Hans Krása a theresienstadti koncentrációs táborban komponált Brundibár című gyermekoperája indítja az idei Mahler-ünnepet, amelyet a Budapesti Fesztiválzenekar, a Művészetek Palotája, a Magyar Rádió és a Magyar Gustav Mahler Társaság közös rendezésében immár ötödszörre élvezhetünk szerdától vasárnapig. A hivatalos megnyitót szerda este negyed hétkor tartják, ekkor nyitja meg Spiró György író és Fischer Iván, a fesztivál művészeti vezetője a nagyközönség előtt a Művészetek Palotája előcsarnokában berendezett kiállításokat. Az egyik a párizsi Gustav Mahler Zenei Archívumból érkezik Mahler első hívei címmel, a másik hagyományosan a hangfelvételekhez kötődik: a 6. szimfónia legérdekesebb felvételeit mutatja be a Kanadában élő Fülöp Péter által kölcsönzött lemezgyűjtemény. A témaválasztás nem véletlen, az idei fesztivál központi Mahler-műve ugyanis a monumentális 6. „Tragikus” szimfónia lesz, amelyet pénteken, szombaton és vasárnap hallhatunk a Fesztiválzenekartól a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, természetesen a Mahler-témában rendkívül otthonosan mozgó és nemzetközi elismertségnek örvendő Fischer Iván vezényletével. A mű felvételével a zenekart néhány éve Grammy-díjra jelölték.
A hangversenyek első felében az olasz Giovanni Sollima gordonkaversenyének ősbemutatóját hallhatjuk a zeneszerző szólójával. Ez is a fesztivál egyik hagyománya, csak amíg az elmúlt években magyar zeneszerzőktől rendeltek új műveket, eddig összesen hetet, addig idén első alkalommal külföldi komponistát választottak erre a feladatra.
A Brundibár, amelyet szerdán este láthatunk a Fesztivál Színházban, szintén Fischer Iván vezényletével, ugyancsak nem előzmény nélküli: Viktor Ullmann a németek kirakat koncentrációs táborában, Theresienstadtban írt operája, az Atlantisz császára két éve aratott nagy sikert a Mahler-ünnepen. Ezúttal is theresienstadti operát mutatnak be, a láger legsikeresebb darabját, a cseh Hans Krása Brundibárját, amely első alkalommal hangzik el magyar nyelven, Novák Eszter rendezésében. Az előadás hátterének megértéséhez Sólyom András dokumentumfilmet is készített, ezt minden előadás előtt levetítik, a szerdai bemutatót a theresienstadti előadások egyik Izraelben élő magyar túlélője, Simon Szegeli is megtekinti.
A fesztivál társrendezője, a Magyar Rádió a koncerteket élőben közvetíti, és több Mahlerrel foglalkozó adást sugároz, az idén is megjelenik a Mahler-fotókat és zenetudományi írásokat tartalmazó angol–magyar nyelvű díszalbum.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat