Hatvanéves menetelés

Sokáig éljen a Kínai Népköztársaság! Sokáig éljen a világ népeinek egysége! – olvasható a pekingi Tienanmen téren a nagy ünnepre felállított transzparenseken. Hatvan évvel ezelőtt győztek Kínában a kommunista csapatok, amely ünneplésre okot ad, ám azt senki sem vitatja, hogy a mostani birodalomra a Kínai Kommunista Párt egykori főtitkára, Mao Ce-tung (Mao Zedong) talán rá sem ismerne.

2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking készül. A kínai fővárost körbevevő Hopej tartományból tegnap ködöt jelentettek, amely nem fogadható el a nagy ünnepségen. A pekingi meteorológiai központ szerint a szerda estétől csütörtök reggel hétig várható eső ezt feloszlatja, ám ha nem, a Népi Felszabadító Hadsereg készen áll a közbelépésre. Tegnap este 18 repülőgép állt készenlétben, hogy Hopej és Sanhszi egét megtisztítsák a felhőktől. (S. L. S.)


Négyezer személy volt hivatalos a tegnapi fogadásra, amelyet a Kínai Kommunista Párt (KKP) adott az illusztris vendégeknek, alkalmasint újrajátszva a „hosszú menetelést”, Mao katonai hőstettét, amelyet ma már nem emlegetnek, hiszen az elfeledett múlt része. Jelen volt a közelmúlt és a jelen számos befolyásos politikusa, így Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök-pártfőtitkár mellett elődje, Csiang Cö-min (Jiang Zemin), Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök, Vu Pang-kuo (Wu Bangguo) házelnök vagy Li Csang-csun (Li Changchun), a Kínai Kommunista Párt propagandáért felelős vezetője. A világ összes kommunista pártjára jellemző hosszú tisztségnevek és a szervezeti egységek bürokratikus sokaságát tükrözi, hogy egy nappal korábban a Kínai Népi Gyűlés fogadóterme benépesült, amikor a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Konferencia Központi Irodája, a KKP Központi Bizottságának Egyesült Front Munka Ügyosztálya, az Államtanács Tengerentúli Kínaiakkal Foglalkozó Irodája, valamint ugyanezen szerv Hongkong- és Makaó-ügyi Irodája tartotta fogadását.
Kis túlzással Kína 60. születésnapjára ennyit tartott meg a kommunizmusból. Jordán Gyula Kína-szakértő szerint Mao, ha ma ránézne az országra, valószínűleg „agyvérzést okozna neki az ideológiától teljesen elszakadt” vezetőség. Mint elmondta, a Teng Hsziao-ping (Deng Xiaobin) által elkezdett reformok idején, a hetvenes évek végén még rendszeresen kerestek egy Mao- vagy Marx-idézetet, amellyel igazolták a döntéseket, mára már ezt sem tartják fontosnak. Helyette a budapesti kínai nagykövetség fogadásán is elhangzott tézist teszik, miszerint Kína még a „szocializmus kezdeti szakaszában van”, ezzel pedig mindent tudnak igazolni a magántulajdon térnyerésétől a külföldi tőke beáramlásáig. A hivatalosan emlegetett 7,1 százalékos GDP-növekedés épp azt jelenti, hogy a keletkező munkaerőt képes felszívni a gazdaság, így a parasztoknak és a munkásoknak tud kenyeret adni a párt, amíg pedig ez így van, addig a lakosság körében sem üti fel a fejét az engedetlenség. A szakértő úgy látja, a rendszer stabil, nem fenyegeti fennállását veszély. Jordán Gyula szerint az országra jellemző intézményesített korrupció ellen ugyan folyik a harc, de nagyon lassú a fejlődés. Megjegyezte, egy lakásba a gáz bekötéséhez a kilencvenes években 53 különböző engedély kellett, a hihetetlenül szövevényes eljárást pedig kizárólag pénzzel lehetett gyorsítani. A szakértő rámutatott, nem véletlen, hogy az egyik legjövedelmezőbb üzletág Kínában a nyugati cégeknek nyújtott tanácsadás, amely voltaképp az ottani bürokratikus útvesztőben való eligazodást, a megfelelő tisztviselők korrumpálását jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.