Csőd közeli volt a helyzet valóban – erősítette meg lapunk értesüléseit Kiss Melitta, a díj gondozását végző Magyar Örökség és Európa Egyesület titkára. Amikor az okokról kérdezzük, elmondja: pályázataikat sorra elutasították, az egyesület pedig elsősorban ezekből tartja fenn magát, a főként nyugdíjasokból álló tagság tagdíjai egyötödét sem fedezik a költségeknek, miközben azok évről évre nőnek, különösen idén szöktek nagyon magasra. – Ezt az évet a Pro Musica szeptember 12-i koncertje megmenti, de a jövő továbbra sincs biztosítva – fogalmazott Kiss Melitta. A titkártól megtudtuk, hogy a szeptember 19-i díjazottak névsorát már az egy héttel korábbi jótékonysági hangversenyen közzéteszik, róluk jövő szerdán döntenek majd. 1200 fölött van a jelöltek száma, és a legrégebbi felterjesztés 1996-os.
– Már akkor láttam, hogy anyagi nehézségekkel küzdenek, amikor öt évvel ezelőtt nekünk adták át a díjat. Nagyon sokra tartom ezt a kezdeményezést. Lassan kimondhatjuk, hogy végveszélybe került minden, ami a magyar kultúrával kapcsolatos. Nemzeti öszszefogásra van szükség, ha azt szeretnénk, hogy a magyarság újra büszke lehessen magára. Éppen ezért gondoltam, hogy ha mi is tudunk ebben egy kicsit segíteni, lépnünk kell, és rögtön felajánlottam egy jótékonysági hangversenyt – magyarázta lapunknak a koncert ötletét a szintén Magyar Örökség-díjas Cantemus-kóruscsalád vezetője, Szabó Dénes. Az elismerésnek a magyar kulturális életben betöltött szerepéről szólva a Kossuth-díjas karnagy úgy fogalmazott: a díj rangját és nagyságát az a teljesítmény adja, amit jutalmaznak vele, ezért úgy érzi, akik megkapták, büszkék lehetnek rá. Szabó Dénes elmondta: a hely szellemének megfelelően elsősorban egyházzenét énekelnek, Kodály Zoltán, Kocsár Miklós, Orbán György és Gyöngyösi Levente műveit.
A Magyar Örökség-díjat 1995-ben alapították, azóta évente négyszer adják át alkalmanként hét díjazottnak. Az elismerést egyfajta „magyar szellemi becsületrendként” a legrangosabb díjak között tartják számon. A Magyar Örökség-díj bírálóbizottságának jelenlegi elnöke Hámori József neurobiológus, agykutató, az MTA volt alelnöke, köztársasági elnökké választása előtt pedig Mádl Ferenc töltötte be ezt a tisztséget. A koncert fővédnöke Mádl Dalma asszony.
Orbán Viktor: Magyar-román csúcs