Nyelvvizsga: bátran lehet csalni

A nyelvvizsgáról való kizáráson kívül semmilyen szankcióval nem jár, ha kiderül, hogy valaki más helyett akart vizsgázni, az egyetemeknek pedig gyakorlatilag nincs lehetőségük a diploma visszavonására. Mint erről beszámoltunk, főként ez az oka, hogy a nyelvvizsga-bizonyítványok mintegy tíz százaléka hamis.

2009. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végzősök Oklevelet
szerzettek
2006/2007 94 937 51 458
2007/2008 95 922 59 507
(Forrás: állami számvevőszéki jelentés)


Bárki kérésre ellenőrzi az oktatási tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal (OH) a nyelvvizsga-bizonyítványok hitelességét. Ha hamis, kiderül abból, hogy a dokumentum száma nem szerepel a nyilvántartásban – mondta lapunknak Bakonyi László, a hivatal elnöke. A diploma kiadása előtt elsősorban az egyetemek kérik az ellenőrzést. A nyelvvizsga hiánya a fő oka annak, hogy a végzős egyetemisták körülbelül húsz százaléka nem kapja meg a diplomáját. A nyelvvizsgahiány képzési területenként változó, súlyos a helyzet a szociális képzésben vagy az óvópedagógusoknál.
Idén nyáron eddig tíz esetben tettek feljelentést hamisítás miatt. Bakonyi László szerint a nyelvvizsgáknak körülbelül tíz százaléka lehet hamis. Aki lebukik, az ellen feljelentést tesznek, s eljárás indul közokirat-hamisítás miatt, ám ez sem mindig sikeres kimenetelű.
– Sajnos nyelvvizsgaügyben nem elég erős a jogi szabályozottság, ezért a fiatalok bátran próbálkoznak nem megengedett eszközökkel. Míg a hamis bizonyítványból rendőrségi ügy lesz, addig nincs komoly szankciója annak, ha valaki a nyelvet jól beszélő bérvizsgázót küld maga helyett. Ha lebuknak, az aznapi megméretésről ugyan kizárják őket, de a következő vizsganapon már mind a bérvizsgázó, mind „megrendelő” büntetlenül újra próbálkozhat. Arra sincs jogszabály, hogy az egyetemek milyen feltételekkel vonhatják vissza a diplomát, ha később kiderül, hogy a nyelvvizsga-bizonyítvány hamis volt.
Az elnök szerint az a legszerencsésebb, ha az oklevél kiadása előtt sikerül leleplezni a csalókat, a kiadott diplomát ugyanis nehéz visszavenni. Sőt, jogszabályi hiányosságok miatt akár pert is indíthat az egyetem ellen a lebukott fiatal. Az oktatási tárca egyébként dolgozik a szigorításon.
Rendőrségi ügyekben sem mindig győz az igazság: egy baranyajenői iskolában hamis nyelvvizsga-bizonyítvánnyal bukott le egy testnevelő tanár. Kiderült: a hamis bizonyítványt 170 ezer forintért vásárolta, és ennek bemutatásakor kapta meg diplomáját is. A bíróság azonban semmilyen szankciót nem alkalmazott vele szemben, mert az ilyen ügyekben az elévülési idő három év, az pedig letelt. A tanár éveken keresztül nyelvvizsgapótlékot vett fel a munkáltatójától, ennek sem lett következménye.
A hamisítók általában az interneten hirdetnek: e-mail címüket egy-két hetente megváltoztatják. Egy középfokú nyelvvizsga ára 150–170 ezer, egy felsőfokú papír 200 ezer forint körül van, a bérvizsgázó havonta egymilliót is kereshet. Bár borsosnak tűnnek ezek a tarifák, egy valódi nyelvvizsga még ennél is többe kerül. A legolcsóbb nyelvtanfolyamok negyvenezer forintnál kezdődnek, és ahhoz, hogy a középfokig el lehessen jutni, az egyetemisták szerint legalább négy-öt kurzust kell elvégezni. Ehhez jönnek a drága nyelvkönyvek és az általában többször lerótt, húszezer forintos vizsgadíj, vagyis a legális nyelvvizsga költsége több százezer forint.
Az egyetemek tapasztalatai szerint sokan halasztják a nyelvtanulást az utolsó tanévre, pedig egy év alatt középfokig eljutni lehetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.