EU-jelentés: a grúzok lőttek először

Tegnap délután öt órakor „szabadították fel” Brüsszelben elektronikus formában azt a jelentést, amelyet az Európai Tanács tavaly decemberi felkérésére a svájci Heidi Tagliavini nagykövet asszony – a grúziai konfliktust vizsgáló független nemzetközi tényfeltáró küldöttség fejének – vezetésével állítottak össze. Ez megállapította: Grúzia adta le augusztus 7-én éjjel az első lövéseket Chinvalira, a déloszét fővárosra, és ezzel kirobbantotta a grúz–orosz háborút.

2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tagliavini, aki korábban az ENSZ grúziai megfigyelő miszszióját vezette, a jelentést Grúzia, az Orosz Szövetség, az Európai Unió, az ENSZ és az EBESZ képviselőinek mutatta be.
Az Európai Unió fontos szerepet játszik a konfliktus sújtotta térség stabilizálásában. Ott megfigyelő missziót működtet, hogy a tavaly augusztus 12-i és szeptember 8-i tűzszüneti egyezmények végrehajtását ellenőrizze. Ugyanakkor az ENSZ-szel és az EBESZ-szel vezető szerepet játszik abban, hogy normalizálja a háború által érintett területeken kialakult helyzetet, és megfigyelőként ellenőrizze, hogy e területeken érvényesülnek az emberi és egyéb jogok. Az unió ugyancsak jelentősebb összeget ígért arra, hogy hozzájáruljon a konfliktust követő rehabilitációhoz. A küldöttség tagjai több alkalommal jártak a grúz és az orosz fővárosban, valamint tárgyaltak az amerikai külügy- és védelmi minisztérium tisztségviselőivel is. A háromkötetes jelentés szerint Mihail Szaakasvili grúz elnök déloszét szeparatistákat támadott. Ugyanakkor, áll a jelentésben, Oroszország kihasználta a háborúhoz vezető körülményeket.
Vlagyimir Csizsov, Oroszország uniós nagykövete tegnap kora délutáni sajtótájékoztatóján a kartondobozba csomagolt terjedelmes jelentésre mutatva azt mondta, azt nyilvánvalóan még nem tudta elolvasni, de annyit mondhat, Moszkvát nem lepte meg, hiszen tényként állítja azt, hogy Grúzia kezdte a háborút. A nagykövet érthetetlennek nevezte ugyanakkor azt a korábbi vádat, hogy hazája „aránytalanul” nagy erőkkel támadott. Kilencezer orosz katonát vetettek be harmincötezer grúz katona ellen. „Hány katonát kellett volna ehelyett bevetni?” – kérdezte. Elmondta, nagyra becsüli a svájci diplomata alapos és szakértelemről tanúskodó jelentését. Egy kérdésre válaszolva azt a véleményét is kifejtette, hogy a grúz vezetőnek nem most, hanem már – mint korábban is hangoztatta – régen le kellett volna mondania.
Lapunk azon kérdésére, hogy mit szól a belga Luc van den Brande és a magyarországi SZDSZ-es Eörsi Mátyás által összeállított, Oroszországot elmarasztaló jelentésére, amely a háború utáni év kötelezettségeinek teljesítésével foglalkozik és amelyet kedden vitatott meg a strasbourgi Európa Tanács parlamentje, a nagykövet azt felelte, nagyon reméli, azt a tűzszünet „szponzorai”, Sarkozy francia és Medvegyev orosz elnök is elolvassa. Ami őt illeti, sajnálja, hogy olyanok írták, akiknek a témában igencsak hiányosak az ismereteik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.