Ötvenéves a zenei hetek

Ötvenéves a Budapesti Zenei Hetek: fél évszázada éppen Joseph Haydnra emlékezve, az évforduló tiszteletére egy Haydn-versennyel összekapcsolva alapította meg a koncertsorozatot az akkor Filharmónia. Azóta a zenei világ legjobbjai voltak a rendezvény vendégei, és a Filharmónia utódja, a Filharmónia Budapest és a Felső-Dunántúl Nonprofit Kft. által szervezett Budapesti Zenei Hetek a főváros egyik legrangosabb kulturális programsorozatává nőtte ki magát.

2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őszi évadkezdő eseménysorként a Budapesti Zenei Hetek magában foglalja az 1933-ban alapított Budapesti Nemzetközi Zenei Versenyt és két, szintén jubiláló rendezvényt, a 35 éves Korunk zenéje kortárszenei fesztivált és a tízéves Magyarok Nagyasszonya nemzetközi egyházzenei fesztivált. A statisztika is látványos: tizenhat ország hétszáz művésze lép fel, 25 koncert, zenetudományi előadások, liturgikus események és kapcsolódó vidéki programok alkotják az október 26-ig tartó sorozatot. Miként az alapításkor, idén is Haydn kerül a középpontba, és hasonlóan az első fesztiválhoz, ezúttal is nemzetközi Haydn-versennyel indul, és több program is az egykori rendezvényt idézi. A Haydn emlékére meghirdetett tíznapos nemzetközi trombitaversenyhez hangszerkiállítás is kapcsolódik, és a szeptember 10-i nyitókoncert Szergej Nakarjakov orosz trombitavirtuózzal is a hajdani Ferencsik-koncertre emlékezik Haydn La Passione szimfóniájával, a Nemzeti Filharmonikusok Grazioso Kamarazenekarát Kovács János dirigálja a Zeneakadémián. Szintén különleges esemény lesz a zárókoncert, amelyen Rossini Tancredi című operájának magyarországi bemutatóját hallhatjuk a Theater an der Wien produkciójában, a francia Orchestre des Champs Élysées zenekarral, a bécsi Arnold Schoenberg kórussal, valamint a világhírű belga karmesterrel, René Jacobsszal.
A 35. Korunk zenéje szeptember 22-től október 5-ig tart. Az ország legrégebbi kortárs zenei fesztiválján a világ egyik legrangosabb kortárs zenei együttese, a francia Ensemble Intercontemporain lesz a vendég, s egy-egy estén a fővárosnak is bemutatkoznak a vidéki kortárs zenével foglalkozó rendezvények. Jelentős és felbecsülhetetlen értékű a Megkésett ősbemutatók című koncert is, ahol a már elhunyt szerzők asztalfiókban maradt műveit hallhatjuk. A Magyarok Nagyasszonya nemzetközi egyházzenei fesztiválját tíz évvel ezelőtt alapították, a sorban így 11., az október 4-től 11-ig tartó találkozó különlegessége hogy a liturgikus célra készült művek eredeti funkciójukban, istentiszteleten szólalnak meg. Idén a párizsi Notre-Dame kórusát hallhatjuk, ők Szombathelyen is fellépnek, de itt lesz a Munkácsi Fiúkórus, Stanislav Surin orgonaművész, a Szent Efrém Férfikar, a német Zuger Trompetentrio, a Budapesti Énekes Iskola, a nyíregyházi Pro Musica Leánykar, valamint a Weiner–Szász Kamarazenekar.
Az egykori állami nagy klasszikus koncertszervező cég, a Filharmónia utódja, a Filharmónia Budapest és a Felső-Dunántúl Nonprofit Kft. vidéken is indít bérleteket az idei szezonban: Szombathelyen, Sopronban, Veszprémben, Székesfehérváron, Tapolcán, Keszthelyen, Nagykanizsán, Dorogon, valamint az idén új helyszínként Sárváron is, Győrben pedig bérleten kívüli hangversenyeket tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.