Ha megvalósul a kormány terve, és valóban majdnem a felére csökken a minősített művészeti iskolák állami támogatása, akkor gyerekek ezreinek tehetséggondozása hiúsulhat meg, és iskolák tucatjai mehetnek csődbe – jelentette ki lapunknak Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke annak kapcsán, hogy a jövő évi büdzsé 860 millióról 460 millió forintra csökkentené a művészeti oktatás támogatását. A szakember – aki egyébként az SZDSZ-es Horn Gábor testvére – leszögezte: elképesztő, hogy a csökkentést nem az új tanévtől, hanem már januártól végrehajtaná a kormány, amely az alapvető oktatási feladatok ellátását veszélyezteti, hiszen a fenntartók előre nem számolhattak az évközben történő pénzelvonással.
Horn kijelentette: egyesületük nem nyugszik bele a tehetséggondozás szétverésébe, ezért megkezdték a tárgyalást valamennyi parlamenti párttal a javaslat újraírásáról. Hozzátette: a Hiller István vezette oktatási tárcával nem kezdeményeznek megbeszéléseket, mert világossá vált, hogy egy központosított költségvetésről van szó, és a számokba a szaktárca nem szólhat bele. Hornék minimális célja a finanszírozás szinten tartása. A liberálisokhoz közel álló szakember arról egyelőre nem árult el részleteket, melyik párt hajlik a megegyezésre. Egyelőre arról sem beszélt, hogy a tiltakozás milyen formájáig hajlandók elmenni.
Arra, hogy a hírek szerint a kormány a szülők által fizetett térítési díj drasztikus megemelésével kompenzálná az elvonást, Horn így felelt: a díj egységes növelése esélyegyenlőtlenséget szülne, hiszen a magas tandíjat csak a jómódú családok gyerekei tudnák megfizetni. Hozzátette: a magyar művészeti oktatás kiválósága éppen abban rejlik, hogy rengeteg kistelepülésen működik ilyen képzés, és több ezer hátrányos helyzetű gyerek is részt vesz benne. Horn szerint bizonyított, hogy a művészeti oktatásban részt vevő, hátrányos helyzetű fiatalok között sokkal kevesebb a viselkedési vagy tanulási zavarral küzdő gyerek, az állam pedig éppen tőlünk venné el a lehetőséget. A művészetoktatás őrzi a kistelepüléseken a kulturális alapértékeket, így a zene, a tánc, a színház lényegét. Ezt szétverni könnyű, később visszaállítani azonban szinte lehetetlen – tette hozzá a szakember.
Horn leszögezte: az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete az oktatás egészét érintő megszorításokat is elfogadhatatlannak tartja. Azt kérik a pártoktól, hogy az oktatást emeljék ugyanolyan prioritássá a költségvetésben, mint a közbiztonságot vagy az egészségügyet. Ismert: a jövő évi költségvetési javaslat elképesztő forráskivonásokkal sújtja az oktatást. Csaknem tíz százalékkal csökken a bölcsődei alapnormatíva, és hét és fél százalékkal lesz kevesebb a gyerekek óvodai nevelésére és iskolai oktatására szánt támogatás.
A tehetséggondozás a gazdagok kiváltságává válik, ráadásul év közben csődölnek be a művészeti iskolák. Varga Zoltán önkormányzati miniszter lapunk birtokába került tájékoztatója szerint a kormány a jövőben lehetőséget ad a fenntartóknak arra, hogy az alapfokú művészetoktatás térítési díját drasztikusan emeljék. Eddig csak a kiadások 5-10 százalékát kérhették el a szülőktől az iskolák, jövőre azonban már a költségek 15-25 százalékát vasalhatják be rajtuk, vagyis 3-5-szörösére nőhet a térítési díj. Emellett az eddigi heti hat tanórai foglalkoztatás helyett mindössze öt óra vehető igénybe a fent említett térítési díjért. Ha valaki ennél többet igényel, annak plusztandíjat kell fizetnie.
Sírás a víz alatt