Újabb kékvérű kormányfő

Óriási áttörésként értékelik a japán elemzők a választások végeredményét, ám nem várnak túl nagy változást külpolitikai téren Hatojama Jukio kormányától. A Japán Demokrata Párt (DPJ) ugyan szinte lemosta az örökös kormányzó Liberális Demokrata Pártot (LDP), ám ez főként a protestszavazatoknak köszönhető.

2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatojama Jukióval most ismerkedik meg a nagyvilág. A nagy kérdés, hogy képes lesz-e kezébe venni Japán irányítását, mint Koizumi Dzsunicsiro tette, vagy egyike lesz azon színtelen-szagtalan miniszterelnököknek, akikből olyan rengeteg volt az ország történelmében. Hatojama lesz az ország 93., a japán háborús vereség utáni 47. miniszterelnöke. Minthogy a japán politikai elit nem úgy épül fel, mint az európai, érdemes megjegyezni, hogy a Hatojama név nem ismeretlen arrafelé. Az eskütétel előtt álló Jukio nagyapja ugyanis három – nem teljes – cikluson át, 1954 decembere és 1956 decembere között állt a kormány élén. Hatojama Icsiro akkor attól a legendás Josida Sigerutól vette át a kormányrudat, aki maga is ötször volt miniszterelnök, és a most távozó Aszo Taro nagyapja. A japán politikai elit belterjességét mutatja az is, hogy Hatojama Jukio apja, Hatojama Iicsiro korábban külügyminiszter volt, édesanyja pedig a Bridgestone gumigyártó óriásvállalat alapítójának leánya. Testvéröcscse, Kunio szintén politikus.
Jukio azonban maradt, így végre tudta hajtani azt a bravúrt, hogy az ő nevével fémjelzett párt győzte le az LDP-t. A feladott lecke cseppet sem tűnik könnyűnek. Az Aszahi Simbun napilap felmérése szerint mindössze a válaszadók 25 százaléka gondolja úgy, hogy a politikai változás javítani fog az országon, és 54 százalék szerint semmilyen hatása nem lesz az életükre. Hatojama feladata főleg a belpolitikai és gazdasági bajok elleni küzdelem lesz.
A külügyekre várhatóan kevesebb ideje lesz a politikailag kékvérű, ám pártja múltját tekintve tapasztalatlan politikusnak, így a látványos szakítás az eddigi Amerika-politikával nem valószínű. Bár a választási kampányban – ellenzékiként – Hatojama élesen bírálta Tokió Washingtont mindenben hűen követő külpolitikáját, kormányfőként már más lehet a helyzet. A New York Timesban azt írta: bár véget ért az amerikai hegemónia, Washington továbbra is a világ vezető nagyhatalma lesz húsz-harminc éven át. Utólag elismerte, valójában radikális változást nem akar, hiszen az amerikai szövetség a japán külpolitika sarokköve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.