Szinte az összes, pénzügyekkel kapcsolatos jogkörétől megfosztja Hiller István oktatási minisztert a Bajnai-kormány – tudtuk meg. Az Oszkó Péter pénzügyminiszter által az Országgyűléshez benyújtott salátatörvényből kiderül: a közoktatási törvény több pontjának módosításával az oktatási tárca vezetőjétől olyan hatásköröket is elvonnak, amelyek kimondottan szakmai kérdések.
Januártól az oktatási miniszter már nem dönthet egyedül arról, hogy tárcája és háttérintézményei az általuk végzett feladatokért mekkora összegű eljárási díjat kérhetnek, ahogy arról sem, milyen összegű büntetéseket szednek be.
*
Jövőre Hiller csak Oszkó hozzájárulásával állapíthatja meg a tankönyvvé nyilvánítás – ma is igen költséges – díját, az érettségi, illetve egyéb szakmai vizsgák vizsgaelnökeinek, illetve a különböző közoktatási szakértőknek a díjazását. A pénzügyminiszter egyetértése kell majd az iskolai felvételi eljárás díjának megszabásához is. Jelenleg az általános és középiskolai eljárásért sem kell fizetni. Az eljárási díj törvényben rögzítése azonban lehetővé teszi, hogy a jövőben ezért is pénzt kérjenek a szülőktől.
Jövőre az oktatási miniszter helyett a kormány dönt az érettségi vizsgatárgyainak jóváhagyásáról, vagyis nem a szaktárca dönti majd el, hogy melyik tárgyból lehet érettségi vizsgát tenni, és melyikből nem. Az ügy hátterében a kétszintű vizsgarendszer hatalmas költségigénye áll, amit jövőre nem lesz miből kifizetni, mert a költségvetési javaslat szerint a kormány egyharmadára, a jelenlegi egymilliárd forintról 338 millió forintra csökkenti az érettségi vizsgák megszervezésének és lebonyolításának támogatását. A hagyományos vizsgák esetében korábban a rádióban mondták be a tételeket, a kétszintű érettségi bevezetése óta azonban minden tárgyból kétféle feladatlapot készítenek – emelt és középszinten –, és ezeket több ezer példányban nyomtatják, ami rendkívül drága. Oszkóék azonban nem a pazarló rendszer eltörlésével spórolnának, hanem a választható vizsgatárgyak csökkentésével, drasztikusan szűkítve ezzel a gyerekek választási lehetőségét. Várhatóan csökken majd az érettségiztetést bonyolító vizsgaelnökök díjazása, hiszen az érettségire szánt keret csökkentésével egyidejűleg pénzügyminiszteri hatáskörbe kerül majd az ezzel kapcsolatos döntés is.
Hiller István helyett a kormány dönt majd arról is, mennyibe kerül a pedagógusoknak kötelezően előírt, ám a jövőben már nem finanszírozott továbbképzési tanfolyam, és a kabinet saját hatáskörben szankcionálja majd az azokat el nem végző tanárokat.
A salátatörvény részleteket tartalmaz a tehetséggondozást megvalósító művészeti iskolák tarifaemeléséről is. A térítési díj korosztálytól függ majd, és a korábbi hírekkel ellentétben nemcsak a jelenlegi ötszörösére, hanem akár hatszorosára is nőhet a térítési díj: a több száz millió forintos kormányzati elvonás miatt a csőd szélén álló iskolák a 18 év alatti gyerekek szüleitől az egy főre jutó költségek 5–30 százalékát szedhetik be az eddigi 5–10 százalék helyett, vagyis akár hatszorosára is nőhet a tandíj. A nagykorúságúkat elérő fiataloktól az oktatási költségek felét is el lehet kérni, ami azt jelenti, hogy az ő esetükben több mint háromszorosára nőhet a tandíj. A szegény gyerekeket ezzel lényegében kizárják a tehetséggondozásból.
A módosításból kiderül az is: az alapvető iskolai eszközfejlesztéseket nem egy évvel, hanem négy évvel halasztják el 2012. szeptember 1-jéig, a közoktatási törvényben megjelölt eredeti határidő ugyanis 2008. augusztus 31. volt.
Oszkó csomagja tartalmazza az osztálylétszámok 30 százalékos emelésének lehetőségét is. Ha az anyagi gondokkal küzdő intézmények valóban ilyen magas létszámú csoportokat működtetnek majd, akkor ellehetetlenülhet az oktatás, az óvodákban pedig még a gyerekek biztonsága is veszélybe kerülhet, hiszen az óvónő képtelen lesz figyelni rájuk. Jelenleg az óvodákban 25, az iskolák alsó tagozataiban 26, felső tagozatban 30, középiskolában 35 fő lehet a maximális osztálylétszám. Ha a módosítás életbe lép, az óvodai kiscsoportba akár 33, az alsó tagozatba 34, a felsőbe 39, a középiskolába pedig akár 45 gyereket is bezsúfolhatnak egyetlen osztályba.
Ismert: a jövő évi költségvetési javaslat több mint 30 féle közoktatási megszorítást tartalmaz, és összesen 67 milliárd forintot von ki a rendszerből. Ehhez társul még Oszkó Péter csomagja, amely újabb szigorításokat vezet be.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban