsolható külföldi eseménysorozatokat bemutató rendezvény nagy sikert aratott.
A Klassz Zenei Iroda által szervezett négyalkalmas koncertsorozaton a belgiumi Haydn-biennáléból, a németországi Brühlben megrendezett Haydn-fesztiválból és az osztrák Eisenstadti Ünnepi Játékokból kaphattak ízelítőt az érdeklődők, de felléptek a visegrádi országok zenészei is. A most alakult kapcsolatokat a jövőben is ápolni szeretnék, s az osztrákokkal különösen szoros együttműködésre törekszenek. Ennek kapcsán az is felmerült, hogy később magyar művészek látogatnának el az európai „testvérfesztiválokra”, de már az együttműködés jegyében zajlott a Budapesti Vonósok Kamarazenekar fellépése A Teremtés című oratóriumra épülő, az emlékév kapcsán meghirdetett World Creation Day alkalmából az idén május 31-én, Haydn halálának 200. évfordulóján a belgiumi Mechelenben.
A hét végén Eszterháza szimfóniái csendültek fel a fertődi kastélyban, péntektől pedig a Haydn Eszterházán fesztivál koncertjeit élvezhetjük. A Haydn-év nyári, fertődi szakaszát a szeptember 11-én kezdődő Haydn Vonósnégyes fesztivál zárja majd, ezután az emlékév súlypontja ismét Budapestre kerül. Ennek egyik fontos őszi eseménye a zeneszerző egyik legjelesebb interpretálójához, Fischer Ádámhoz kötődik, aki október 26-án az általa 1987-ben alapított Osztrák–Magyar Haydn Zenekart vezényli majd a Művészetek Palotájában. Haydn két Esz-dúr műve hangzik el ekkor: az Esz-dúr trombitaverseny Boldoczki Gábor világhírű trombitaművész, „az (új) évszázad trombitása” közreműködésével, illetve a híres Üstdobpergés szimfónia, amelyeket Mozart utolsó „Jupiter” szimfóniája vezet be.
Orbán Viktor: Magyar-román csúcs