Mahmúd Abbász a Goldstone-jelentés elfogadását szorgalmazza az ENSZ plénuma előtt, és külön találkozót indítványoz a kérdésről, közölte tegnap hivatalosan a palesztin képviselő Genfben. A döntés annak fényében érdekes, hogy nemrégiben a palesztin elnök még a világszervezet emberi jogi tanácsánál a szavazás elhalasztását kérte, egyetértve az izraeli féllel ebben a kérdésben. Ezért utcai megmozdulások voltak az arab világban, és számos politikai vezető árulónak kiáltotta ki Abbászt. A Goldstone-jelentés azt állapította meg, hogy mind az izraeli, mind a palesztin fél elkövetett háborús bűncselekményeket a gázai hadműveletek idején, igaz, a zsidó állam által végrehajtott jogsértéseket sokkal súlyosabbnak tartja. A tiltakozó akciók súlyosan megrendítették az elnök pozícióját.
Abbász esetében nem csupán az a fontos, hogy pártja elfogadja, hanem a legfőbb tárgyalópartner, Izrael hozzáállása is kulcsfontosságú. Abbász az előző izraeli miniszterelnök, Ehud Olmert idejében szívesen látott vendég volt, Benjamin Netanjahu azonban ellenségnek tekinti, s ez fordítva is igaz. A Háárec izraeli napilap elemzése rámutat, az izraeli fél felháborodott a Goldstone-jelentés meglátásain, amely elfogadása esetén szerintük megakadályozná a békefolyamat továbbvitelét, és diplomáciai akciójuk hatásosnak is bizonyult. A szavazást a jelentésről ugyanis elhalasztották fél évvel, ráadásul az erre rábólintó Abbász a támadások kereszttüzébe került. A Templomhegy környéki harcok azonban azt mutatják, komoly erő van a palesztinok oldalán, Jordánia még az izraeli nagykövet kiutasítását is lehetségesnek tartja.
Közel az aláírás. Október 15-én írhatják alá a vezető palesztin pártok az együttműködési megállapodást. A belső megosztottságot ideiglenesen orvosló szerződésre eredetileg Egyiptomban kerültek volna az aláírások, ám a Hamász viszszakozott, mondván nem akarnak kezet rázni Mahmúd Abbásszal annak Goldstone-jelentéssel kapcsolatos döntése miatt. Kairó ezért faxon intézi az aláírást. (MTI)
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg