Igazságtalan és diszkriminatív a tankönyvellátás jelenlegi rendszere – állítja a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). A szülők szerint súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, hogy míg a három- vagy többgyermekes családoknak alanyi jogon ingyen jár a könyv, addig a gyermeküket egyedül nevelőket, továbbá az egy- és kétgyermekes családokat ez csak akkor illeti meg, ha elképesztően szegények. Míg a nagycsaládok esetében nincs jövedelemhatár, az egy- és kétgyermekes családok egy főre eső jövedelme nem lehet több 35 625 forintnál, a gyermeküket egyedül nevelők vagy a tartósan beteg, fogyatékos gyermeket nevelők esetében pedig 38 475 forint a határ. Ha ezt az öszszeget a családok akár száz forinttal is túllépik, teljes árat kell fizetniük a könyvekért.
Keszei Sándor, az MSZOE elnöke szerint sok iskolában az ingyenes tankönyvre jogosult diákoktól is pénzt kérnek a kötetekért. A tárca ugyanis csak tízezer forintot biztosít fejenként a könyvekre, márpedig egyes évfolyamokon ennél jóval többe kerül a tankönyvcsomag. Keszei leszögezte: jogsértő az ingyenes tankönyvre jogosultaktól ráfizetést kérni. Az iskola csak olyan tankönyvcsomagot állíthat össze, amely biztosítható pluszpénz befizetése nélküli is. A szülők diszkriminatívnak tartják azt is, hogy az ingyenességet ki lehet váltani könyvkölcsönzéssel. Jogsértő, hogy az egyik tanuló pénzt kap, és új tankönyvet vásárolhat rajta, ami a saját tulajdonába kerül, a másik viszont csak kölcsön kapja a könyvet, amit vissza kell adnia, és kártérítést kell fizetnie, ha a kötet véletlenül megsérül. Az MSZOE azt javasolja, hogy a jelenlegi, igazságtalan elosztási elv helyett a valódi szükségleteket figyelembe vevő tankönyvellátás érvényesüljön, vagy terjesszék ki minden tanulóra az ingyenes iskolai tankönyvellátást.
A jelenlegi szabályozás szerint ingyen kapja a tankönyvet, aki tartósan beteg, testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékos, autista, halmozottan fogyatékos, nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott, három- vagy többgyermekes családban él, továbbá nagykorú, de saját jogán családi pótlékra jogosult vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben – ennek folyósítása jövedelemhatárhoz kötött – részesül. A mintegy 600 ezer ingyenes könyvre jogosult azonban nem minden esetben kapja ingyen a köteteket, a tárca ugyanis csak fejenként tízezer forintot biztosít erre a célra. Ahol ennél drágább a csomag, ott a rászorulóknak is súlyos ezreket kell fizetniük.
Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára szerint az idén várhatóan nem emelkedik a tankönyvek ára, mert az oktatási miniszter nem változtat a tavalyi árkorláton. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyetlen kiadvány ára sem lesz magasabb, ha ugyanis a kiadók tavaly az árverseny miatt nem a megengedett legmagasabb árat kérték portékájukért, akkor az idén feljebb srófolhatják az árat. Az előző években az 1–4. évfolyamokon a könyvcsomag átlagára ötezer forint volt, de az első évfolyamon akár a tízezer forintot is meghaladhatta az ár. Az 5–8. évfolyamokon, valamint a 9–12. osztályokban 9600-9800 forint feletti átlagárral számoltak, de akár 23 ezer forint is lehetett egy csomag ára. A Nemzeti Tankönyvkiadó tankönyvei egyébként már elkészültek, a kiadványok jelentős részét már ki is szállították az iskolákba.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek