Elképesztő, az állami gondozott fiatalokat érintő megszorításokat tartalmaz az Oszkó Péter pénzügyminiszter által, a jövő évi költségvetési törvény kapcsán benyújtott salátatörvény. Ez a jogszabálycsomag mutatja meg, hogy a jövő évi több száz milliárd forintos forráselvonás kinek és miben jelent majd veszteséget, hiszen a feladatok csökkentéséhez és a kedvezmények megvonásához át kell írni a törvényeket.
A csomag legkegyetlenebb része a gyermekvédelmet, azon belül is az állami gondoskodásban lévő gyerekeket érinti. Ellátásuk alapesetben nagykorúvá válásukig tart, de a gyermekvédelmi törvény a legrászorultabbaknak, illetve a diákoknak lehetőséget adott arra, hogy 24 éves korukig otthonban maradjanak. A jogszabály szerint azok az állami gondozottak kérhetik az utógondozói ellátást, akik felsőfokú tanulmányokat folyatnak, illetve akik 18 évesen „létfenntartásukat önállóan biztosítani nem tudják”. A kormány most elveszi tőlük az utolsó esélyt: három évvel lecsökkenti a gondozásban eltölthető évek számát, és januártól 21 évesen akkor is utcára teszi őket, ha jövedelmük egyáltalán nincs, vagy nem éri el az öregségi nyugdíjminimum háromszorosát, azaz a bruttó 85 500 forintot. Ha a felsőfokú tanulmányokat folytatók 24 éves koruk előtt befejezik az iskolát, vagy abbahagyják azt, őket is azonnal utcára penderítik.
A törvénymódosítás értelmében ráadásul az állami gondoskodásból kikerült fiatalok jóval kevesebb pénzt kapnak az életkezdéshez, mint eddig. Az állami gondozott fiatalokat a gyermekvédelmi törvény értelmében otthonteremtési támogatás illeti meg, amennyiben lakást, házat, tanyát vesznek vagy újítanak fel, illetve önkormányzati lakást bérelnek hosszú távra. A támogatás összege az állami gondoskodásban eltöltött időtől függően az öregségi nyugdíjminimum negyven-hatvanszorosa, vagyis 1,14-1,71 millió forint. Oszkó csomagja értelmében azonban januártól az állami gondozott fiatalok csupán 30 éves korukig élhetnek ennek a pénznek a felhasználásával. Ha a fiatal 30. születésnapja után gyűjt össze annyi pénzt, hogy alaptőkét teremtsen a lakáshitelhez, akkor egy fillér támogatást sem kaphat az államtól. A kormány ezzel a lépéssel éppen azt az esélyt veszi el a fiataloktól, hogy saját otthont teremtsenek, hiszen a kölcsönhöz szükséges alaptőke megteremtésére szülői segítség nélkül évek kemény munkájára és spórolásra van szükség. A rendelkezés az állami gondozottakat így a saját lakás és a takarékoskodás helyett az albérlet irányába tolja, hiszen bérlésre megkaphatják majd a milliós összeget. Így a pénz azonban egy év alatt elfolyik albérletre, az önálló életet pedig még éppen csak tanuló fiatal pillanatok alatt az utcára kerülhet.
Az otthonteremési támogatás csak ingatlanvásárlásra vagy bérlésre jár. Emellett a jelenleg érvényes jogszabály értelmében a gondoskodás évei alatt összegyűlt családi pótlékot is megkapja a fiatal. Ezt rögtön a rendelkezésére bocsátják, amikor a illető elhagyja az intézményt, hogy meg tudjon élni, amíg munkát talál, illetve legyen miből megvásárolnia az önálló élethez szükséges alapvető eszközöket. Oszkó csomagja – ahogy azt korábban Varga Zoltán önkormányzati miniszter lapunk birtokába került, településeknek küldött írásos tájékoztatója alapján már tudni lehetett – most törvénymódosítással teszi lehetővé a fenntartóknak, hogy a gyermekotthonokat érintő pénzelvonás egy részét a gyerekek családi pótlékából pótolják ki. Ennek értelmében a családi pótlék ötven százalékát a gyerek ellátására lehet fordítani, így például ruházat vagy játék vásárlására, zsebpénz biztosítására. A gondozásból kikerülő fiatal tehát a jövőben a családi pótléknak – az eddigi száz százalékkal szemben – csupán felét kapja majd meg, amikor el kell hagynia az otthont. Ez a családi pótlék jelenlegi összegével számolva 1,3 millió forint mínuszt jelent egy születésétől fogva állami gondoskodásban lévő gyermeknek.
Sírás a víz alatt