Alapjogot sért a büdzsé?

Alkotmányellenesnek tartja a Fidesz a költségvetés több pontját – tudtuk meg. Az ellenzéki párt szerint sérti az alapjogokat az óvodák és iskolák támogatásának tanév közben történő csökkentése, a művészeti iskolák térítési díjának év közbeni emelése, a két tanítási nyelvű oktatás támogatásának megszüntetése és az érettségi vizsgák finanszírozásának drasztikus csökkentése. Az alkotmányjogász is úgy véli, sérülhet a jogállamiság.

2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszorítások az oktatásban 2009 2010
(millió forint)
Kiegészítő támogatás nemzetiségi nevelési, oktatási feladatokhoz 1100 1050
Érettségi vizsgák lebonyolításának támogatása 1000 288
Szakmai vizsgák lebonyolításának támogatása 570 192
Esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő támogatások 3800 3650
Pedagógiai szakszolgálat és SNI tanulók támogatása 803 800
Alapfokú művészetoktatás támogatása 860 460
Az integrációs rendszerben részt vevő intézményekben
dolgozó pedagógusok anyagi támogatása 3720 3420
Az SNI gyermekekkel foglalkozó pedagógusok támogatása 950 880
Az osztályfőnöki feladatot ellátók támogatása 2545 2340


Alkotmányellenesnek tartja a Fidesz a jövő évi költségvetési törvényjavaslat több pontját. A Fidesz többek között azt sérelmezi, hogy a közoktatást érintő önkormányzati normatív támogatások a korábbiaktól eltérően nem az új tanévtől, hanem tanév közben, januártól csökkennek. A gyerekenként fizetett közoktatási normatíva például 190 ezer forinttal csökken, ennyivel jut kevesebb egy gyermek oktatására. Januártól kevesebb pénz jut a gyakorlati képzésre, és más településről bejáró gyerekek utaztatására is.
A Fidesz oktatási kabinetje rámutat: a közoktatási törvény megtiltja, hogy a fenntartók évközben óvodákat és iskolákat szüntessenek meg, még csak osztály- és intézmény-összevonásra sincs lehetőségük. Ha valóban januárban lép életbe a megszorítás, akkor a fenntartók tömegei kényszerülhetnek jogsértésre, intézményeik tanév közbeni megszüntetésére, átszervezésére. Ezzel sérül a gyermekek oktatáshoz való joga, hiszen előfordulhat, hogy gyerekek tömegeinek kell majd tanév közben új iskolát, óvodát keresnie.
Az alkotmányjogász szerint is alaptörvénybe ütközhet a tanév közbeni forráskivonás. – Tény, hogy amikor tavasszal a fenntartók arról döntöttek, képesek-e finanszírozni a szeptemberben induló tanévet, az idei költségvetési törvényben szereplő számokat vették alapul, amely az egész tanévre garantálta az állami támogatás összegét. A kormány azonban most úgy módosítja az idei büdzsét, hogy tanév közben csökkenthesse az oktatás támogatását. Ezzel sérül a kiszámíthatóság, az előre tervezhetőség alapelve – jelentette ki lapunknak Simon Attila alkotmányjogász. Hozzátette: már nincs elég idejük a fenntartóknak arra, hogy a kieső összeget januárig más forrásból pótolják, oktatási feladataik szűkítését és az intézmény-öszszevonásokat pedig törvény tiltja. Simon leszögezte: a kormány úgy vesz el tanév közben pénzt az óvodáktól és iskoláktól, hogy nem ad lehetőséget a kompenzálására, ezzel pedig sérülhet a jogállamiság elve. A Fidesz egyelőre módosító javaslattal próbálja rávenni a Bajnai-kormányt, hogy álljon el az oktatási megszorítások tanév közben történő bevezetésétől.
A Fidesz úgy véli, a támogatások évközben történő csökkentésén túl más oktatási megszorítások is alkotmányosan aggályosak. A párt szerint az érettségik támogatásának egyharmadára csökkentése sértheti a diákok tanuláshoz fűződő jogát, a hírek szerint ugyanis az érettségi tárgyak köre jelentősen szűkül. A büdzsé különösen súlyosan hat a művészetoktatásban részt vevő gyerekekre. A tehetséggondozó intézmények támogatását szintén év közben nyesi vissza az állam. A kieső bevételt úgy kompenzálná, hogy törvénymódosítással lehetővé tenné a térítési díjak drasztikus emelését. A Fidesz szerint azonban közoktatási törvény nem engedi meg, hogy év közben magasabb tandíjat szedjenek a gyerekektől, mint amekkora összeget a jogszabály az évkezdetkor megengedett, vagyis az iskolák a díjak jelentős emelését csak a következő tanévben hajthatják végre, idén tehát nem tudják pótolni a kieső bevételt. A párt szerint az alapfokú művészetoktatásban alkotmányosan aggályos az is, hogy a térítési díj alól mentesülők, vagy kedvezményes díjat fizetők oktatásának a költségei részben a társaikra hárulnak, mert az állam erre nem ad forrást. A Fidesz alkotmánysértőnek tartja azt is, hogy a kormány 2010 szeptemberétől egy csapásra megszünteti a két tanítási nyelvű oktatás támogatását. Leszögezik: harmincezer diák azzal a tudattal jelentkezett két tannyelvű iskolába, hogy annak sajátos tanterve szerint tanulhat térítésmentesen, az új tanévtől azonban tandíjat kérhetnek tőlük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.