Tragikus szimfónia és a Brundibár

A cseh Hans Krása Brundibár című gyerekoperájával nyit szerdán az idei Mahler-ünnep, Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar nemzetközileg is jegyzett hagyományos őszi eseménysorozata. A Művészetek Palotájában vasárnapig tartó fesztivál központi Mahler-műve ezúttal a monumentális 6. szimfónia lesz.

2009. 09. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Krása a theresienstadti koncentrációs táborban komponált Brundibár című gyermekoperája indítja az idei Mahler-ünnepet, amelyet a Budapesti Fesztiválzenekar, a Művészetek Palotája, a Magyar Rádió és a Magyar Gustav Mahler Társaság közös rendezésében immár ötödszörre élvezhetünk szerdától vasárnapig. A hivatalos megnyitót szerda este negyed hétkor tartják, ekkor nyitja meg Spiró György író és Fischer Iván, a fesztivál művészeti vezetője a nagyközönség előtt a Művészetek Palotája előcsarnokában berendezett kiállításokat. Az egyik a párizsi Gustav Mahler Zenei Archívumból érkezik Mahler első hívei címmel, a másik hagyományosan a hangfelvételekhez kötődik: a 6. szimfónia legérdekesebb felvételeit mutatja be a Kanadában élő Fülöp Péter által kölcsönzött lemezgyűjtemény. A témaválasztás nem véletlen, az idei fesztivál központi Mahler-műve ugyanis a monumentális 6. „Tragikus” szimfónia lesz, amelyet pénteken, szombaton és vasárnap hallhatunk a Fesztiválzenekartól a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, természetesen a Mahler-témában rendkívül otthonosan mozgó és nemzetközi elismertségnek örvendő Fischer Iván vezényletével. A mű felvételével a zenekart néhány éve Grammy-díjra jelölték.
A hangversenyek első felében az olasz Giovanni Sollima gordonkaversenyének ősbemutatóját hallhatjuk a zeneszerző szólójával. Ez is a fesztivál egyik hagyománya, csak amíg az elmúlt években magyar zeneszerzőktől rendeltek új műveket, eddig összesen hetet, addig idén első alkalommal külföldi komponistát választottak erre a feladatra.
A Brundibár, amelyet szerdán este láthatunk a Fesztivál Színházban, szintén Fischer Iván vezényletével, ugyancsak nem előzmény nélküli: Viktor Ullmann a németek kirakat koncentrációs táborában, Theresienstadtban írt operája, az Atlantisz császára két éve aratott nagy sikert a Mahler-ünnepen. Ezúttal is theresienstadti operát mutatnak be, a láger legsikeresebb darabját, a cseh Hans Krása Brundibárját, amely első alkalommal hangzik el magyar nyelven, Novák Eszter rendezésében. Az előadás hátterének megértéséhez Sólyom András dokumentumfilmet is készített, ezt minden előadás előtt levetítik, a szerdai bemutatót a theresienstadti előadások egyik Izraelben élő magyar túlélője, Simon Szegeli is megtekinti.
A fesztivál társrendezője, a Magyar Rádió a koncerteket élőben közvetíti, és több Mahlerrel foglalkozó adást sugároz, az idén is megjelenik a Mahler-fotókat és zenetudományi írásokat tartalmazó angol–magyar nyelvű díszalbum.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.