Tizedszer állította össze az egyetemi rangsort az oktatási tárca háttérintézményeként működő Educatio Nonprofit Kft. Az idén is a fővárosi Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) bizonyult a legszínvonalasabb hazai felsőoktatási intézménynek: az egyik leggazdagabb képzési kínálattal rendelkező egyetem és karai nemcsak összesítésben, de szinte minden szempont szerint az első vagy a második legjobbnak számítanak. A vizsgálat része volt a Medián által elvégzett hallgatói véleményfelmérés: a bölcsészképzések közül a diákok elsöprő többsége az ELTE bölcsészkarát tartja a legjobbnak. A második helyezett, a Debreceni Egyetem hasonló kara alig negyedannyi szavazatot kapott, mint az ELTE. A gazdaságtudományi karok közül a Budapesti Corvinus Egyetem viszi a prímet: háromszor annyian tartják a legjobbnak, mint az ezüstérmes Budapesti Gazdasági Főiskola kereskedelmi, vendéglátó-ipari és idegenforgalmi karát. A műszaki területen a hallgatók szerint egyeduralkodó a Budapesti Műszaki Egyetem (BME): az első ötbe csak a műegyetem karai jutottak be.
A felmérés azt is vizsgálta, hova kerültek be a legjobb teljesítményű hallgatók. Az abszolút győztes a Corvinus gazdaságtudományi kara, ahol a diákok átlagpontszáma 464,5 pont volt a felvételin, vagyis nyelvvizsgák és kiemelkedő versenyeredmények nélkül lehetetlen volt bejutni ide. A felvételin az érettségi osztályzatából és a tanulmányi eredményből 400 pontot, az emelt szintű vizsgáért, nyelvvizsgáért, tanulmányi versenyen elért kiemelkedő eredményért 80 pluszpontot lehet szerezni. A műszaki képzési területre jóval gyengébb képességű diákok kerültek be. Itt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikai karának diákjai érték el a legjobb eredményt (436,7 pont), maguk mögé utasítva a BME képzéseit.
Az oktatók minőségét tekintve más a helyzet: a bölcsészszakok versenyében a legjobb teljesítményű diákokkal rendelkező ELTE az első ötbe se került be. Az oktatók versenyét a Miskolci Egyetem bölcsészkara nyerte, ahol a tanárok 69,6 százaléka rendelkezik tudományos fokozattal. A gazdasági képzési területen is meglepetés született: a Debreceni Egyetem Agrár- és Vidékfejlesztési kara rendelkezik a legjobb oktatói gárdával.
A kutatás rámutat: a nagy múltú állami egyetemekkel nem tudják felvenni a versenyt a főiskolák és a nem állami egyetemek. Kivétel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, amely jogászképzésben és az informatikai képzésben is kiváló eredményt ért el, hasonlóan a Budapesti Műszaki Főiskola műszaki és informatikus, illetve a Budapesti Kommunikációs Főiskola médiatudományi képzéseihez.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!