Gyurcsány Ferenc először 2008 szeptemberére ígérte meg az iskolai tantermek digitalizálását, majd az akkor még Bajnai Gordon jelenlegi kormányfő vezette Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) többször módosította a céldátumot: először tavaly karácsonyra, majd idén húsvétra tolta a határidőt, de egyik, saját maguk által vállalt időpontot sem sikerült tartaniuk. Legutolsó határidőként az idei tanévkezdést jelölték meg, ám a becsengetésre megérkezett diákok hiába néztek körül kíváncsian, csak a régi tábla árválkodott a terem közepén.
Megkeresésünkre az NFÜ elismerte, hogy a legutolsó céldátumot sem tudták tartani, sőt még a taneszközök beszerzésére és szállítására kiírt tender győztesét sem hirdették ki. Az NFÜ állítása szerint jelenleg az eljárás legvégső szakaszában járnak, és a végleges ajánlattételt várják a pályázótól. Az ajánlat átvételétől számított nyolc napon belül eredményt hirdetnek, tehát, ha – az elmúlt egy évben történtekkel ellentétben – minden a terv szerint halad, akkor legkorábban szeptember közepén hirdethetik ki a győztest. Ezután újabb hatvan nap telik el a szerződéskötés befejezéséig, tehát legkorábban november közepén kezdődhet meg a táblák kiszállítása. Az NFÜ szerint összesen nyolc hónapot vesz igénybe a szállítás, vagyis jócskán befejeződik a most megkezdett tanév, mire minden nyertes iskola megkapja az eszközöket, vagyis Gyurcsány Ferenc eredeti ígéretéhez képest röpke két év lesz a csúszás.
Érthetetlen, hogy miért tart fél évig egy megismételt tender lebonyolítása, amikor mindössze egyetlen cég jutott be a második fordulóba, vagyis nem nagyon lehet az árakról alkudozni, hiszen a licitálónak nincsen ellenfele.
Emlékezetes: másfél hónappal ezelőtt az NFÜ lapunknak elismerte, hogy csupán egy cég – a lapunk birtokába került dokumentumok szerint a Hewlett Packard (HP) – jutott be a digitális taneszközök beszerzésére kiírt, megismételt tender második fordulójába, árverseny nélkül pedig akár a piaci ár többszörösébe kerülhetnek az államnak az interaktív táblák.
A kudarcért a pályázatot lebonyolító NFÜ a felelős, mert másodjára is olyan szigorú pályázati feltételeket szabott, amelyeknek csak egyetlen cég tudott megfelelni. Látszólag érthetetlen, hogy az NFÜ miért követte el kétszer is ugyanazt a hibát, nevezetesen azt, hogy olyan feltételeket szab, amelyeknek csak egy cég tud megfelelni. A táblák beszerzésére kiírt első pályázatot idén februárban ugyanis éppen arra hivatkozva érvénytelenítette az ügynökség, hogy az IBM pályázatát a szigorú pénzügyi követelmények miatt nem fogadhatta el, ám ez a cég jóval kedvezőbb ajánlatot tett, mint versenyben maradt társa. Az NFÜ ennek ellenére az idén áprilisban kiírt új tenderben ismét feltételül szabta, hogy az ajánlattevő, a vele közösen ajánlattevők és a tíz százalék fölötti alvállalkozók előző három üzleti évben realizált, informatikai eszközök forgalmazásával kapcsolatos bevétele érje el a nettó húszmilliárd forintot, holott az előző tender során már kiderült, hogy az IBM nem felel meg ennek a kitételnek, tehát újbóli jelentkezése csakis érvénytelen lehet. Kérdés, hogy baki történt-e, vagy a pályázatot szándékosan a Hewlett Packardra (HP) szabták. Ha az NFÜ valóban az ország érdekeit nézi, az egyetlen jó megoldás, ha ismét érvénytelennek nyilvánítja a pályázatot, hiszen árverseny nélkül feltételezhetően méregdrágán juthatunk az eszközökhöz. Az is kérdés, a jelenlegi helyzetben valóban digitális táblákra kellene-e költeni a rendelkezésre álló 28 milliárdot, amikor az iskolák egy részében WC és vezetékes víz sincs.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!