Még titkolják az egyházi büdzsét

Majd csak a hét végén vall színt az oktatási tárca, hogy melyek lesznek az egyházi célú költségvetési támogatás – minden bizonnyal csökkenő – tervezett sarokszámai, illetve elvonják-e a hitoktatói díjakat és a kistelepülési lelkészek jövedelempótló támogatását, ami egyes térségekben tovább fokozná az erkölcsi eszkalációt.

Joó István
2009. 09. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár tudakoltuk, nem hajlandók elárulni az Oktatási és Kulturális Minisztériumban, milyen elvonásokat terveznek az egyházakkal szemben 2010-re. Arra hivatkoznak, hogy bár tegnap is volt olyan kormányülés, amely ezzel is foglalkozott, a további tárgyalások során dől el, milyen központi költségvetési tervezetet bocsátanak társadalmi vitára.
Előző számunkban azonban megírtuk: Semjén Zsolt kereszténydemokrata pártelnök úgy véli, jövőre összesen 26 százalékkal csökken az egyházi támogatás. Ráadásul egy kiszivárgott költségvetésitervezet-változat szerint a Bajnai-kormány megszüntetné a hitoktatók – pedagógusfizetés jellegű – díjazását, s egy fillérrel sem támogatná a kistelepülések lelkészeit. Jelenleg az utóbbi jövedelempótló támogatást mindenki megkapja, aki kis faluban legalább heti hat órában lelkigondozói munkát végez. A kistelepülések lelkipásztorai 30 500, az egyház által világi lelki gondozók 29 500 forint ilyen bevételhez jutottak az Orbán-kormány egyik utolsó intézkedéseként.
Lapunk egy leszakadó térség plébániakörzetében érdeklődött: milyen következményei volnának helyben az MSZP-kormány utóbbi megszorításnak. Kuklay Antal körömi plébános – a katolikus egyházban népszerű, Hit Pajzsa-díjas „Tóni atya” – öt borsodi falu: Köröm, Sajóhídvég, Girincs, Kiscsécs, Kesznyéten lelki gondozását látja el. Méghozzá nem heti egyszeri, hanem mindennapi kemény, szerteágazó munkával. Rajta kívül egy nyugdíjas pap, egy főállású hitoktató, egy részfoglalkoztatású hitoktató és egy világi személy gondozza a híveket. Tóni atyát 1956 után bebörtönözték, és ’56-os emlékérem tulajdonosa is; az ehhez kapcsolódó juttatásokból és nyugdíjából részt juttat fenti munkatársainak. Az őslakosság mind az öt faluban elöregedett, kisebbségbe szorult, így az egyházi szolgálat döntő része cigánypasztoráció. A romák hajlanak a vallásra, de munkanélküliek lévén pap eltartását, plébániaműködést biztosító egyházadót nem tudnak fizetni.
Kuklay Antal úgy alakította ki a körzetében lévő templomokat, hogy azokban liturgikus tér mellett foglalkoztató tér is legyen, ahol alapvető civilizációs készségeket (háztartási munkák, mosakodás stb.) sajátíthassanak el a leszakadt térség óvodás és iskolás korú roma gyermekei. „A kormány tervezett intézkedéseinek első következménye az volna, hogy el kellene bocsátanom főállású hitoktatónkat. Ötszáz, zömmel roma gyermek maradna hitoktatás nélkül” – értékelte a tervezett intézkedést a lelkipásztor. Hangsúlyozta, ha egy gyermek tizenkét éves korig alapvető ismereteket szerez Istenről, tízparancsolatról, az döntő lehet abban, hogy rablógyilkos lesz-e vagy becsületes állampolgár. „Ketyeg a bomba a mi térségünkben; a gazdasági présként viselkedő Európai Unió és hazai kiszolgálói nem tudják, mit tesznek, ha a gyakorlatban lemondanak egyes térségek, rétegek integrációjáról” – intette a megszorítások döntnökeit Kuklay Antal plébános.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.