Kiszoríthatják a bölcsődések az óvodásokat

Nemhogy több, de kevesebb szülő mehet vissza dolgozni, ha a kistelepüléseken szeptembertől bevezetik az egységes óvoda-bölcsődéket – tudta meg lapunk. Az eddigi 25 fős ovis csoportok helyett ugyanis csak 20 fősek indulhatnak, így éppen a 3-4 évesek szorulhatnak ki az intézményből, akik után gyes sem jár.

2009. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptembertől az oktatási miniszter jóvoltából új intézménytípus valósulhat meg a tízezer főnél kisebb lélekszámú településeken: ez az egységes óvoda-bölcsőde. Eddig csak külön intézményegységben működhetett a hároméves kor alatti kisgyermekeket ellátó bölcsőde és a három-hat éveseket fejlesztő óvoda, az új tanévtől azonban már a kétéves gyerekek is járhatnak az egységes intézményekbe. Az egységes óvoda-bölcsőde bevezetésével a kormány célja az, hogy azon településeken is megoldott legyen a három év alatti gyerekek napközbeni ellátása, ahol eddig nem volt bölcsőde – és így minél több édesanya állhasson munkába. A valóságban azonban éppen ellentétes hatást válthat ki az új intézménytípus bevezetése: kevesebb gyerek kerül majd be az ellátásba.
*
Az eddig pusztán óvodaként funkcionáló intézményekben 25 fős csoportokat működtethetett a fenntartó, az új, egységes intézményekbe azonban csak húsz gyereket vehetnek fel egy csoportba. A fenntartónak az lesz az érdeke, hogy a maximálisan megengedett öt bölcsődés korú gyereket vegyen fel a csoportba, és csupán 15 óvodást, a 3 év alatti gyerekek után ugyanis kétszer annyi támogatást kapnak, mint az óvodások után. Így az ígért több gyermek helyett az eddigi huszonötnél negyven százalékkal kevesebb, csupán 15 három év feletti gyerek kerül be az óvodába.
– Ha az új intézménytípus nem jár együtt férőhelybővítéssel, akkor az intézmények abban lesznek érdekeltek, hogy az óvodások helyett bölcsődéseket vegyenek fel, mivel a fejkvótát tekintve öt bölcsis ér tíz óvodást. Ez viszont azt jelenti, hogy még a jelenleginél is kevesebb gyereknek jut férőhely – elemezte a helyzetet Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. Mint mondta, az állam vélhetőleg azért szorgalmazza ezt a megoldást, mivel a dupla óvodai normatíva is jóval kevesebb, mint a bölcsődei állami támogatás, vagyis az egységes intézményekben minden kétévesen több mint 150 ezer forintot spórol az állam. Sió rámutatott: az óvodások felvételére törvényi kötelezettség van. Ha a gyermek hátrányos helyzetű, és elmúlt hároméves, fel kell venni. 2010-től szülői igény esetén minden három évet betöltött gyerek számára biztosítani kell az ellátást. A szabályok betartásához 25-30 ezer bölcsődei helyre és legalább tízezer óvodai férőhelyre lenne szükség. Sió szerint a gyes két évre történő lerövidítése lehetetlen helyzetet teremt: évente több mint 90 ezer gyerek születik, ha kétéves korában csak a fele bölcsődét igényel, az akkor is újabb 45-48 ezer hely létrehozását követeli meg. Ám se férőhely, se munka nincs, így amíg a kormány csupán jogszabály-módosítással akarja megoldani az állás- és férőhelyhiányt, addig a szülők jelentős része továbbra is otthon marad majd gyermekével, csak még a gyestől is elesik.
Az új intézménytípust a szakma is kifogásokkal illeti. Scheer Ferencné, a Magyar Bölcsődék Egyesületének ügyvivője szerint az egységes óvodabölcsőde a gyerekek szempontjából rossz megoldás, annál is rosszabb, mint ha a bölcsődés korú gyerek egyáltalán nem járna sehová. Az új intézményekben a kétévesek akár több 6-7 éves gyerekkel járnak egy csoportba, ez pedig nem felel meg életkori sajátosságaiknak, sőt az idegrendszerükre is káros lehet, ha napi 8-10 órát töltenek húszfős csoportokban náluk jóval idősebbek között. A módszertani ajánlásban ugyan szerepel, hogy gondoskodni kell a kisebbek másfajta étkeztetéséről, de arról, hogy ez a gyakorlatban miként valósítható meg, nem szól a fáma.

Köddé vált milliók. Hanyag kezelés és sikkasztás gyanújával nyomoz a rendőrség a győri Vocational Academy Alapítvány ellen az egészségbiztosítási pénztár feljelentése alapján. A szcientológiai egyházzal is kapcsolatba hozott szervezet több vidéki általános iskolát és óvodát vitt csődbe a megyében, és több tíz milliós adósságot halmozott fel. Az egészségbiztosítási pénztár azután tett feljelentést, hogy az alapítvány több millióval nem tud elszámolni. A kaszsza az alapítványnak 62 tanár táppénzét, gyes- és gyedjárandóságát utalta át, ám csak tizenketten jutottak hozzá pénzükhöz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.