Tajvan beengedné a dalai lámát

Hét déli tajvani tartomány közösen meghívta a dalai lámát, hogy imádkozzon a Morakot-tájfun áldozatainak hozzátartozóival. A tibeti vallási és politikai vezető minden közéleti megnyilvánulása tiltakozást vált ki Pekingből, ezért is meglepő, hogy a Kína által renegát tartománynak tartott Tajvan elnöke a jelek szerint engedélyezte a látogatást.

2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Jing-csou (Ma Yingjou) tajvani elnök 2008-as beiktatása óta folyamatosan és egyértelműen közeledik Pekinghez. A kétoldalú kapcsolatok kifejezetten szívélyesek, főleg ha a korábbi kormány, Csen Suj-pien (Chen Shuibian) Demokratikus Haladó Pártjának (DPP) időszakához hasonlítjuk. A mostani meghívás persze nem a kormánytól érkezett, hanem az áldozatok családjaitól, akik történetesen épp olyan megyékben laknak, ahol az önkormányzatok a DPP kezében vannak. Az biztos, hogy a dalai láma elfogadta a meghívást, ám a Kínai Nacionalista Párt (Kuomintang, KMT) vezette kormány egyelőre hivatalosan nem tud a látogatásról, csak akkor foglalkozik vele, ha a tibeti vezető ezt jelzi feléjük a megfelelő formában. A tajvani sajtó Ma-párti része úgy véli, az engedélyt meg fogja kapni, ám arról egyelőre szó sincs, hogy az elnök fogadja a dalai lámát.
A vallási vezető most hangsúlyozottan vallási jellegű látogatást tesz, ám minden egyes szavának komoly súlya van. Ezért is okoz homlokráncolást az a kijelentése, hogy szívesen elmegy megvigasztalni a hozzátartozókat, hiszen „a tajvaniak sokat segítettek az indiai száműzetésben levő tibetieknek”. A DPP-közeli Taipei Times megszólaltatta Daniel Hvang KMT-képviselőt, aki szerint az esetleges látogatás most nem időszerű, mivel az kárt okozna a kínai–tajvani kapcsolatoknak. Csiu Ji (Chiu Yi) párttársa pedig egyenesen azzal vádolta meg a megyék vezetőit, hogy meghívásukkal a Pekinggel épített kapcsolatok tönkretételére törekszenek. „Nem volt még elég katasztrófa?” – tette fel a kérdést. A DPP szóvivője, Cseng Ven-cang (Cheng Wen-tsang) azonban arra szólította fel az elnököt, hogy „ne engedjen Peking nyomásának”, és adjanak vízumot a dalai lámának.
A dalai láma eddig kétszer látogatta meg Tajvant, egyszer 1997-ben, majd 2001-ben. Az első alkalommal Li Teng-huj (Lee Teng-hui), a KMT akkori vezetője volt az elnök, aki egyre erősödő Kína-ellenes politikát folytatott, másodszor viszont már az egyértelműen elszakadáspárti Csen Suj-pien fogadta, teljesen átpolitizálva a látogatást. A tibeti vezetőt egy évre rá Csen újra meghívta, de a láma elutasította az utazást, mivel akkor a tibeti emigráns kormány épp Pekingben tárgyalt. 2008-ban a dalai láma akarta meglátogatni a „gyönyörű szigetet”, de akkor a frissen felesküdött Ma nem akarta ezzel befolyásolni alakuló kapcsolatait Kínával. Az bizonyos, hogy ha Tajvan vízumot ad is a tibeti vezetőnek, minden politikai jellegű kijelentést nagyon rossz néven venne. Bár Tajpej abban bízik, hogy Peking a látogatás humanitárius és vallási oldalát fogja tekinteni, sokat mondó tény, hogy a tervezett közös imán a DPP teljes vezérkara részt kíván venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.