origo.hu
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb
Diplomáciai előkészületek. Nem ülnek tétlenül az EP egyes tagjai, amíg, mint remélik, végre hatályba lép a lisszaboni szerződés. A képviselők a színfalak mögött lázasan igyekeznek befolyásukat érvényesíteni, hogy a már alakuló uniós diplomáciai testület nehogy a „demokratikus irányítás” körén kívül essék. Azt szeretnék, ha e testület az Európai Bizottsághoz kapcsolódna és a közösségi költségvetésből tartanák fenn, nem pedig a tagországok költségvetéséből. Közben tegnap stratégiai partneri viszonyról kötött megállapodást Románia és Lengyelország, amelynek értelmében Varsó támogatja, hogy a román Dacian Ciolos töltse be az EB mezőgazdasági biztosának tisztségét. (L. I.)
Senki nem akarja Václav Klaus euroszkeptikus cseh államelnököt nyomás alá helyezni, csupán meggyőzni, hogy írja alá a lisszaboni szerződést, amely feleslegesen oly sok energiát vesz el az Európai Uniótól és igen költséges – hangsúlyozta tegnap a sajtótájékoztatón résztvevők mindegyike, különösen Buzek elnök. A szerződés szombati, írországi, népszavazáson történt jóváhagyását követően most már csak Lech Kaczynski lengyel és mindenekelőtt Klaus cseh államfőnek kell aláírnia. Ami a lengyel államfő aláírását illeti, mondta Barroso, azt biztosra lehet venni még e héten, mert azt neki „Kaczynski elnök megígérte”. Közvetlenül a következő akadály a cseh alkotmánybíróság, amely kedden már visszautasította az uniós reformszerződésre vonatkozó törvényt illető kifogást, de – mint az alkotmánybíróság közölte – még egy hónapot kell várni arra, hogy döntsön a korábban a cseh szenátusból érkezett beadvány ügyében, amely szerint a lisszaboni szerződés összeegyeztethetetlen a cseh alkotmánnyal. Ezt követően kellene Klaus államfőnek aláírnia a szerződést, amit általános várakozás szerint még az év vége előtt megtesz.
Uniós diplomaták körében elterjedt hírek szerint Brüsszel készen áll arra, hogy nem hivatalosan a cseh kormánynak megígéri, biztosan számíthat egy neki tetsző biztosi posztra, ha a szöveget ésszerű időn belül aláírják. Az idő ugyanis sürgeti az uniót. A bizottság mandátuma a hónap végén jár le és a kérdés felmerül, milyen alapon nevezik ki a következő bizottságot. Ha a most érvényben lévő nizzai szerződés szerint, akkor kevesebb bizottsági tag lesz, mint európai állam. A lisszaboni szerződés elfogadásával azonban minden tagállamnak jár egy biztosi hely. Ha Klaus ennek ellenére vonakodik, akkor szinte biztos, az EU azzal bünteti Prágát, hogy nem kap biztosi posztot. Nagyon kevéssé valószínűnek tartják azt, hogy Klaus képes kitartani a brit toryk várható győzelméig, akik megígérték, kormányra kerülésük esetén népszavazást írnak ki a lisszaboni szerződésről.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb
Az UEFA-t nem Varga Barnabás gólja, hanem Abu Fani lövése ihlette meg
Így lesz tökéletes a párolt lila káposzta
Orbán Viktor egyetlen döntésével szenzációt okozott egész Európának
Szoboszlai egyre nagyobb bajban, edzője nem kertelt a mellőzése után
Magyar egyetemre jár az egyik egzotikus ország királya
A Donáth Anna szoknyája mellől előlépő Tompos hatalmas öngólt lőtt
A fantasztikus Fradi megmutatta, számolni kell vele Európában
Ehhez vajon mit szól az UEFA? A Galatasaray szurkolói nem fogták vissza magukat
Pressman búcsúdala felkorbácsolta a forradalmi hevületet a kommentelőkben
Konferencialiga: Ennek semmi értelme, a Chelsea megalázza az ellenfeleit
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.