Sokba kerülhet az ingyenesnek mondott tankönyv

Igazságtalanul kirekesztik az ingyenes tankönyvellátásból azokat a súlyosan rászoruló gyerekeket, akik nem nagy családban élnek, a jogosultak egy részének ráadásul fizetnie kell az „ingyenkönyvért” – állítják a szülők.

2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazságtalan és diszkriminatív a tankönyvellátás jelenlegi rendszere – állítja a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). A szülők szerint súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, hogy míg a három- vagy többgyermekes családoknak alanyi jogon ingyen jár a könyv, addig a gyermeküket egyedül nevelőket, továbbá az egy- és kétgyermekes családokat ez csak akkor illeti meg, ha elképesztően szegények. Míg a nagycsaládok esetében nincs jövedelemhatár, az egy- és kétgyermekes családok egy főre eső jövedelme nem lehet több 35 625 forintnál, a gyermeküket egyedül nevelők vagy a tartósan beteg, fogyatékos gyermeket nevelők esetében pedig 38 475 forint a határ. Ha ezt az öszszeget a családok akár száz forinttal is túllépik, teljes árat kell fizetniük a könyvekért.
Keszei Sándor, az MSZOE elnöke szerint sok iskolában az ingyenes tankönyvre jogosult diákoktól is pénzt kérnek a kötetekért. A tárca ugyanis csak tízezer forintot biztosít fejenként a könyvekre, márpedig egyes évfolyamokon ennél jóval többe kerül a tankönyvcsomag. Keszei leszögezte: jogsértő az ingyenes tankönyvre jogosultaktól ráfizetést kérni. Az iskola csak olyan tankönyvcsomagot állíthat össze, amely biztosítható pluszpénz befizetése nélküli is. A szülők diszkriminatívnak tartják azt is, hogy az ingyenességet ki lehet váltani könyvkölcsönzéssel. Jogsértő, hogy az egyik tanuló pénzt kap, és új tankönyvet vásárolhat rajta, ami a saját tulajdonába kerül, a másik viszont csak kölcsön kapja a könyvet, amit vissza kell adnia, és kártérítést kell fizetnie, ha a kötet véletlenül megsérül. Az MSZOE azt javasolja, hogy a jelenlegi, igazságtalan elosztási elv helyett a valódi szükségleteket figyelembe vevő tankönyvellátás érvényesüljön, vagy terjesszék ki minden tanulóra az ingyenes iskolai tankönyvellátást.
A jelenlegi szabályozás szerint ingyen kapja a tankönyvet, aki tartósan beteg, testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékos, autista, halmozottan fogyatékos, nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott, három- vagy többgyermekes családban él, továbbá nagykorú, de saját jogán családi pótlékra jogosult vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben – ennek folyósítása jövedelemhatárhoz kötött – részesül. A mintegy 600 ezer ingyenes könyvre jogosult azonban nem minden esetben kapja ingyen a köteteket, a tárca ugyanis csak fejenként tízezer forintot biztosít erre a célra. Ahol ennél drágább a csomag, ott a rászorulóknak is súlyos ezreket kell fizetniük.
Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára szerint az idén várhatóan nem emelkedik a tankönyvek ára, mert az oktatási miniszter nem változtat a tavalyi árkorláton. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyetlen kiadvány ára sem lesz magasabb, ha ugyanis a kiadók tavaly az árverseny miatt nem a megengedett legmagasabb árat kérték portékájukért, akkor az idén feljebb srófolhatják az árat. Az előző években az 1–4. évfolyamokon a könyvcsomag átlagára ötezer forint volt, de az első évfolyamon akár a tízezer forintot is meghaladhatta az ár. Az 5–8. évfolyamokon, valamint a 9–12. osztályokban 9600-9800 forint feletti átlagárral számoltak, de akár 23 ezer forint is lehetett egy csomag ára. A Nemzeti Tankönyvkiadó tankönyvei egyébként már elkészültek, a kiadványok jelentős részét már ki is szállították az iskolákba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.