Háborús nyaralóhely

Harminc lázadó harcos halt meg Észak-Jemenben a kormánycsapatok támadása során, miközben a gerillák azt állítják, sikerült lelőniük egy MiG vadászgépet. Öt éve folyik az Arab-félsziget legelfeledettebb szegletében egy olyan polgárháború, amelynek vallási jellege van első látásra, de a térség szinte összes állama valamilyen szinten érintett benne.

2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jemen az utóbbi évekig az az ország volt, amely a félsziget tehetős lakói számára ideális turistacélpontot jelentett, de jártak oda kalandvágyó európaiak is. Őket néha elrabolták, sőt keresztény hittérítés miatt ezen a nyáron Szaada városa mellett meg is öltek több németet. Ez a Szaúd-Arábiával határos kormányzóság a helyszíne az öt éve folyó polgárháborúnak, amely a helybéli Al-Huti lázadók és a hadsereg között zajlik, vélhetőleg komoly háttértámogatással mindkét oldalon.
A lázadók az ország lakosságának nagyjából 40 százalékát kitevő zaidi síita vallási irányzat hívei. A fegyveresek magját a Szaada városában működő Dár al-Hadisz szalafita iszlám egyetem egykori hallgatói adják. Az egyetemen alakította meg 1980-ban a Hitvalló Fiatalok csoportját Husszain Al-Huti, aki a puritán szalafita tanok egyes tételeit is vitatta, így a kormány támogatta a kezdeményezést. Az Amerika-barát jemeni kabinettel való szövetség azonban gyorsan felbomlott, és 2004-ben kitört a háború. Jemen a harcos diákokkal minden módon megpróbál elbánni, így például leállít minden állami szolgáltatást Szaada kormányzóságnak. Nincs se élelmiszer, se gyógyszer az északnyugati területen, a hadsereg pedig tűz alá veszi a „bűnös városokat”, elhurcolja a síita vallási elöljárókat, és menekülésre kényszeríti a polgári lakosságot. A zaidi síiták így elindultak északra, ahol nem lőnek, és a szerencsésebbje menekülttáborban lakik, mások pedig az erdőkben alszanak, minden civilizációs feltétel híján. Nemrég Szaúd-Arábia annyit megengedett, hogy a nagyjából 80 ezres menekülttömegnek az ő területén keresztül szállítsanak segélyt, ám a zaidiak szerint ez csupán porhintés. Ők ugyanis azt gyanítják, hogy a szaúdiak is támogatják a jemeni hadsereget vallási és politikai okokból. Szaúd-Arábia ugyanis maga is szalafita tanokat követ, miközben az országban jelentős a síita és a zaidi közösség. A harcok így a zaidi fiatalok és a velük tartó harcosok között, valamint a jemeni hadsereg és az őket támogató szunnita klánok között folyik. A kormány, miközben visszautasítja a szaúdi kapcsolatot, az Al-Huti lázadókat azzal vádolja, hogy az ő hátuk mögött a síita birodalom, Irán áll. A jemeni határvidék így menekültekkel van tele, de a kormány délre is aggódva tekint. Onnan ugyanis csak egy ugrás Afrika szarva, és a keskeny tengerszoroson át özönlenek Jemenbe azok a szomáliaiak, akik számára a kaotikus ország a paradicsom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.