Esélyt sem adnak a felemelkedésre

Újabb, a hátrányos helyzetű gyerekek felemelkedését súlyosan akadályozó pontra bukkantunk a költségvetésben. A büdzsé felére csökkentené a súlyosan rászoruló gyerekek tanulmányait segítő Útravaló ösztöndíjprogram támogatását, amivel több tízezer gyerek tanulmányait lehetetleníti el. Hiller István szakminiszter eredeti tervei szerint egyetlen fillért sem szánt volna a programra.

2009. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felére csökkentené a négy éve működő Útravaló ösztöndíjprogram támogatását a Bajnai-féle szocialista kormány. A program azokat a súlyosan rászoruló gyerekeket juttatta anyagi támogatáshoz, akiknek a pénz nélkül veszélybe kerülne tanulmányaik folytatása. A támogatás eddig is elképesztően kevés volt, havi 3500–4000 forintot kaptak a gyerekek, és többször előfordult, hogy ez a minimális összeg is súlyos késedelmet szenvedett.
Az idei költségvetés 2,2 milliárd forintot adott a rászoruló diákok iskoláztatásának támogatására, jövőre azonban ennek csupán a felét, 1,1 milliárdot szánnak erre a célra. A költségvetési javaslatból nem derül ki, hogy a támogatottak körét vagy az ösztöndíj összegét csökkentik-e a felére. Ha előbbit, akkor tízezer hátrányos helyzetű gyerek iskoláztatása kerül közvetlen veszélybe, ha utóbbit, akkor pedig húszezer fiatal tanulmányainak folytatása válik bizonytalanná, hiszen a havi 1-2 ezer forintos ösztöndíj semmire sem elég.
A legelképesztőbb, hogy Hiller István oktatási miniszter egyetlen fillért sem adott volna a rászoruló gyerekek iskoláztatásához. A költségvetéshez csatolt állami számvevőszéki jelentés azt írja: Hiller eredetileg a program felfüggesztését javasolta a kormánynak. Egyesek szerint a szakminiszter azért éppen az Útravaló ösztöndíjprogramot dobta volna oda áldozatul, mert ennek felelőse volt korábban az azóta büntetőügy gyanúsítottjává vált Borovszky Tímea, a tárca jelenleg állásából felfüggesztett esélyegyenlőségi főigazgatója. A program átvilágítása során még Hiller is számos hiányosságot talált a szakterület szervezettsége, az iratkezelés, a finanszírozások előkészítése és lebonyolítása kapcsán.
– Az oktatást érintő elképesztő megszorítások nem a pénzügyminiszter, hanem Hiller István szakminiszter fejéből pattantak ki, ami még az eddigieknél is nagyobb aggodalomra ad okot – jelentette ki lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A kormány csak az elvonás összegét határozza meg, azt, hogy azt honnan vonják el, a szakminiszter döntési jogköre. A fideszes politikus leszögezte: azzal, hogy a tárcavezető elvette volna a legszegényebb gyerekek étkezésére és tanulmányainak támogatására szánt pénzt, illetve azzal, hogy a két tannyelvű iskolák finanszírozásának megszüntetetését javasolta, megmutatta, hogy alkalmatlan feladatainak ellátására. Sió szerint egy minisztériumi munkatárs hibái miatt nem az általa irányított programot kell tönkretenni több tízezer gyereket megkárosítva, hanem végre a tárcánál kellene rendet tenni.
A kormány esélyegyenlőtlenséget növelő, elképesztően kegyetlen intézkedésével még az SZDSZ sem ért egyet. Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter módosító javaslatot nyújtott be a büdzséhez az Útravaló ösztöndíjprogram támogatásának megduplázása érdekében, a szocialisták azonban nem adtak be olyan javaslatot, amely egy fillérrel is segítene az érintett diákokon.
Persze nem csoda, ha Magyar „fut a pénze után”. A négy elemből (út a középiskolába, út az érettségihez, út a szakmához, út a tudományhoz) álló támogatási programot még ő vezette be a 2005/2006-os tanévben. Az ösztöndíjrendszer célja az, hogy anyagi támogatással segítse a rászorulókat az általános iskola vagy a középiskola befejezésében, illetve a szakma megszerzésében. A pályázaton nyertes diákoknak eddig havonta 3500–4500 forint, az őket segítő tanároknak – mentoroknak – pedig gyermekenként havi 4000 forint járt. A tanárok extra pluszpénzt kaptak, ha az általuk felkészített diák felsőbb osztályba lép. Harmincötezer forint jutalom járt, ha a hátrányos helyzetű diákot felveszik valamelyik középiskolába, és negyvenezer forintot kellett fizetni, ha a gyerek leérettségizik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.