Háború a vízért Ecuadorban is

Még nem tudni, miért lázadoznak az ecuadori indiánok: a tiltakozások eredeti oka a baloldali kormány tervezett törvénye, amely kizárólagos állami tulajdonba adná lakóhelyük teljes vízkészletét. A kabinet tárgyalna, de az őslakosok mintha ennél többet vagy mást akarnának.

2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három indián halottat és több tucat őslakos és (a kormány szerint 40) rendőr sebesültet követeltek az összecsapások a dél-amerikai Ecuadorban, az Amazonas helyi forrásvidékén, látszólag a vízkészlet megvédésének ürügyén. Az ecuadori Őslakos Nemzetiségek Szövetségének (Conaie) vezetője azért hirdetett útelzárásokat és tiltakozásokat a baloldali elnök, Rafael Correa ellen, mert azzal vádolja, hogy magánkézbe akarja adni az őslakosok vízkészletét, ki akarja venni a helyi közösségek kezéből az ellenőrzést. A baloldali technokrata kormány erős embere, Ricardo Patino államminiszter azonban üzent a tiltakozóknak, ők is nagyszabású tüntetésre készülnek szombaton. Mindenképpen a mostani események előzményéhez tartozik, hogy Peruban, a déli szomszédnál áprilisban és júniusban is az Amazonas ottani forrásvidékén élő indián közösségek együttes, kitartó és határozott fellépésére visszakozott a kormány: Alan García elnök nemcsak visszavonta a térség vízkészletét magánkézbe adó – sőt az indián kultúra privatizációját is magában foglaló – törvényeket, hanem bocsánatot is kért az indiánoktól. A kormánynak ajánlatos komolyan vennie a Conaie szervezetét, mert az elmúlt 12 évben három alkalommal is az ő lázadásuk nyomán kergették el alkalmatlannak vagy tisztességtelennek nyilvánított elnökeiket: 1997-ben a nagy nyilvánosság előtt táncra perdülő és éneklő, de fél éven át engedelmesen mindent privatizáló Abdalá Bucaramót, 2000-ben a szintén libanoni származású Dzsamil Mahuadot, 2005-ben pedig Lucio Gutiérrezt. Ecuador lakosságának 55 százaléka mesztic, 25 százaléka indián, és mindössze 10 százalék képviseli a fehéreket. Elemzők további vérontást sejtenek, mert a Conaie vezetője, Humberto Cholango igen harcias kijelentést tett: a halott indiánok kiontott vérére hivatkozva utcára szólította az összes indiánt.
Correa valószínűleg szorult belső helyzete miatt a minap engedett Kolumbiának, másik erős szomszédjának, és csaknem két év után rendezte vele rossz viszonyát. A kétoldalú kapcsolat azóta ellenséges, hogy a kolumbiai hadsereg tavaly márciusban ecuadori területen csapott le a radikális kolumbiai marxista gerillaszervezet, a FARC táborára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.