Veszélyben az örökség

Anyagi okokból veszélybe került a Magyar Örökség-díj, már a szeptember 19-i díjátadót is csak egy-egy alapítvány jóvoltából sikerül megtartani, de a folytatás igencsak kérdéses. A Pro Musica Leánykar Szabó Dénes vezényletével szeptember 12-én délelőtt tizenegy órára a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc-plébániatemplomba jótékonysági hangversenyt hirdetett a kezdeményezés megmentésére. Hosszú távon azonban továbbra sem megoldott a díj sorsa.

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csőd közeli volt a helyzet valóban – erősítette meg lapunk értesüléseit Kiss Melitta, a díj gondozását végző Magyar Örökség és Európa Egyesület titkára. Amikor az okokról kérdezzük, elmondja: pályázataikat sorra elutasították, az egyesület pedig elsősorban ezekből tartja fenn magát, a főként nyugdíjasokból álló tagság tagdíjai egyötödét sem fedezik a költségeknek, miközben azok évről évre nőnek, különösen idén szöktek nagyon magasra. – Ezt az évet a Pro Musica szeptember 12-i koncertje megmenti, de a jövő továbbra sincs biztosítva – fogalmazott Kiss Melitta. A titkártól megtudtuk, hogy a szeptember 19-i díjazottak névsorát már az egy héttel korábbi jótékonysági hangversenyen közzéteszik, róluk jövő szerdán döntenek majd. 1200 fölött van a jelöltek száma, és a legrégebbi felterjesztés 1996-os.
– Már akkor láttam, hogy anyagi nehézségekkel küzdenek, amikor öt évvel ezelőtt nekünk adták át a díjat. Nagyon sokra tartom ezt a kezdeményezést. Lassan kimondhatjuk, hogy végveszélybe került minden, ami a magyar kultúrával kapcsolatos. Nemzeti öszszefogásra van szükség, ha azt szeretnénk, hogy a magyarság újra büszke lehessen magára. Éppen ezért gondoltam, hogy ha mi is tudunk ebben egy kicsit segíteni, lépnünk kell, és rögtön felajánlottam egy jótékonysági hangversenyt – magyarázta lapunknak a koncert ötletét a szintén Magyar Örökség-díjas Cantemus-kóruscsalád vezetője, Szabó Dénes. Az elismerésnek a magyar kulturális életben betöltött szerepéről szólva a Kossuth-díjas karnagy úgy fogalmazott: a díj rangját és nagyságát az a teljesítmény adja, amit jutalmaznak vele, ezért úgy érzi, akik megkapták, büszkék lehetnek rá. Szabó Dénes elmondta: a hely szellemének megfelelően elsősorban egyházzenét énekelnek, Kodály Zoltán, Kocsár Miklós, Orbán György és Gyöngyösi Levente műveit.
A Magyar Örökség-díjat 1995-ben alapították, azóta évente négyszer adják át alkalmanként hét díjazottnak. Az elismerést egyfajta „magyar szellemi becsületrendként” a legrangosabb díjak között tartják számon. A Magyar Örökség-díj bírálóbizottságának jelenlegi elnöke Hámori József neurobiológus, agykutató, az MTA volt alelnöke, köztársasági elnökké választása előtt pedig Mádl Ferenc töltötte be ezt a tisztséget. A koncert fővédnöke Mádl Dalma asszony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.