Elképesztő és felháborító, hogy a Hiller István vezette oktatási tárca úgy nyújtotta be a parlament elé a felsőoktatást alapjaiban felforgató törvénymódosító javaslatot, hogy arról egyetlen hivatalos szakmai fórummal sem egyeztetett. Mannherz Károly felsőoktatási szakállamtitkárhoz írt levelünkben követeljük, hogy a miniszter azonnali hatállyal hívja össze a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanácsot és a Felsőoktatási Kerekasztalt, és vitassa meg az érdekképviseletekkel terveit, a javaslatot ugyanis jelenlegi formájában az oktatási dolgozók a leghatározottabban elutasítják – jelentette ki lapunknak Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke. Leszögezte: Hiller javaslata a „státustörvény” és Magyar Bálint (SZDSZ) korábbi, a szakmai szervezetek által egy éve elutasított módosító indítványának leporolt változata.
*
Hiller javaslata lehetővé tenné, hogy a főiskolák és az egyetemek vállalkozói közintézménnyé alakuljanak. Ennek következtében az iskolák szabadon rendelkezhetnének a vagyonukkal, hitelt vehetnének fel, a dolgozók azonban elveszítenék közalkalmazotti státusukat. Az egyetem a versenyszféra része lenne, saját magát tartaná el. Ezáltal az intézmény bármikor elbocsáthatná az oktatóinak egy részét, ahogy arra is joga lenne, hogy tandíjat szedjen a diákoktól. Az érdekvédő kijelentette: ez az egyetemek burkolt privatizációjára és diákok megsarcolására irányuló újabb törekvés. Kis Papp úgy tudja: Hiller a Pénzügyminisztérium nyomására adta be újból az egyszer már elvérzett javaslatot. Az egyeztetés elmaradása azonban arra utal, hogy a kormány most nem akar engedni a szakmai tiltakozásnak, az egyetemek versenyszférába való kiszervezése ugyanis hatalmas költségvetési megtakarítást jelentene az államnak. Kis Papp szerint a kiemelkedő munkát végző intézményeknek adandó kutatóegyetemi cím is csak a privatizáció felé mutat, hiszen a törvény nem tartalmazza, hogy plusztámogatásra lennének jogosultak az intézmények, erről egyelőre csak szavakban esett szó.
Emlékezetes: a múlt év végén Magyar Bálint módosító javaslatot nyújtott be a felsőoktatási törvényhez, amely a Pénzügyminisztérium indítványával kiegészülve lehetővé tette volna, hogy vállalkozói közintézménnyé alakuljanak az állami egyetemek. A pénzügyi kormányzat által benyújtott úgynevezett státustörvény az állami egészségügyi, oktatási és kutatói intézetek vállalkozói közintézményekké alakulásáról rendelkezett, amelyek létrehozásával egyidejűleg megszűnt volna a dolgozók közalkalmazotti státusa is. Innen már csak egy lépés lett volna az egyetemek részvénytársasággá alakulása.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat