Most a sérült gyerekek pénzét veszik el

A kormányzati megszorítás elérte a sérült gyerekeket is. A Hiller István vezette oktatási tárca olyan szigorú feltételeket szabott a többek között gyógypedagógiai intézményeknek kiírt pályázaton, amelyeknek az intézmények jelentős része nem felel meg. Így a falusi, a többcélú és legsúlyosabb állapotban lévő gyerekeket kezelő intézményeket zárták el a fejlesztési pénzektől.

2009. 09. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhördült a gyógypedagógusi szakma, amikor néhány nappal ezelőtt megjelent az oktatási tárca honlapján az oktatási intézmények szakmai és informatikai fejlesztési feladatok támogatására vonatkozó pályázat kiírása. Az oktatási tárca ugyanis olyan szigorú feltételeket szabott, amelyek a gyógypedagógiai intézmények jelentős részét kizárják a pályázatból. Az intézményeket különösen érzékenyen érinti a megszorítás, hiszen a sérült gyerekek korai fejlesztésére szánt összeg évről évre kevesebb, így minden fillérre szükség lenne.
– A szakmai és informatikai fejlesztésre vonatkozó pályázatot minden évben kiírják, és eddig mindig sikerült nyerni rajta némi pénzt, ami elengedhetetlen volt a fejlesztéshez. Tavaly a pályázat négy pontjának is megfeleltünk, nyert a szakértői bizottságunk, laptopokat és fejlesztő eszközöket kaptak a gyerekekhez utazó logopédusaink, s az ellátottak fejlesztéséhez is kaptunk némi pénzt – nyilatkozta lapunknak Bicsákné Némethy Terézia, a zalaegerszegi Nyitott Ház Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézet igazgatója. Tavaly összesen 1,2 millió forintot nyertek, az idén azonban megdöbbenve tapasztalták, hogy annyira megszigorították a feltételeket, hogy a tavalyi néggyel szemben az idén egyetlen kategóriában sem pályázhattak.
Bicsákné szerint az idei pályázati feltételeket úgy állították össze, hogy annak az alacsony létszámú, kistelepülési intézmények, az egyszerre több feladatot ellátó intézmények és a legsúlyosabb állapotban lévő gyerekeket fejlesztő óvodák, iskolák nem felelnek meg. Leszögezte: bár az általa vezetett intézménybe több mint nyolcvan sérült gyerek jár, és a támogatást elvileg már húsz fő felett meg lehet kapni, mégsem juthatnak pénzhez, mert minden feladatot igyekeznek ellátni. Intézményükben van óvodai, iskolai és magántanulói fejlesztői ellátás is. Hillerék azonban csak akkor fizetnek, ha az intézmény húsz fő felett kizárólag óvodai feladatot lát el, illetve akkor, ha a gyermek- és tanulólétszám húsz fő felett kizárólagosan gyógypedagógiai tanácsadást, korai fejlesztést és gondozást, fejlesztő felkészítést vagy ezek közül legalább egyet ellát.
– Teljesen értetlenül állok azelőtt, hogy a Hiller István vezette tárca most éppen miért a többcélú intézményeket sújtja, amikor ez a kormány eddig éppen az összevonásokat támogatta – összegezte véleményét Bicsákné. – A sérült gyerekek fejlesztésében ráadásul különösen fontos a többcélú intézmények működtetése, hiszen így a gyerek egy évtizednél hosszabb időn keresztül is maradhat egy helyen, az ő esetükben ugyanis egyáltalán nem egyszerű az intézményváltással együtt járó környezetváltozás és beilleszkedés. A helybéli, kisebb gyógypedagógiai intézmények fenntartása azért is alapvető szükséglet, hogy a súlyos beteg gyerekeket ne kelljen száz kilométerekre utaztatni egy-egy kezelésre.
Az oktatási intézmények szakmai-informatikai fejlesztésére egyébként az idén is ötmilliárd forintot különített el a költségvetés, csakúgy mint tavaly, amikor az intézmények jelentős része pénzhez jutott. Erős a gyanú, hogy az idén azért szigorították meg drasztikusan a pályázati feltételeket, mert az időközben elrendelt spórolás elérte ezt a területet is, és az ötmilliárd egy részét a kasszában akarják tartani. A kormánynak azonban rendkívül kínos a keretösszeg csökkentése, ezért inkább a különböző szigorításokkal a jogosulti kört igyekszik minimálisra csökkenteni. A spórolási szándékot látszik alátámasztani az is, hogy a tárca csak öt napja tette közzé a honlapján a pályázati kiírást, amelynek beadási határideje holnapután le is jár.
Néhány hónapon belül másodszor hozta nehéz helyzetbe a sérült gyerekeket a kormány. Tavaly év végén a korai fejlesztésre fizetett 240 ezer forintos támogatást 228 ezer forintra csökkentette volna a büdzsé, és olyan számítási módot vezetett volna be, amely ennek a pénznek is csak a töredékét adta volna oda a fejlesztő intézményeknek. Csak a szakma összefogásának és a média nyomásának volt köszönhető, hogy a kormány végül meghátrált, és csak 239 ezer forintra apasztotta a támogatást.
A baloldali kormány egyébként már 2005-ben megkezdte a sérült fiatalokon való spórolást. Korábban mindig legalább az infláció mértékével emelkedett a fejlesztésükre fizetett állami támogatás, azóta azonban egyetlen forinttal sem nőtt az összeg, sőt tavalyelőtt a legsúlyosabb állapotban lévők fejlesztői iskolai oktatásának támogatását fejenként százezer forinttal csökkentették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.