Kutyamentés rendőri segítséggel

Falkányi, összesen huszonegy, felnőtt és alig néhány hetes, nagyon rossz bőrben lévő kutyát kobzott el a hatósági állatorvos egy józsefvárosi lakásból Budapesten, miután lapunkban cikk jelent meg az áldatlan állapotokról. Az állatok az Illatos úti ebrendészeti telepre kerültek. Egykori gazdájuk nem működik együtt a tisztiorvosi szolgálattal, így esély sincs rá, hogy kitakarítsa és fertőtlenítse az otthonát. Az ablakon, ajtórésen kiáramló bűz és az összezárva élő, egymás között szaporodó állatok miatt a szomszédok korábban számos bejelentést is tettek több hatóságnál.

2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdik kerestetnek. Az Illatos úti telepen tegnap délután megvizsgálták és be is oltották a kutyákat – tájékoztatta lapunkat a helyettes állatorvos, aki szerint alultápláltak, gondozatlanok, bolhásak mind. A szakember szerint törődéssel és türelemmel nevelni lehet őket, és van esély arra, hogy néhányan közülük gazdára találjanak. Szeptember 19-én, szombaton 10 és 14 óra között örökbefogadó napot tartanak az ebrendészeti telepen, ahová megfontolt és gondos gazdajelölteket várnak.


Huszonkét csontsovány, elhanyagolt kutyát találtak a hatóságok annak a budapesti férfinak a lakásában, akivel évek óta küzdöttek a szomszédai a környéket ellepő iszonyatos bűz miatt. Mint arról beszámoltunk, a főváros nyolcadik kerületében, a Százados úti tisztviselőtelepen hetvenöt négyzetméteres sorházi lakásában tizenegy éve élt több tucat kutya társaságában az 55 éves K. Miklós. A kukázásból származó lomok, a kosz és az áporodott szag miatt szomszédai a legnagyobb kánikulában sem nyithattak ablakot, és szó sem lehetett arról, hogy a kiskertjükbe kiüljenek.
A férfi kezdetben még sétáltatta a kutyáit, de később, amikor egymás között szaporodva egyre többen lettek, már szó sem lehetett róla. Az állatok a négy fal között születtek és ott is pusztultak el, legtöbbjük úgy, hogy még a kertbe sem tette ki a lábát. Embert a gazdájukon kívül nem ismertek, hiszen K. Miklós senkit nem engedett a lakásba. A szomszédjában élők éjszakánként dübörgésre, nyöszörgésre, verekedés hangjaira ébredtek, a nappali falán átütött a vizelet, az emeleten pedig megjelentek az élősködők. Ez volt az a határ, amikor a környékbeliek megelégelték a tortúrát. Sorban írták a beadványokat, kérelmeket, az esetről tudomást szerzett a józsefvárosi jegyző, a tisztiorvosi szolgálat, az állatvédelmi hatóság és a rendőrség. Mindhiába, semmi nem változott. Végül, június 10-én jegyzői határozat született, majd a lapunkban közölt cikk nyomán tegnap rendőrök kíséretében megjelent a ház előtt a tisztiorvosi szolgálat, a hatósági állatorvos, az önkormányzat képviselője, valamint az Illatos úti Állategészségügyi és Ebrendészeti Telep autója. K. Miklós ezúttal kénytelen volt ajtót nyitni, és beengedni a hívatlan vendégeket.
Huszonkét kutyát – közöttük több néhány heteset – találtak a felhalmozott szeméthegyek, féllábú székek, szétfoszlott ágybetétek között. Huszonegyet közülük az ebrendészeti telepre vittek. K. Miklós egy állatot megtarthat, azt délután, ivartalanítás után hazavihette. (A tegnapi események előzményeként érdemes megemlíteni, hogy tizenegy évvel ezelőtt szintén elkobozta a hatóság a kutyáit, egyet hagyott nála, az pedig két nap múlva megellett.)
A környékbeliek azonban még nem lélegezhetnek fel, a kutyákat elvitték ugyan, de a bűz és a mérhetetlen kosz a jelek szerint még jó ideig marad. K. Miklós ugyanis nem hajlandó együttműködni a tisztiorvosi szolgálattal abban, hogy a lakását fertőtlenítsék, pedig saját bevallása szerint ott tizenöt éve senki nem takarított.
Kovács Aranka kerületi tiszti főorvos nem túl bizakodó, úgy vélte, hosszú időbe telik, míg K. Miklóst sikerül rávenni valamilyen módon arra, hogy a lakást emberi használatra alkalmassá tegye. Elmondta: határozatban kötelezi a férfit a takarításra, fertőtlenítésre, és büntetések sorozatát róhatja ki rá, ha nem teszi. Ezenfelül eszköze csak annyi marad, hogy orvosi véleményt kér arról, vajon a férfi képes-e felelősségteljesen dönteni ebben az ügyben.
Kutyát, macskát gyűjtögető embereknek köszönhetően majdhogynem telített jelenleg a szekszárdi menhely is – számolt be lapunknak Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány vezetője. Elmondta, az önkormányzat egy nő 36 kutyáját szállíttatta a telepre, és még legalább 10-12 állat érkezése várható ugyanonnan. A szervezet kezdeményezte, hogy az egykori tulajdonost tiltsák el az állattartástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.