Oktatás: a megszorítások harmadik hulláma

További dermesztő intézkedésekkel bővül az oktatást érintő jövő évi megszorítócsomag: januártól drasztikusan csökken a gyerekek után járó állami támogatás, veszélybe kerül a rászorulók ingyenes étkeztetése, óvodáztatása és iskoláztatása, megszűnik az iskolai diáksport, csökken az osztályfőnöki pótlék, és az érettségik biztonságos megrendezése is kérdésessé válik.

2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szombati és tegnapi, jövő évi oktatási megszorításokról szóló cikkünk után újabb dokumentum került a birtokunkba, amely további elképesztő elvonásokkal sújtja az óvodákat és az iskolákat. Jó részük vélhetően nem éli majd túl a tanévet. A szegényebb tanulók tanulmánya és étkezése is veszélybe kerül.
Birtokunkba került a jövő évi költségvetési javaslat szeptember 1-jei változata, amely tartalmazza az összes, lapunk által a napokban feltárt elvonást, és újabb dermesztő részletekkel szolgál. Az eddig megírtakon túl drasztikusan csökkentik a gyermekek oktatására szánt alapnormatívát: az összeg 7,5 százalékkal, a jelenlegi évi 2,54 millió forintról 2,35 millió forintra csökken.
*
A támogatás ráadásul – az eddigi szabályoktól eltérően – nem az új tanévtől, hanem már januártól csökken, ami azt vetíti előre, hogy év közben csődölnek be az intézmények az előre nem tervezett elvonás miatt, így a tanév közben maradhatnak oktatás nélkül a gyerekek.
Beláthatatlan következményei lehetnek, hogy a kormány a jelenlegi egyharmadára, egymilliárd forintról 338 millióra csökkenti az érettségi vizsgák lebonyolítására szánt pénzt, ahogy harmadára apad az egyéb szakmai vizsgákra adott támogatás is. Összeomlik az Új tudás program: csupán az idén januártól részesülhet – pályázati úton – bérpótlékban a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó pedagógusok egy szűk köre, ám a munkájuk elismerésére elkülönített keretet tíz százalékkal csökkentik. Ennyivel csökken az osztályfőnöki pótlékra elkülönített forrás is, amelynek minimális összege amúgy is bruttó 6000–7600 forint.
Elképesztő a büdzsé azon pontja, amely teljes egészében megszünteti az iskolai diáksport támogatását. Tíz százalékkal csökken az egyébként is alulfinanszírozott szakiskolai gyakorlati oktatás kiegészítő támogatása. Csaknem tízszázalékos a támogatáscsökkenés a sérült gyerekek gyógypedagógiai nevelésében, fejlesztő felkészítésében, míg ötszázalékos elvonás sújtja a korai fejlesztést. Drasztikusan, 15 százalékkal csökken a kistelepülési óvodások és iskolások után fizetett bejárónormatíva, amelyből az oktatási intézményektől távol lakó gyerekek utazását finanszírozták. A legelképesztőbb a rászorulók ingyenes óvodai és iskolai étkeztetésére elkülönített keret egyharmadára csökkentése. Azzal, hogy a kormány a jelenlegi 65 ezer forintról 22 500 forintra csökkenti az ingyenes étkeztetés támogatását, gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy az önkormányzatok biztosítsák a térítésmentes menzát.
– A gyerekétkezetést érik a legszörnyűbb elvonások. Azoknak a családoknak, amelyek eddig teljes árat fizettek a menzáért, az új szabályozás miatt jövőre akár 40 százalékkal emelkedhet a térítési díjuk, átlagosan ugyanis ennyit tesz ki a rezsiköltség. Egy ilyen drasztikus emelés következtében vélhetőleg a szülők egy jó része nem fogja tudni befizetni a díjat, márpedig ha a gyerek nem eszik az iskolában, az beláthatatlan következményekkel járhat – jelentette ki lapunknak Papp Kornél, a református egyház oktatási szakértője. Hozzátette: a rászorulóknak az ingyenes vagy kedvezményes étkeztetést továbbra is biztosítani kell, kérdés, hogy a fenntartó vagy az iskola képes lesz-e előteremteni ezt a pénzt.
Úgy tudjuk, a kormány úgy „kompenzálja” majd az elvonásokat, hogy szűkíti a jogosultak körét, vagyis kevesebb gyereknek jár majd ingyen vagy kedvezményesen étel. A hírek szerint első körben a nagycsaládosoktól vennék el a kedvezményt, és ők csak akkor kapnának támogatást, ha szociálisan súlyosan rászorulnak. Most ingyen kapnak enni az óvodákban és az általános iskolák első–hatodik évfolyamán a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek, a hetedik, nyolcadik osztályos, illetve a középiskolás mélyszegény gyerekek után azonban már csak 50 százalékos támogatás jár. Szintén az étkezés költségeinek felét állja az állam a három- vagy többgyermekes családok gyermekeinél, illetve a tartósan beteg vagy fogyatékos tanulók után.
– Iskolabezárás, tömeges elbocsátás és pályaelhagyás, a hátrányos helyzetű gyerekek iskoláztatásának és ellátásának veszélybe kerülése – ezek a legfontosabb következményei a napvilágra került újabb elvonásoknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint. Kerpen úgy látja, az alapnormatíva csökkenése tömeges elbocsátásokat és iskolacsődöket generál. A bejárónormatíva drasztikus csökkentése éppen a legrászorultabb gyerekek iskoláztatását és óvodáztatását veszélyezteti, hiszen a halmozottan hátrányos helyzetű családok egy része nem fizet majd azért, hogy gyerekét hajnalban elvigyék a kilométerekkel arrébb fekvő, másik település óvodájába. Az étkeztetés elképesztő drágulása és a rászoruló diákok támogatásának megvonása oda vezethet, hogy a gyerekek egy része éhezni fog az iskolában. Az érdekvédő nem érti, hogyan csökkenthetik az osztályfőnöki pótlékot, amikor annak minimális öszszege jogszabályban meghatározott. A sajátos nevelési igényű, illetve a sérült gyerekek gyógypedagógiai ellátására, korai fejlesztésére szánt összeg csökkentése veszélybe sodorja a gyerekek fejlődését, drámaian csökkentve ezzel kilátásaikat a normális életre. Az elnök elképesztőnek nevezte a diáksport támogatásának teljes megszüntetését. Leszögezte: úgy tűnik, most már a gyerekek testi egészsége és a hazai élsport sem fontos.
Lapunk szombaton számolt be a közoktatás önkormányzati minisztérium által jövőre előirányzott megszorításairól. A Varga Zoltán önkormányzati miniszter által jegyzett, helyhatóságoknak küldött anyag szerint több más mellett felfüggesztik az óvodai férőhelyek bővítését, elhalasztják az elavult iskolai eszközök lecserélését, a művészetoktatásban három–ötszörösére emelik a térítési díjak összegét. Tegnap az oktatási minisztérium által tervezett megszorításokról számoltunk be. Eszerint Hillerék a jövőben nem finanszírozzák az iskolai kompetenciaméréseket, amelyek az oktatás minőségének legfőbb mérőeszközei, és felfüggesztik a teljesítménymotivációs alap működtetetését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.